Huviveneestä vuokraveneeksi

Selvittelin mitä vaatisi jos haluaisi vuokrata venettään ja mennä pykälien mukaan

1. Onko kyseessä ennen vuotta 1996 valmistunut paatti? Jos on, puuttuu ce-kilpi ja vaati jälki-sertifioinnin. En tiedä onnistuuko ominvoimin, palveluna ostettuna 4-5ke...

2. Vuokraveneen katsastukset trafin edustajan toimesta 5 vuoden välein (kuvitellaan että menee II-luokkaan). 320e/h (1-2 h menee)

3. Vakuutus. Täytyy vielä selvitellä mitä nykivät vuokraveneen vakuutuksista.
7120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Juu, eli vene pitää olla CE-merkitty. Yleensä kaikki 1997 jälkeen valmistetut on sellaisia paitsi jos on joku omavalmiste kyseessä. Jälkisertifiointi maksaa noin kolmesta tonnista ylöspäin, työmäärä noin viikko, mutta jos omistaja on aktiivinen ja kaikki piirustukset laskut jne löytyy valmiina niin pääsee ehkäpä halvemmalla. Itte ei pysty tekeen, vaatii aina tarkastuslaitoksen hommat. Toinen vaihtoehto on ostaa joku valmiiksi vuokrarekisteröity vene, voi saada jopa jonkun puuveneen tai muun virityksen silleen vuokrattavaksi;)

Ehkä helpommalla pääsee kun soitta trafiin veneilyosatoon.

http://www.veneily.fi/

Äänestä

Asia kiinnostaa myös, olisi kiva jo raaapustaisit asiasta mitä vakuutusyhtiö asiasta sanovat.

Äänestä

Mistä lähtien vuokraveneeksi katsastus on vaatinut että veneellä on CE-kilpi? Minula on 1991 maahantuotu vene (ei siis tarvittu CE-kilpeä) jonka olen vuokravenekatsastanut Trafilla, tais siis siihen aikaan 2008 Merenkulkuhallituksella. Tosin en ole uusinut katsastusta 5 vuoden välein.
Vakuutusyhtiö tarjosi normaalin huvivenevakuutuksen päälle vuokraveneelle vakuutusta JOS olisin ryhtynyt ajamaan vuokravenehommia, ja varmaan vakuutusyhtiön kanssa sovittava tai kilpailutettava jos vuokraa ulos bareboat-idealla.

Äänestä
  • Itselleni trafi herra totesi edellisvuonna etteivät katsasta uusiksi vuokraveneiksi venettä jossa ei ole CE sertiä.

    Äänestä

Trafi nykyään omien sivujensa mukaan vaatii uusilta vuokrarekisteröinneiltä CE-hyväksynnän. Tämän voisi mielestäni haastaa kilpailun rajoittamisena: markkinoilla kun on vuokraveneitä joilla ei ole ko CE-hyväksyntää, eli kuluttajan turvallisuuden varmistaminen ei ainakaan ole toimiva peruste. Kannattaako ennakkopääöstä sitten hakea mahd. KHOta ja EU-tuomioistuinta myöten on sitten taas ihan toinen asia :-)

Äänestä

Noniin;
Vakuutusyhtiöistä.
Alandialla ei ole vuokraveneille vakuutuksia, että se on poissa pelistä. (Tarkemmin katseltuna Ruotsissa heillä tälläinen kyllä on, mutta ei Suomessa)

Pohjola: Niiden normaali venevakuutuksen päälle saa ostaa "vuokravenepaketin". Ja tämän voi ottaa (kunhan etukäteen ilmoittaa) vain siksi ajaksi kun se vene on vuokralla. Vuokra-ajalta vakuutus on kaksinkertainen.
Ja vielä esimerkkinä; 32 jalkasen paatin kasko on n. 1296e vuodessa. Vuokrataan ulos esmes koko heinäkuu; 12/1296e = 108e tulee lisää vakuutusmaksuja

- Yacht-pool/pantaenius vielä selvittelyssä

- Mielenkiintoinen toi huomio syrjivästä kohtelusta. Trafin esityksesssä(http://www.trafi.fi/filebank/a/1386781205/b5f89c5bbcf19f3f234bd075c30babbc/13772-4785-Trafi_2013_Powerpoint_vv.pdf) tosiaan mainitaan että wanhoilta olemassa olevilta vuokraveneiltä sitä ei vaadita.

- Ja ehkä kaikista suurin ihmettelyn aihe on se että miksi Ruotsissa tuntuu olevan hommassa aivan eri säännöt, eli ei ce-merkkejä, paikallisen transportstyrelsen katsastuksia etc... (pilvin pimein veneitä esmes täällä www.rtc.se)

Äänestä

Hyvin yleistä ja normaalia lakien laadintaa on sellainen, että " jo olemassa olevat" laitteet, on ne sitten autoja, veneitä, laivoja tai jotain muuta, eivät menetä käyttöoikeuksiaan uusien vaatimusten myötä, vaan uusia vaatimuksia sovelletaan vain laitteisiin, jotka otetaan käyttöön uuden lain astuttua voimaan.

Katsastus ei ole enää niin kallista, jos käytät nimettyä katsastajaa, hinta esim. Alle 12 m vuokraveneelle 105 € matkan kilometrikorvaus.
Hinnat on nähtävillä esim. aluskatsastus.fi sivuilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kak3 kirjoitti:

Selvittelin mitä vaatisi jos haluaisi vuokrata venettään ja mennä pykälien mukaan

1. Onko kyseessä ennen vuotta 1996 valmistunut paatti? Jos on, puuttuu ce-kilpi ja vaati jälki-sertifioinnin. En tiedä onnistuuko ominvoimin, palveluna ostettuna 4-5ke...

2. Vuokraveneen katsastukset trafin edustajan toimesta 5 vuoden välein (kuvitellaan että menee II-luokkaan). 320e/h (1-2 h menee)

3. Vakuutus. Täytyy vielä selvitellä mitä nykivät vuokraveneen vakuutuksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu