Lapsen kehityksen tukeminen

Kehitys

Minulla on 3 v lapsi, joka on aina ollut kanssani kotona. Isovanhemmilla joskus yhden yön viettää. Syksyllä aloittaa käymään kerhossa itsenäisesti 2 kertaa viikko. Riittääkö tämä? Pitäisikö tämänikäisen saada enemmän ns ohjattua toimintaa/ toisten lasten seuraa? En viitsisi laittaa päiväkotiin kun itse olen työttömänä toistaiseksi.

Lapsella on tasan yksi ystävä, jota nyt kesäisin ei niin usein näe. Säälittää kun lapsi viettää päivät vain minun kanssani. Vaikuttaako tämä kehitykseen jotenkin negatiivisesti?:(

Entä mitä puuhaatte tämänikästen kanssa? Mikä olisi sellaista mikä tukisi 3 v kehitystä jotenkin.
Tuntuu ettei koskaan tehdä mitään järkevää:(

6

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MiettiiHän

      Jos työttömänä kysyisit joltain tarvitsevatko he lastenhoitoapua. Siitä voisi saada lapsellesi kaverin samalla.
      Tai sitten kesäisin mahdollisimman paljon ulkona vaikka leikkipuistoissa.

    • ulosja

      Sinulla tuntuu pukkaavan jokin yleistynyt alemmuuskompleksi pintaan. Työttömyys näivertää?
      Tottakai tuo riittää mitä syksystä alkaen on tarjolla. Se, miten itse nyt työttömänä vietät aikaasi, uskoakseni et kuitenkaan linnoittaudu kerrostaloasuntoon koko kesäksi. Kesällähän koko Suomi on pullollaan ilmaista tai edullista puuhaa kaikenikäisille. Ota selvää mitä tapahtumia, konsertteja, näyttelyjä, retkiä, opastuksia ym jne kuntasi alueen yhdistykset ja museot ym. järjestävät. Kävelkää ulkona leikkipuistoissa ja puistossa. Uimarannat kutsuvat. Ihanaa että ette koskaan tee mitään järkevää, sitä hän pääsee tekemään seuraavat parikymmentä vuotta joka tapauksessa.
      Lapsesi on onnekas kun saat olla hänen kanssaan olla paljon. Se on oleellisinta 0-3-vuotiaan tasapainoiselle kehitykselle. Neli-viisivuotiaat alkavat kaivat tuota sosiaalista aspektia ja "järkevää tekemistä".

      Meinasi unohtua, ota kesäprojektiksi tavata hyvällä ajalla niin monta sukulaistanne kuin mahdollista, lähtekää jos suinkin mahdollista kotimaanmatkalle jopa Pihtiputaan mummoakin tapaamaan. Matkan varrella käytte kivoissa lasten kohteissa. Kaiva matkarahat vaikka tarpeetonta tavaraa myymällä.
      Juttele lapsen kanssa, mitä hän toivoo kesältä!

      • Isäpappa

        "Ihanaa että ette koskaan tee mitään järkevää, sitä hän pääsee tekemään seuraavat parikymmentä vuotta joka tapauksessa."

        Tämä :)


    • Jenska85

      Ole ihan rauhassa, ei 3v. tarvitse vielä ohjattua toimintaa eikä leikkikavereiden vähyys tuossa iässä vaikuta kehitykseen negatiivisesti. Moni 3-vuotias ei osaa vielä edes leikkiä toisen kanssa, vaan vasta harjoittelevat sitä taitoa.

      Ohjattua toimintaa lapsi saa kotonakin ihan joka päivä. Esim. kun ohjeistat lasta pesemään käsiä, pukemaan jne jne. Ton ikäset lapset tykkää (ainakin tytöt :) ) piirrellä, muovailla, harjoitella saksien käyttöä, maalata, tehdä palapelejä. Leipokaa sadepäivinä, käykää kirjastossa, museossa, kirpputoreilla on kiva kierrellä kattelemassa krääsää. Alle kouluikäiset pääsevät ilmaiseksi aika moneen paikkaan. Tutkikaa luontoa, kerätkää kukkia. 3 vuotiaat oppii älyttömän äkkiä ja muistavat uskomattoman hyvin jo asioita. Lapsi on onnellinen kun saa rauhassa tehdä erilaisia arkisia juttuja vanhempien kanssa, ei hän osaa vielä muuta vaatiakaan kun on SAANUT olla kotona. :)

      • Lahjakastapaus

        Tuo oppimisasia on totta. Tyttäreni sai aikoinaan 3-vuotislahjaksi lasten runokirjan, olikohan sen nimi Hassu noita. Synttäri oli keväällä ja ennen kuin kesä oli lopuillaan, tyttö osasi kirjan ulkoa. Se saattoi olla joskus väärin päin hänen kädessään mutta oikea runo tuli aina oikean aukeaman kohdalta.

        Kouluaikoinaan hän oli kympin ainekirjoittaja ja lukee paljon edelleen.


    • Sinäoletsitävarten

      Lapsesi ei vielä ymmärrä, mitä tarkoittaa "järkevä". Hän kaipaa ainoastaan ja vain turvaa ja turvallisuutta elämäänsä. Se on tae, että hänestä kasvaa jonain päivänä tasapainoinen ja järkevä aikuinen ihminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2719
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      128
      806
    Aihe