Eka kerta Tallinnaan, ilmoittautumiskäytäntö?

Tallinnaan

Pitääkö ilmoittautua ja jos pitää, miten ja missä se tehdään? Mitä muuta tulee huomioida sinne mentäessä?

11

261

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • drty

      Suomi24 palstalle pitää ilmoittautuas. Ei muualle.

    • jatakaisin

      Ilmoittautua ei tarvitse, mutta kaikilla mukanaolijoilla on oltava voimassa oleva passi tai nykyaikainen "viimeinen voimassaolopäivä"-merkinnällä varustettu henkkari.
      Viron puolella sitä tuskin kukaan kysyy, mutta kotimaahan palatessa voi tulli tai merivartija kysyä. Tuntuvat sakotkin on kuulemma tuon tietämättömyyden seurauksena kotiin jääneen asiakirjan puuttumisen takia rapsautettu. Ajokortti ei ole maahantuloasiakirja.

      • OJ8017

        Luonnollisesti on hyvä ilmoittaa lähtemisestään jollekulle tutulle ja huomioida, ettei tarpeettomasti aja ammattiliikenteelle tarkoitetulle reittijakojärjestelmän aluella. Vene ja miehistö meriklaariksi , matkustusasiakirjat kelpoisina mukaan ja eikun menoksi. Bon Voyage.


    • A-36

      Piritaan ei täydy ilmoittaa , mutta sinne keskustan (Old City Marina) satamaan täytyy, (VHF tai puhelin). http://www.portoftallinn.com/old-city-marina. Muuten vain passit mukaan. Piritan vierasvenesatama on aallonmurtajasta sisään tullessa oikealla, (ainakin viimeksi siellä ollessa, en ole tänä vuonna vielä käynyt).

    • uutta_tietoa_

      Passikin kelpaa vaikka nykyään EU:ssa ( Norja, Islanti, Sveitsi) on käytössä henkilökortti joka ei ole monikymmensivuinen 'proopuska'.

    • Mekumaan

      Veneen ja veneilijöiden asiat siihen kuntoon, että kestää viranomaisen tarkastuksen. Veneilykausi on vielä aluillaan ja merivartiostolla tehtäviä vähän, joten aika hanakasti tulevat tarkastamaan kun meritilannekuvassa näkyy AISsittomia lahden ylittäviä maaleja.

      • 10-14

        No jaa, käytiin siellä helatorstaiviikonloppuna eikä MV:ta kiinnostanut pätkääkään, vaikka muuta huviveneliikennettä ei pahemmin ollut. Parinkymmenen veneilykesän aikana, joihin on lähes joka vuosi liittynyt useampikin Suomenlahden ylitys, ei ole MV kertaakaan kiinnostunut meistä merellä.

        Kyllä niillä aika hyvä seuranta on; joskus ennen Viron Schengeniin liittymistä oli vähän tavallista tylympi keli ja kysäistiin Suokin passintarkastuksessa, pitääkö tulla takaisin sinne, jos huomataan Harmajan jälkeen, ettei tässä kelissä viitsikään yrittää ylitystä. Merivartijan vastaus oli "periaatteessa joo, mutta ei tarvitse. Repikää vaan ne paperit (leimatut miehistöluettelot) ja menkää omille teillenne, kyllä me nähdään se kameroista".


      • AISeivaikuta

        No höpö höpö!

        Ei siellä mitään "aissittomia" kyttäillä. Normaalia veneilyn valvontaa vain, kuten muuallakin Suomen aluevesillä. Rajavartiosto näkee kyllä tutkista, mistä vene on tulossa.


      • SilmänMukaan
        10-14 kirjoitti:

        No jaa, käytiin siellä helatorstaiviikonloppuna eikä MV:ta kiinnostanut pätkääkään, vaikka muuta huviveneliikennettä ei pahemmin ollut. Parinkymmenen veneilykesän aikana, joihin on lähes joka vuosi liittynyt useampikin Suomenlahden ylitys, ei ole MV kertaakaan kiinnostunut meistä merellä.

        Kyllä niillä aika hyvä seuranta on; joskus ennen Viron Schengeniin liittymistä oli vähän tavallista tylympi keli ja kysäistiin Suokin passintarkastuksessa, pitääkö tulla takaisin sinne, jos huomataan Harmajan jälkeen, ettei tässä kelissä viitsikään yrittää ylitystä. Merivartijan vastaus oli "periaatteessa joo, mutta ei tarvitse. Repikää vaan ne paperit (leimatut miehistöluettelot) ja menkää omille teillenne, kyllä me nähdään se kameroista".

        Joo, eipä ole meikäläistäkään 12 vuoteen vielä kertaakaan merivartiosto missään pysäyttänyt, vaikka on tultu mistä milloinkin,

        Viranomaisilla on tiettyä silmää nähdä, millaisia veneitä kannattaa pysäytellä esim. puhallutusta tai paperien tarkistusta varten,


      • 10-14

        Muuten, silloin ennen Schengenin ulottumista Viroon pari viimeistä vuotta Suokissa tarkastettiin huomattavasti aiempaa tarkemmin. Tulli oli usein mukana, joskus koirankin kanssa. Ja käytännössä joka kerta puhallutettiin. Muistan yhden kerran, kun se mittari värähteli hetken aikaa lukeman 0,00 ja 0,01 välillä ja asettui sitten nollaan. Tullimies naureskeli, että "meinasi värähtää vaan ei värähtänytkään". Sitä en muista, oliko matkalla tullut juotua olut vai olisiko se värinä ollut edellisen illan jäänteitä (ylitys kesti silloisella veneelläni pari tuntia, joten kyllä Piritastakin oli ihan oikeustoimikelpoisena lähdetty). Tai kai se voi tuon verran väristä ihan muuten vain, vaikkei olisi mitään juotu päiväkausiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1501
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      287
      1074
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      834
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      792
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      733
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      629
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      595
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      584
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      511
    12. 32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      485
    14. 34
      466
    15. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      32
      444
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      417
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe