Kumpi nimi on parempi Vala kielen IDE:ksi, Vide (IDE For Vala) vai Valamo (itselle tuli mieleen Vala ja valamosta => sovellusten valaminen tuotteeksi?) tai no, ei se ole vielä täysiverinen IDE, debuggaus mahdollisuus puuttuu, mutta sekin liene mahdollista toteuttaa?
Nyt on valmista projektien hallinta, voidaan tehdä projekteja jotka voi sisältää useita eri binareja, esim. sovellus sovelluskirjastot, shared libraryt, Winkuksi projekti = dll-tiedostot Exe), lisäksi itse editori on valmis, eli koodin syntaksin väritys (Vala ja C-kieli), editorissa on myös rivinumerointi. Tarkoitus lisätä themet, eli koodin syntaksin värityksen voi itse määrittää.
Editorin alapuolella on pienimuotoinen "konsoli", eli jos teet "Hello world" -softan, softan teksti tulostuu tähän konsoliin, eli stdout ulostulo näkyy suoraan idessä, samoin valac -kääntäjän virheet softan kääntämisestä. Vielä pitäisi osoittaa koodissa punaisella virheen osoittamat kohdat.
Seuraavana olisi tarkoitus tehdä etsi-toiminto, perusasetuksena on että etsitään pelkästään tekstiä idessä auki olevasta tekstistä, etsityt kohdat maalautuu kellertävällä pohjalla, lisäksi olisi mahdollisuus etsiä tekstiä projektin jokaisesta tiedostosta niin, että projetin vasemmalla puolen olevassa tiedosto-puussa näkyville jää vain tiedostot, joissa etsittävä teksti esiintyy, esim. jos kirjoitat "CFunctions", kaikki tiedostot häviää tiedosto-puusta, paitsi ne tiedosot joissa esiintyy ko. kohta. Lisäksi etsi-toiminnossa voisi käyttää regex syntaksia.
Toisena tavoitteena olisi tehdä vasempaa puu-näkymään kaikki luokat tai luokassa näkyvät jäsenmetodit niin että niitä klikkaamalla hypättäisiin koodissa suoraan osoitettavaan kohtaan. Mahdollisesti myös listaus drop-list muodossa näkyisi projektin luokkien metodeista.
IDE osaa käyttää jo hyväksi Vala kielen fast-vapi periaatetta ja rinnakkaista kääntämistä, editori ei käytä taustalla mitään makefile-systeemiä, vaan tässä on taustalla oma "systeemi"
https://wiki.gnome.org/Projects/Vala/Documentation/ParallelBuilds
Miksi aloin tekemään omaa kehitysympäristöä?? No kun KERPELE olen googlaillut ja mitään järkevää kehitysympäristöä Valalle en ole löytänyt!!!
Taustalla on yhden oman projektin kehitys ja alkaa menemään ikä ja terveys jos pienenkin muutoksen jälkeen käännöksen aikana naputtelet sormia 5 sekunttia että valac kääntää kaikki lähdekoodit aina aina ja aina uudelleen :(
Omasta mielestä tämä editori on jo paljon parempi kuin GEdit ja siihen Vala-kielelle asennetut plugarit :)
Luultavasti julkaisen tämän projektin open-sourcena.
Vide vai Valamo?
ILoveVala
1
89
Vastaukset
- valitse-valamo
vide on jo käytössä muualla
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845157Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.253480Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j382828Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin91972Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581820- 471586
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2631476- 941382
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441356Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731078