Päivi Räsänen vähät välittää eläkeläisistä?

kristitynprioriteetit

Ihmiset ovat ottaneet yhteyttä erinäisiin poliitikkoihin sen johdosta että eläkeläisten asumistukea ollaan viemässä. Räsäseltä tuli kyllä vastaus, mutta jotain ympäripyöreää sorttia vaan.

Taitaa aika kulua tasan tarkkaan homojen avioliiton vastustamiseen, niin ei ehdä sellaisesta pikkuasiasta piitata kuin että saavatko vanhat, sairaat ja vammaiset enää ELÄÄ. Meinaan kyllähän tässä miettii että muuttaako mullan alle, jos asumituki putoaa niin ettei enää pysty nykyistä asuntoaan pitämään. (Sossustahan ei saa apua jos ei asu oikein naurettavan halvalla.)

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015062619934435_uu.shtml

Räsänen saa toki vapaasti ILOISESTI YLLÄTTÄÄ TÄSSÄ ASIASSA ja osoittaa epäilykseni epätodeksi!

13

156

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha-ihminen-

      Niin se on. Minä olen samanlaisessa tilanteessa ja muuta vaihtoehtoa minulla ei ole kuin mullan alle meneminen. Ei voi muuta kuin hyväksyä asia niin kuin se on.

    • pahvilaatikkox

      Ihme ulinaa kun on olemassa isoja pahvilaatikoita missä asuu mukavasti ja ylellisesti.

      • Salli_mun_nauraa

        Mene sinä vaan sitten asumaan sinne pahvilaatikkoon, senkin pälli. :D


    • pirujaraamattu

      Ei siinä mitään epäselvää, Räsänen kuuluu oikeistopuolueeseen...
      Turhaa hakea tukea tähän asiaan heiltä.
      Ovat aina eläneet ja toimineet aatettaan vastaan.
      Kirjoittakaa, niin minäkin. Muttei kenelle tahansa.
      Välillä tuntuu ettei jaksa, ja se taitaa olla ollutkin hyvä syy meidän ryöstämiseksemme, ne eivät jaksa valittaa.
      Katsotaan!

    • YhtiössäKusetetaan

      Uskovaisilla on paljon rakennusalan yrityksiä ja nyt repivät rahoja kun kerrostaloihin on tehtävä kalliit remontit - liki uuden asunnon hinnnan verran. Näin pääsivät esim. leskien kimppuun kun lesket eivät osanneet myydä kerrostalo-osaketta ajoissa. Nyt leskien rahat menevät uskovaisten rakennusyritysten tileille.

    • kannattaakoheitä

      Räsänen oli myös sitä mieltä, ettätyöttömyysturvaa saa leikata se krsitillisistä arvoista, itse on isotuloinen tulee saamaan jättieläkkeen ja ajaa isotuloisten asiaa kuten kokoomus ja keskustakin

    • 1312

      Räsäsen mielen täyttää vain homoliittojen vastustaminen. Ihan kuin ei olisi tärkeämpiäkin asioita päätettävänä.

    • kärpänen_teltassa

      Älkääs nyt!
      Räsänen ei ole lukenut Matteuksen evakeliumia, siksi hän kiusaa/kyykytää köyhiä. Muutekin tämä Kristillisten liiton politiikka on farisealaista menoa.
      Yksi autuaaksi tekevä asia on olemassa.. tehdyt synnit saa anteeksi (...vuodeksi eteenpäin) niissä suviseuroissa.
      Kyllä sitten taas kelpaa edelleen rötkeltää, ainakin seuraaviin suviseuroihin asti.

    • niinniinniin

      "Minkä teette yhdellekin näistä pienimmistä" päässyt vissiin unohtumaan, tai ei osaa lukea....

    • roisto-maista

      Miljoonaministerit vhät välittävät vaikka köyhät kuolee, nehän olivat hitlerillekin toisaikaisia ihmisiä, ali-ihmisiä.... KOhta ne säätää kiirellisen lain eutanasiasta, ja sitten kun köyhät on ajettu epätoivoon, ne ottavat armopillerin, ja kas vain! Eläketulot ja kaikki tuet vähenevät siis niiden maksaminen.... ja kaikki on muka NIIN laillista!!!
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13651494#comment-80023846

    • Kyyninen_ihminen

      Vain täydellinen idiootti tukee asumista! Asumisen tuet, menevät ne sitten omistus- tai vuokra-asujille valuvat tutkitusti 100% hintoihin.

      • NalleKarhunTuki

        Vain täydellinen idiootti ja julma ihmispeto vaatii etteivät köyhät saisi asumistukea.

        Asimistuki rahoitetaan verovaroilla! Ei millään kaupan hinnoilla, eikä edes rikkaiden kukkarosta, vaan lakisääteisesti kerätyillä sosiaaliturvan maksuilla.

        Joten sinä kyyninen-ihminen, sinulle voikin tässä ja nyt tilata sellaisen kriisin, että vielä HUUDAT apua toimeentuloosi!

        Kun tässä yhteiskunnassa toiset elävät ahnehtimalla enemmän kuin tarpeen, ja sitten köyhimmältä kansanosalta leikataan perustoimeentuloa, niin oelt idiootti itse, kun tällaista puolustat!

        Tehtävä sinulle: Björn Wlahroosin vuositulot olivat viime verotuksessa 26 miljoonaa.

        Mutta raukka ei tule toimeen ilman "tukiaisia"!! Hänelle maksetaan maataaloustukea sivutoimeisesta maanviljetyksestä.

        Hän on NIIN KÖYHÄ, ettei pärjää 26 miljoonan euron verotettavilla tuloilla. Raukka.

        Ja meni Ruotsiin kirjoille, ettei tartte Suomeen veroja maksaa!

        Tehtävä: Ryhdypäs nyt toimenpiteisiin, että saadaan tämä täysin rikollinen maataloustuki loppumaan tältä miljonääriltä. Hän ei sitä tarvitse. Hän ei saa elantoaan maataloudesta; ei ole pääelinkeino!

        Tässä sulle homma korjata räikeäääkin räikeämpi tukiasia!

        Tässä Wahlroosin "tukiasiassa" tuki valuu väärään kukkaroon. Miksi et sellaista ole huolissasi? Ja näitä ketkuiljoita riitää!!


      • voimargariinivoi

        Mitenkäs köyhät sitten asuisivat, kun ei mikään taho kuitenkaan hyvää hyvyyttään suostu laskemaan vuokria niin alhaisiksi ettei as.tukea tarvittaisi? Tuskinpa edes kunta tai kaupunki vuokraa niin halvalla että tuettakin pärjää. (Täällä missä minä asun kunta vuokraa kuulema mieluiten työssäkäyville, eli kunnan puolesta työttömät saavat kaiketi asua vaikka teltassa.)

        Tuskinpa kaikki asuntojaan vuokralle antaneet hautovat saamiaan vuokrarahoja. Suurin osa laittaa ne varmasti kierrätykseen. Ja veroja maksavat kaikki vuokraajat saamistaan vuokrista, eli yhteiskunta ottaa omansa.

        Itselläni asunnon omistaa eräs yritys jonka varsinainen liiketoiminta ei liity asuntoihin. Mutta asunnoista he saavat "pikkurahaa" jonka voivat sijoittaa yrityksensä pyörittämiseen, ja yrittämisestähän nyt hallituskin on tainnut hihhuloida kuinka se tekee kaikki onnelliseksi. Jokatapauksessa tämä yritys jolle minäkin vuokrani ja as.tukeni maksan toimii Suomessa ja on tienaa rahaa Suomeen jossa raha menee täkäläisen talouden pyörittämiseen. Ei mielestäni mikään huono osoite tukirahoja siirrellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      83
      2630
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      43
      2230
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1083
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      938
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      809
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      605
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      521
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      32
      515
    Aihe