Lissee tukkaa

Ja tuulivoimaa.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuulivoima Suomessa on suuri puhallus (petos?).
Vesivoimaa olisi otetavissa 1700 MW lisää.
Josta puolet laitoksien parantamisina. Niitä turha vastustaa, kun ne ovat ja pysyvät. Kaikkihan on huonoa ja rumia laitoksia, mutta pakko mikä pakko on sähköä tehdä. Ja aina ensin ilman tulipesiä olevia.

Olen kerrankin kanssasi samaa mieltä. Jopa pullakahvit tarjoaisin mielipiteestäsi.
Vaikka yleensä olen erimieltä.
Tuulivoima oli susi jo syntyessään. Turhaa Pekkarinen alkoi vihreitten kanssa vouhottaa sen kanssa.

Sähkö on aina hyvästä, kun sitä tulisi riittävästi.
Mutta ei tuollainen valtion tuilla maksettu, kalliisti.

"Tuulivoimalle maksettavat tuotantotuet kasvavat voimakkaasti tänä vuonna.

Tukien arvo nousee jo yli sadan miljoonan euron. Arviolta tukia maksetaan tänä vuonna noin 110 miljoonaa euroa.

Tukien määrän lisääntyminen ei johdu pelkästään siitä, että käyttöön tulee uusia voimaloita, vaan myös siitä, että sähkön perushinnan uskotaan pysyvän melko maltillisena.

Jos sähkön markkinoilla määräytyvä tukkuhinta alenee, tuen määrä nousee, koska valtio kattaa markkinahinnan ja tuulivoimaloille taatun tavoitehinnan välisen eron. Tuulivoimaloille taattu hinta on nyt 105,3 euroa megawattitunnilta.

Viime vuonna sähkön tukkumarkkinahinta oli keskimäärin 36 euroa megawattitunnilta, joten tuki oli noin 69 euroa megawattituntia kohden. Tukea maksettiin siis lähes kaksinkertaisesti sen verran mitä ilman tukea toimiva sähkön tuottaja sai markkinoilta."

Nyt ulkolaiset pörssifirmat rahastaa meitä onnettomia, tuulisähkön kautta. Tuet heitä kiinnostaa. Mistä pankkiirit tuottoa vain saavat.

Äänestä

Järettömän kallis tuulisähkö


http://tuulivahinko.fi/

Mistä on kyse?

Valtio tukee tuulisähkön tuotantoa verorahoilla. Valtio on luvannut tuulisähkölle takuuhinnaksi 105,3 €/MWh eli maksaa takuuhinnan ja pörssisähkön hinnan erotuksen sähköntuottajille.

Pörssisähkön hinta liikkuu 30 €/MWh luokassa, jolloin maksettava erotus on noin 75 €/MWh. Kuukaudessa veroeuroja käytetään tuulisähkön tukemiseen keskimäärin 15 miljoonaa euroa.

Mitä enemmän tuulee, sitä enemmän rahaa kuluu.

- See more at: http://tuulivahinko.fi/#sthash.5DpKF0QY.dpuf

Äänestä

"Lissee tukkaa", sanoi Heinäluoma hyvälle haltiattarelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vävy---poika kirjoitti:

Ja tuulivoimaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu