RKP perustaa ajatuspajan!?

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/83666-rkpn-uutuudelle-starttiraha-heti-200-000eu

RKP kuulemma perustaa ajatuspajan!? En ymmärrä? Eikö Magma-ajatuspaja ole RKP:n? Vai onko se Folktingetin tai jonkun muun suruorganisaation paja?

Kuitenkin. Mihin surusvekot tarvitsevat uuden ajatuspajan? No tietysti svekopropagandan levitykseen, mutta eikö muka Magma riitä?

RAHAA ainakin surusvekoilla riittää! Fondirahaa piisaa vaikka monenkin ajatuspajan pyörittämiseen.
2359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Uuden Suomen pitää peräti kahdella uutisella asia noteerata? Omistaja Niklas H. on svekotoimittaja ammatiltaan ja se näkyy uutisoinnissa.

Äänestä

Säätiöissä on liikaa rahaa. Pitää perustaa kaikkia kivoja puuhajärjestöjä, joihin rahaa voi kuluttaa.

Äänestä
  • ja suojatyöpaikkoja heikäläisille "elämisen sietämätön keveys" (:

    Äänestä

Ei tiedä itkeäkö vai nauraa tuolle Sarvarannan kommentille!?

Hänen "kokemuksensa mukaan" RKP on kuulemma liberaali puolue ja muutakin kuin kielipuolue!!?? ;-)

Kuka menisi kertomaan Olli-Paulille, että RKP on maamme ainoa vanhakantainen ja selvästi vanhoillisin etupuolue? Liberaalius on pelkkää kulissia tietämättömille ihmisille, joka selvästi Olli-Pauli itsekin on.

Äänestä
  • Jos se olikin sarkasmia?

    Äänestä

  • sarkåsmiaaa kirjoitti:

    Jos se olikin sarkasmia?

    Olisipa niin! Mutta jos luet kommentin, niin ei sitä mitenkään huomaa. Eli tosissaan idiootti on!

    Toisaalta US:n kommentointiin kirjoittavat usein nettisvekot. Ihan eri jakauma, kuin vaikka IS:n kommentoinnissa. Vaikka Iltiksen kommentoinnissa sensuroidaan.

    Äänestä

  • "Voi hyvät hyssykät. JOku tosiaan laittaa rahaa kaikenmaailman paskaan. Ei ole ihme että suomi on kuralla."

    Äänestä

  • Copypaste kirjoitti:

    "Voi hyvät hyssykät. JOku tosiaan laittaa rahaa kaikenmaailman paskaan. Ei ole ihme että suomi on kuralla."

    Nefen mielestä "Paska" = faktoihin perustuva, taustoja selvittävä, asiantunteva, pätevä ja tehokas oppositiopolitiikka.

    Persusta kuulostaa tietysti kummalliselta mutta minusta se kuulostaa hienolta. Kun kerran fyrk finns niin miksei sitä käytettäisi hyvään tarkoitukseen?

    Äänestä

  • RKP on pahin kanto Suomen talouden kasvulle. Mitään liberaalia puolue ei edusta.

    Äänestä

Ei siinä rahaa säästellä kun ajatuspaja keksii uusia keinoja millä alistaa
valtaväestön.
Ne rahat mitä saatiin kerättyä silloin kun suomenkielisillä ei ollut
mitään asiaa virkoihin on säilötty rahastoihin,joiden yleishyödyllisyyttä
voi hyvin kyseenalaistaa koska ne hyödyttävät vain 5% kansasta ja
alistavat loppuja.

Äänestä
  • Ei sillä rahalla ole tarkoitus ketään alistaa vaan kyseenalaistaa hallitus-/persufaktoja ja huonoja, tosiasioihin perustumatonta päätöksentekoa.
    Opposition tuleekin olla kantona kaskessa suhteessa hallitukseen, mitä sinä kuvittelit?

    Äänestä

  • Finländare kirjoitti:

    Ei sillä rahalla ole tarkoitus ketään alistaa vaan kyseenalaistaa hallitus-/persufaktoja ja huonoja, tosiasioihin perustumatonta päätöksentekoa.
    Opposition tuleekin olla kantona kaskessa suhteessa hallitukseen, mitä sinä kuvittelit?

    Olisi vissiin parempi,että alettaisiin yhdessä miettiä miten saataisiin
    tolkkua tähän maahan.
    Kantoja kaskissa on ihan riittävästi kammettavaksi.
    Ruotsalaisrahastojen tarkoitus on tuoda hyvää sille pienelle osalle
    kansaa,jolla on jo nyt paljon paremmin kuin monella muulla ja
    nimenomaan sen takia alistaa enemmistöä.

    Äänestä

Karmeaa......

Äänestä

Suomalaisilta otettua rahaa on helppo jakaa. "Kun ilmaiseksi saa ja halvalla myy jää aina vähän voitolle."

Äänestä

No kyllä sellainen onkin tarpeen. Mistä puolue löytää sellaisia jotka osaavat ajatella?

Äänestä

Yhden minuutin miettimisellä sanoisin, että Magman tehtävä on olla kielipoliittinen ja uuden pajan on tarkoitus on vähemmän kielipoliittinen ja keskittyä muihin päiväpolitiikan kysymyksiin.

Äänestä
  • Juuri niin! *peukku*
    Eipä muuten haittais persujenkaan välillä satsata vähän ajattelemiseen ja taustatyöhön.
    Jatkuvasti saavat nykyään siivota niitä sammakoita puoluetoimiston lattialta.

    Äänestä

Toivottavasti Paavo Lipponen elää!

Äänestä

"Finland behöver är en EGEN STARK ledare, en president för svenska Finland. Det betyder att vi måste få en ny politik, stark och huvudsaklig inriktning på att försvara vårt svenska kulturarv. Vi måste bli en stolt minoritet som har det ledarskap som krävs! Vi måste ta tag i det som är vårt och återställa ordningen. Vi är inte betjänta av politiker som har sålt oss! Ledarskap, ledarskap, kom ut ur garderoberna och våga visa framfötterna."

Äänestä
  • "Vi måste ta tag i det som är vårt och återställa ordningen."
    Ettekös te ole jo ottanut suomalaisilta omaisuudet? Teidän se ei ole, eikä ollut silloinkaan. Te vain otitte.

    Äänestä

  • Juu teidän pitää saada oma johtaja eli oma presidentti. ?
    Mitä vielä,teillä on omat koulut,omat lastentarhat,oma hallinto.
    Folktinget ja nyt sitten oma presidentti ruotsalaisille.
    Seuraavaksi te haluatte oman valtion mutta voi olla melko mahdoton
    sijoittaa nyky-Suomeen.
    Te pystyitte kauan estämään suomalaisten nousun yhteiskunnassa
    ja nyt koristaan,että te haluatte sen takaisin.
    Ei teillä ole enää sellaista valtaa.
    Salli mun nauraa,me emme elä enää 1800-lukua vaikka se kuinka
    vaikeaa on suruille,etteivät päässeet hallitukseen,voisi sanoa jopa,
    että vihdoinkin oikeus toteutui.

    Äänestä

Ajattelu ei ole koskaan pahitteeksi. Uuden ajatuspajan puheenjohtajaksi tulee Carl Haglund ja rahoittajana ovat tutut säätiöt. Nämä yhdessä tuovat voimavaroja ja rajoituksia suunnitteluun, vanhan hiomista mutta ei uutta.

Äänestä

RKP pitäisi lailla kieltää. Vieraanvallan etujen ajamisesta!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


svekopauke kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/83666-rkpn-uutuudelle-starttiraha-heti-200-000eu

RKP kuulemma perustaa ajatuspajan!? En ymmärrä? Eikö Magma-ajatuspaja ole RKP:n? Vai onko se Folktingetin tai jonkun muun suruorganisaation paja?

Kuitenkin. Mihin surusvekot tarvitsevat uuden ajatuspajan? No tietysti svekopropagandan levitykseen, mutta eikö muka Magma riitä?

RAHAA ainakin surusvekoilla riittää! Fondirahaa piisaa vaikka monenkin ajatuspajan pyörittämiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu