Mulla on ikävä sitä kaveria. Piti tän palstan paskanpuhujat aisoissa ja Remeksenkin nitoi sanoillaan hiljaseksi. Aurinkoonen oli tää palsta sillon. Missä oot?? Anna elonmerkkis reagan.
Reagan, tule takas!!!
yrrönen
80<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
meinaako se pyrröselläkin..
eihän se tuulellakäyvä Remestä pyöritänyt, liehitteli Remestä pullakahveilla ja miten hän tuntee Remeksen ja on yhteyvesä "päivitäin Remekceen tärkeisä kunnan-asioissa, kysyen pulla-suussa kahviahörppien kauttarantain utsimalla, Remecen sanojen välistä hänen tietokantaa, etä saa kehitelä vastaisguja
ja puhui itsensä pussiin kykenemättä vasta-argumentointiin täti veti herneen nenään ja sensuroi koko viestiketjun heh heh. Parasta antia itse keksimänsä säännöt joilla perusteli sensuuria jossa ei ollut pienintäkään logiikkaa ja avaukset joissa itse rikkoi kaikkia palstan sääntöjä nimeten kohteensa joita mustamaalasi päivittäin.
Kyllä tänne tulee kirjoiteltua provoja koska palsta on edelleen kunnan ylimmänjohdon valvonnan alaisuudessa heh heh
Reagan on muuttanut Telajärvelle. Suunnittelee Einari Peräjäkälän kanssa kuntastrategioita ja ajelee Peräjäkälän mustalla Masturbolla pitkin maakuntia. Reaganista on tullut konsultti! Jos se tänne tulee, se ottaa 1000€/päivä palstan pidosta.
kaikki ei o enkeleitä, saaha nähä ko Hilary päsee valtaan miten käy Puutiaiselle
Reaganin luotsaamana Kattilakoski osuuskunta alkaisi virrata molumminpuolin pyhäjoen keskellä olevaa saarta.
Keskustelu saataisiin ohjattua pois tästä nyt puhutusta "toteemipaalusta" , kuka lie aikanaan senkin pystyttänyt ja ennenkaikkea maksanut.
Vuoden 2008 talousarvioon on varattu 20000 euron määräraha, kyllä kirjanpidosta selviää kenelle tuo summa on maksettu ja maksaako kunta nyt vuokraa omasta toteemistaan.
Reekani on nyt Pyhäjokiseudun sitoutumaton toimittaja.
Sekö se nettiversiossa tekee tikusta asiaa kärsämäestä pilkkomalla esityslistan asianumeroistakin erillisiä artikkeleja ja lopuksi päätökset kuin olisi kyseessä valtakunnan ykkösuutiset? Samalla loppui kaikki negatiivinen kirjoittelu kärsämäen asioista kuin seinään?
reigan ei palaa enää koskaan sensuroimaan kärsämäen asioita on poistettu 24 sivuilta .
Paitsi että silloin tällöin katoaa edelleen kokonaisia avauksia jos aihepiiri osuu reaganin kipupisteisiin.
Remes näyttäis vielä olevan elossa, mutta tuuli käy Reaganin muistolle.
Yksi siisteimmistä palstoista ja pahimmat törkyilijät ja trollit ovat naapurikuntien syrjäytyneitä sekopäitä. Palstan pahin häirikkö oli ihan ehdottomasti epävakaaksi luokiteltava Reagan itse. Puhui lopulta ohi suunsa niin monta kertaa paljastaen asemansa lukuisia kertoja kuntajohdossa siksi hänet täältä siivottiin pois ja "todistusaineisto" siivottiin pois samassa yhteydessä. Sai täälläkin vain vahinkoa aikaiseksi mikä on ao:n yksi tavaramerkeistä. Niin monta rautaa tulessa että kaikki mihin koskee menee enempi vähempi perseelleen ja aina tulee sanomista.
Kunnanjohtajatkin saaneet potkuja asiattomista nettikirjoitteluista siksi poltti lapin lähtiessään ;)
Onko Reaganista tullut omaishoitaja ?
Jahas, jahas. Joko on vilja puitu ja verkoissa tuoretta kalaa? Näkymät Eu tukileikkauksiin suotuisat lukuisilla palstoilla. Potut mätänevät peltoihin, siemenperunatkin menetetty.
3vuottaX8000euroa on Wanhakoski ky hinta Paakarin pysäkin mainostaulusta, tämähän liittyy olennaisesti Kärsämäen Srategia selvitykseen, jonka konsultti teki kustannustehokkaasti ja laskutti.
Kuka aikoinaan pystytti ja rakensi, Wanhakoski ky on maksanut?
Ei reagani olisi antanut tällaista tulla ilmi näillä sivuilla.
mutta miksi jankata yhtä ja samaa niin useassa avauksessa joiden aihepiiriin asia ei millään tavalla tai tasolla liity?
Mitäpä tuota jankuttamaan, poltetaan pesosen navetassa ja odotetaan, että kansa unohtaa tämän aikaa myöten....
jos pelaisivat rehellisellä pelillä asiat ei saavuttaisi niin valtavia mittasuhteita ihmisten suissa ja mielessä mutta kun ei järki päätä pakota pahennetaan vain omaa asemaa ja mainetta omalla käyttäytymisellä. Oli ja on sellainen kuntajohto meillä nyt että jokaisesta puhutaan vielä vuosikymmenien jälkeen. Paskaa valitettavasti mutta itseaiheutetusti. Poikkeuksellinen tonttulauma ilman että yhdelläkään olisi järkiä päässä ja kun ne päät hakkaa yhteen jälki on mitä on. Niillä harvoilla joilla on istuu takarivissä vähemmistönä. Kepujenkin leirissä tasa yksi täysipäinen ja se on Marjatta.
Yksi mätä omena pilaa koko korin. Meillä niitä mätiä on puoli koria. Loput happamia tai mauttomia kovalla vauhilla pilaantumaan päin ja pari kitkerää persu..sikkaa pohjalla.
Älä nyt kuitenkaan Pentikäistä ja Pietikäistä aivan sioiksi sano, sano Attendolaisiksi, se on muodissa.
ne nämä aatteen aivopesemät persukset on niitä kitkeriä ja varsinkin katkeria,kaikesta aivan kaikesta.
ootko kuutioinu montako täysjärkistä persustenleiristä löytyy,kun kylillä puhuvat ettei olis yhtää.Kepu vie 1-0.Tontut on suomi24:llä.
ei!, Pentikäinen eikä Pietikäinen ole sikoja, ei ensinkään, kuntavastuussaan ja sen kunta-poliittiikassaan heidän antama etuus ja perusta yksityis-bisnes-veronkiertäjän avustamiseksi, kansalaisen edun-ja kukkaro vastikkeettonta vastaan on, ei sikaista, vaan oman- henk-kohtaisen pisteiden keruuta ja syyVä-kumarrus yksityisen seteliselkä rankaisen bisnes-veronkiertäjän pohjattomaan ja verottamattomaan-raha arkkua kohtaan-ja puolesta.
omenaa siasta erota?
Kaksi enemmän kuin kepujen leireistä yhteensä löytyy (kristilliskepu, kokoomuskeput, lestakeput, kepukeput ja persukeput). Omilla aivoillaan ajattelevia kepujen riveissä on tasan 1.
Kepu vie kohta 100-0. Naapurikuntien keput. Koita pikkuhiljaa totutella siihen ajatukseen että haapavedenkin keput on kohta oppositiossa kun Sipilä ajaa kunnat kepukolhooseihin vieden vallan siinä samalla kutsuen sitä tehtävien keventämiseksi.
Ryömihän taas koloosi itkemään itsesi uneen että jaksat aamulla nousta itkemään persujen perään.
olishan tuo Reagan saanu pysyä saitilla.Yksityinen =Atte tuli ja Reagan meni, kyllä nyt persusta ottaa kaaliin.Elämä on.
Ehdottomasti palstan viihdyttävin tapaus lapsentasoisine vuodatuksineen. Eniten on ikävä toistuvia lipsautuksia joissa kertoi kunnan salaisimpia asioita joista ei tiennyt edes kaikki hallituksen jäsenet puhumattakaan valtuuston jäsenistä jotka ovat sinun tavallasi edelleen kaikesta pihalla kuin lumiukot.
Atte tuli mutta tiedätkös sinä vihannes edes sitä kuinka keskustan vaalivoiton ansiosta maakunnan kautta koko ulkoistamisprojekti kaatuu kärsämäkisten niskaan sen sijaan että sopimus olisi kipattu naapurikuntien niskaan kuten oli alkuperäinen tarkoitus? No et tiennyt koska sinä et tiedä yhtään mitään yhtään mistään vaan ruikutat persujen perään tilanteessa missä kepujen suurin ja samalla ainoa vihollinen on keskustapuolue. Attendo piti saada ettei valta mene mutta kiitos kepujen vaalivoiton nyt se menee joka tapauksessa ja kärsämäkiset maksaa kohta sotemaksuja maakunnalle ja attendolle samanaikaisesti. Elämä on
kaikki muuthan ne sinun mielestäsi on lapsentasoisia , vihanneksia ym.Sinä se vaan olet mielestäsi aina ja kaikessa parasta a-ryhmää.Naurattaa. Pöljä.
sinä se epeli oot,näet kaikkea sellaista mitä kukaan muu ei näe.Persus se on persuksen ainoa vihollinen ,niin ainakin kämäellä,ovat toistensa kurkussa.Hypi nyt tasajalkaa kun "valta on mennyt",vetä välillä henkeä ,äläkä täällä vingu.
Ulkoistamalla kärsäkepulaiset yritti säilyttää valtansa kunnassa mutta sen keput vie kohta joka tapauksessa sopimuksen jäädessä kunnalle rasitteeksi ja sinä voliset persujen perään joilla ei ole edellisen asian kanssa mitään osuutta. Hypi vaikka päälläsi et sinä siitä eroon pääse että kuntakepujen valta menee kepujen toimesta mutta sinä vingut vain persujen perään. Siitäkin huolimatta että persut ovat paljon lähempänä maalaispuoluetta johon sinäkin luulet kuuluvasi vaikka keput ovat porvaripuolue joka hakee vain äänensä maaseudulta.
Kärsämäen "persut" ovat todella mielenkiintoista porukkaa ei voi kieltää. Sitoutumattomia jotka kävivät vaalit persujen riveissä ja kun tuli paikallinen jytky keput kertoi ettei persut voittaneet vaan sitoutumattomat. Kun nämä "persut" sitten hajosi sitoutumattomat olivatkin yhtä-äkkiä persuja heh heh. Naurettavimpia olivat nämä jotka erosivat persujen ryhmästä johon eivät koskaan edes kuuluneet. Sitä ennen hyppivät persujen ja kepujen leiristä toiseen lukuisia kertoja riippuen mistä päin sattui tuulemaan. Todellisia persuja lähti persujen riveistä vähemmän kuin edellisellä kaudella kepuista. Viimeisin ero jäikin sitten viimeiseksi ja mikä nolointa juuri ennen KHO:n päätöstä. Sen jälkeen olisivat hypänneet jälleen kerran persuihin mutta ei ole enää mahdollista. 99% elämänsä ensimmäistä ja viimeistä kertaa osallisina kuntapolitiikkaan niin lukuisia kertoja leiri vaihtui kahdessa vuodessa että meni kaikki uskottavuus. Noloin kannatti ulkoistamista äänen muuttuessa kellossa vasta sitten kun selvisi että ulkoistamisen myötä menee myös oma työpaikka alta. Sellaisia "päättäjiä". Yksi ja sama asia ja kanta muuttui kerran kuukaudessa vastustamisesta kannattamiseen.
Kerro vielä mitä kärsämäkiset saavutti ulkoistamalla tai minä kutsun sinua oikeutetusti vihannekseksi toistamiseen koska sinä et kykene vastaamaan ensimmäiseenkään sinulle esitettyyn kysymykseen. Älä revi pelihousujasi naurattaa jne.
"Atte tuli ja Reagan meni, kyllä nyt persusta ottaa kaaliin.Elämä on"
- Miksi ottaisi? Perustele. Aten piti säilyttää kepujen valta kunnassa mutta kohta sen keput vie maakuntamallin yhteydessä joten MIKSI persuja ottaisi kaaliin? Tuplasotemaksut edessä säästöjen sijaan MIKSI persuja ottaisi kaaliin?
Kepujen vaalivoitto on avaamassa ikuiset juhlat persuille maakuntamallin toteutuessa. Vuosikymmeniä tapelleet kepujen kanssa kuntien sisällä mutta maakuntamallissa sekin ilo elämästä viedään kun keput laitetaan kepujen toimesta tappelemaan keskenään. Persuilla on jo samppanjat jäähtymässä odottaen päivää jolloin maakuntamalli menee läpi mutta miksi, sitä ei Haapaveden kyyylä edes tynnyrissä kasvaneena ymmärrä. Sama homma suurissa kepuvetoisissa kunnissa/kaupungeissa kepujen leirissä. Heillä valta tulee kasvamaan ja pienien kuntien aateveljiltä katoaa. Jos tuppukylien kepuilla on hitusenkaan itsesuojelvaistoa löisivät kiireellä hynttyitä yhteen naapureiden kanssa saadakseen edes hitusen sananvaltaa maakunnassa ettei kaikki valta mene suurien kuntien ja kaupunkien kepupäälliköille.
soinnilaiset ne nillittää.Uskotko itekkään tuota tarinaasi.
sitä saakin ihmetellä,miksi se persuksella ottaa kaaliin, vaan ottaa kuitenkin,vinkumisesta sen kuulee.Ei se kepu kepulta valtaa vie,vaan persus se ainakin kämäellä yrittää omansa kukistaa.
Löytyy kunnan tarkastetuista asiakirjoista perusteina ulkoistamiselle mutta kiitos kunniasta joka ei minulle kuulu pelkästä lukutaidosta.
Jätit ennustuksen mukaisesti vastaamatta kysymyksiin joten olet tästä eteenpäin palstan virallinen vihannes.
Missä se sinun peräänkuuluttamasi vinkuminen koska siihen ei syyllisty kukaan muu kuin sinä, palstan jokapäiväinen vakiovalittaja.
Saat uuden yrityksen perustella mikä se persuja ottaa kaaliin kun et sinä onneton edes keksi mitään syytä niin tyhmä sinä olet?
KESKUSTAN maakuntamallissa KESKUSTA vie kunnilta perustuslain heille turvaaman itsemääräämisoikeuden soteasioissa toistamiseen minkä sinä kiellät vaihtamalla aiheen kärsäpersuihin jotka olivat kuntavaaleissa sitoutumattomina persujen listoilla HAH HAH HAH HAH HAH HAH.
Tee palvelus ja avaa suusi että me kaikki muut saamme nauraa sinun tyhmyydellesi. Naurattaa älä revi pelihousujasi Haapaveden kylähullu. Tyhmyys ei sinällään ole synti mutta sinulla on ihmeellinen tarve korostaa omaa tyhmyyttäsi.
No niin, kiellä vaikka taas Sipilän soteuudistus esimerkkinä miten uskomattoman pihalla sinä kaikesta olet.
Hyvät neuvot ei ole koskaan pahasta,varsinkaan sinulle.Älä revi heti pelihousujasi. Pöljä.
Miksi minä repisin pelihoususi siitä, että sinä jäit väittelyssä toiseksi kuten tapoihisi kuuluu? Onko olemassa niin yksinkertaista kysymystä mihin sinä osaisit vastata? Älä juntti hermostu ainahan sinä otat näillä sivuilla nokillesi josta seuraa perinteiset itkupotkuraivarit nimittelyineen koska ei sinusta muuhun ole.
sinulla on heikko tuo itsetunto.Siksi sinä aina revit pelihoususi.Kukaan ei ole vielä koskaan nähnyt tällä saitilla että sinä olisit jonkun jättänyt väittelyssä kakkoseksi.Aina sinulle on tullut hopeaa,vaan hopea ei ole häpeä.
ja kunhan pulssi tasaantuu tasolle jossa pystyy raivovapinalta kirjoittamaan jatkaa itkemistä toisessa avauksessa. Kun oikein pahasti munaa itsensä siirtyy kokonaan toiselle palstalle pakkotoistojaan toistamaan. Varmaa istuu ja syö vessanpöntöllä niin ahkerasti häiriköi suomi24n palstoja sanomatta koskaan mitään saati että ottaisi edes kantaa avauksien aiheisiin joita häiriköi massapostauksillaan. Kolme vai neljä viikkoako se nyt on toistellut aamusta iltaan sanoja persut nilittää?
vaan mitenkä se on saako sitä nauraa sinun tyhmyydellesi..hymyilyttää jo.Korosta sinäkin parasta osaamistasi.
Miten se, ettet sinä kykene vastaamaan sinulle esitettyihin kysymyksiin on merkki muiden huonosta itsetunnosta tai kakkostilasta tai pelihousujen repimisestä KUN SINÄ et pääse edes maalilinjan yli?
Yllätä vitun vihannes ja vastaa vai onko vastaus taas sinun vakiovastauksesi älä revi pelihousujasi? Minä lupaan ja vannon etten revi pelihousujani siitä, että nolaat toistuvasti itsesi. Ethän sinä vihannes edes ymmärrä kuinka sinua vedätetään koko ajan erittäin oonistuneesti sen takia koska sinä menet aina lankaan ja suot muille makoista naurut. Parasta edellisessä se, että vaikka sinulle kertoo päin naamaa kuinka sinua vedätetään koko ajan naurujen toivossa sinä uskomaton juntti vastaat silti.
Naurattaa usko huviksesi mistä kiitos sinulle. On se hienoa että sinunkin elämällesi löytyi tarkoitus = Palstan pelle.
että,sinäkö pystyt jotakuta vedättämään. Älä unta nää. Pöljä.Naurattaa.
Naura toki vaikka aihetta siihen ei ole että saat sinäkin kokea edes hetkellisesti ilon hetkiä elämässäsi jota varjostaa henkiset sairaudet ja kaappipersuilu. En edes yritä ylittää sinun tasoasi mistä esimerkkinä kielsit juuri Sipilän soteuudistuksen sisällön. PUOLUEPETTURI sinä olet.
No nyt sinä aloitit taas nuo pakkotoistot kun meni vaikeaksi mutta sovitaampa niin että minä kaivan sinut myöhemmin kolostasi esille VEDÄTTÄMÄLLÄ koska olen tehnyt sen niin monta kertaa aikaisemminkin epäonnistumatta siinä koskaan. Ja mikä huvittavinta jos minä en sinua vedätä sinä teet sen itse muiden puolesta että edes joku vittuilisi sinulle koska sinulla ei ole muita kontakteja ihmisiin kuin surullisen kuuluisa suoli24. Keskustele itsesi kanssa sen aikaa kun odotat kuinka joku heittäisi säälistä sinulle kepin minkä perään voit juosta.
VASTAAT 100:N %:N VARMUUDELLA SEURAAVAAN PROVOON kuten kaikkiin edellisiinkin. Sitä odotellessasi voithan sinä keskustella taas itsesi kanssa.
Tee kyyylät ja vastaa kopioimalla edellisen viestin asiasisältö kuten tähänkin asti koska omatoimisesti sinä et kykene yhtä kokonaista lausetta rakentamaan. NAURATTAA
hyvä että sinuakin joskus naurattaa.Miksi kuitenkin olet kireä kun viulunkieli.
vihannekselle on nyt ladattu painetta.Kohta pönttö paukkuu.Reagania naurattaa,vaan ei tuu takas.
vaan minkähän puolueen.
Montako sataa kirjoittamaasi viestiä sinä haluat esille joissa neuvoit äänestämään keskustaa palvoen Sipilää? Siitäkin huolimatta ettei keput edes hyväksy sinua joukkoonsa ja kepujen jäseneksi sentään kelpaa kuolleetkin heh heh. Ei tosin koske aivokuolleita kuten sinä. Jokin raja se kepuillakin on. Naurattaa älä revi pelihousujasi nilittäjä.
liiasta nauramisesta. Kun sinulle kirjoittaa miten tämä viesti on vedätys mihin sinä et kykene olemaan vastaamatta sinä vastaat kertomalla kuinka muilla on viulu kireällä vaikka selkääsi pitkin valuu kylmä hiki koska pääsi on taas hajoamispisteessä vedätyksistä joihin JOKA KERTA lankeat. Tee historiaa ja jätä edes yhden kerran vastaamatta provoon jonka tarkoitus on saada sinut hajoamaan
Kerro YKSI syy mikä reagania naurattaisi YKSI? Miten minusta tuntuu ettet kykene vastaamaan koska et ole siihen koskaan kyennyt vaan vastaat taas kysymykseen kiertämällä kysymyksen jatkaen noilla noloilla pakkotoistoilla joille et voi yhtään mitään sanavaraston ollessa järkyttävän köyhä. Naurattaa älä revi pelihousujasi meidän isi voittaa teidän isin.
nyt on jokin menny taas pieleen"vedätyksessäsi"kun noita mainitsemiasi tuntemuksia ei vaan tule,vaan älä lannistu.Taisi olla liiankova luu sinulle.Olet polonen hajonnut jo paljon ennen näitä kisoja.Älä tee historiaa,revi vaan pelihoususi.
kerro yksi syy miksi Reagania ei naurattaisi.Naurattaa.
Kyllä valta on Oulun kepuilla sairaanhoitopiirissäkin. Yli 6000 töissä kuntayhtymässä ja maksavat veronsa Ouluun. Valtionapujensuhteen Oulua hyvitetty näistä ja Yliopiston työpaikkoista työpaikkaomavaraisuutena. Herätkää jo vihdoin maakunnan kepupäättäjät !
Ö-ykkönen, sinähän luet näitä, v..taako ?
En olisi uskonut, mitta tässä sitä taas mennään...
tuollaiset enemmistön kv lievästi lapsen-tissi ruokinnan tasolle jäänneiitä äitiään-kaipaavia
on lukuisia ja he kaipaavat ala-ja yläpuolen rönsyävää ah´niin ihanaa´ruttuista ruusua jota 40 v av kuluttua on ja tarjotaan vain verotuksellina hyötynä, eli joka työnölle piha-hommia.
"Sitä kaveria " ? Yritätkö hämätä, että kyseessä mies ? Et vain itse ole yrittämässä harhaanjohtamaista, jota muutenkin teet kaikki päivät...?
eiköö se Pyrroläisen aika ois siityä vaippa-ulostukseen
Reaganin aikaan ei palstalla mollattu enemmistöpäättäjiä, nyt saa keskustella ja ilmaista oman kantansa vaikka tuosta mainospylväästä, joka on maksanut kunnalle jo 48 000 euroa varovastikki arvioiden. Khpj:n isän (vast) lompsaan ja kh on sen hyväksynyt. Satojatuhansia kulkijoita ajaa kärsämäen ohitse joka päivä, kysyn miksi?
no joko on mainos/ponsori euroja alkanut pyloorista tippumaan
Rahhoo sattaa koskien kukkaroon niin että pa..alle ei taivuta enää....
kysy vaan sillä tyhmiä kysymyksiähän ei ole olemassakaan.
Persut täällä nillittää.
tässä tas yksi, että kyllä Pää on seksin joka toivoo Reagania takasin, ei v-mäistä inefoo toista kämäessä ole, eikä tämän v-sadsn puolella synny
Remeskö onkin kaiken pahuuden ja epärehellisyyden perikuva, voisitteko edes hieman tuoda konkreettisia esimerkkejä esille, kiitos jo ennakkoon !
nykyyään abielupaarid teha 1-2 uut maksumaksjate ja isegi seal on pool liigne ja põhjus lahutust ja sossujen elätiksi kogu pesakonna.
Remes! ja tõesti auväärne naine on vana kooli kodus kasvatatud loodusega oli ja on suurendada uute maksumaksjate põlvkonna poolt tosinat nagu ESM Miiluranta külm panna, mida väljad corn -Ja potuilla oli auasi kasvada 5-6 ja lisaks naudingut ja tarbimise rasva siga jõulud kahel pool, kuid mingit konkurentsi veskid 12 korda nagu mõned indivisualismin ajupesu vaimust vaesed proovitud ja püüdma samas vaimus hõimud kui 6 käik lastenvaunuilaan näidata Remes on Kärsämäen Law-Luuke mis ei ole selle vastu ei ole, Reeganikin teenib kakuke kohvi valla langus lugupidamisega Remes positsiooni ja oma teadmisi kohalike asjade ja visioon riimid kooskõlas Kalevala ja Eestis, perekonnast vend-inimesed
Segukeel, aitäh !
Nyt jos koskaan tarvitaan media - assistentti reania.
Kärsämäkinen lääkärikö siellä kirjoittelee vai sairaanhoitaja. Suomenkielen taito näkyy olevan samaa tasoa kuin heillä.
Kindlasti medisiiniöde.
Entinen pois niin saatiin ö- ykköselle paikka
Ö-ykkönen teki Kärsämäkisille erittäin kalliiksi käyvän virheen, kaatamalla Auliksen/Remes , PS, esityksen, että Attendon kanssa tehtyä väliaikais-sopimusta voitaisiin katsoa 2017 tasossa uudelleen, jatketaanko sitä vai ei, tilanteen mukaan, jo nyt on selvää, että PS-esitys olisi pitänyt hyväksyä.
Öykkönen ei kaatanut mitään esitystä vaan kj halituksen hyvävelien kanssa eikä kyseessä ollut väliaikainen vaan lopullinen sopimus. Sopimus josta Remes kysyi kokouksessa on merkintä pöytökirjassa. Remes oli saanut vastauksen mutta mikä se oli sitä ei kerrota.
Kuinka kalliiksi persujen esityksen kaataminen kunnalle tulee on kaikille osapuolille kysymysmerkki mutta mitään järkeä siinä ei ollut kärsämäkisten kannalta. Attendo kusi näitä meidän viisaita silmään jo alkumetreillä kirjaamalla sopimukseen määräajan jonka ansiosta kärsämäkisiltä meni vaikutusmahdollisuudet seitsemäksi vuodeksi joka takaa attendolle muhkeat tilit vuosiksi eteenpäin eikä kärsämäkiset voi tehdä mitään vaikka maakuntamallin mukana tulisi tuplasotemaksut. Jos kärsämäkiset olisivat olleet ulkoistamisen alullepanijoita he olisivat tietenkin pitäneet puolensa rajaamalla sopimuksen määräajat kunnan etujen mukaisesti (persujen esityksen mukaisesti) ei attendon mikä on nykyinen tilanne.
Nyt vain pelätään miten käy koska persujen esitys ei mennyt lävitse. Sopimus oli tarkoitus kaataa viiden sotealueen niskaan mutta nyt se on jäämässä kunnan rasitteeksi mikä ei käynyt kärsämäen viisailla edes mielessä. Pahimmassa tapauksessa tuplasotemaksut edessä. Attendo lupasi hyväveljille itsenäisyyden jos ulkoistavat ja läpi meni. Nyt se itsenäisyys menee joka tapauksessa maakuntamallin mennessä läpi.
"Öykkönen esitti kh,selle; ettei Raija Auliksen, PS, esitystä hyväksytä, joka Öykkösen esitystä kanatetiin-and hyväksyttiin, eli ellei Öykkönen olisi vastustanut, olisi asia mennyt äänestykseen ja mikä oiisi ollut tulos sitä ei kerro historiakaan 4,5 miljardiin vuoteen´kaan
Niinkö meinaat että persujen esitys olisi mennyt läpi ilman Öykköstä? Salli minun nauraa.
Tonttu laittoi nimensä jo viime vuonna 7:n vuoden sopimukseen attendon lakimiehen ohjeistamana ei ne mitenkään olisi voineet persujen esitystä valtuustolle viedä. Atte olisi vienyt käräjille ja olisi käry käynyt kuinka kassakaapissa on jo sopimus vaikka markkinaoikeudelle kerrottiin ihan muuta. Kiireellä laittoivat nimen sopimukseen jota yrittivät viedä selänteeseen mutta perseelleen meni sekin. Kunnan tarkistetuissa pöytäkirjoissa kerrotaan kuinka sopimus on allekirjoitettu jo aikapäiviä sitten. Kukahan tietää joko uudessa sopimuskessa on nimi alla? Piti alkaa tämän kuun alusta.
Minäkunolen ollutaivan väärässä luulossa,ettei häntä kaipaamuutkuinPiru ja haudankaivaja, varmaan itse kirjoitti avauksenkin.
kyylä pyrröläinen on rakastunut ah`nii kaunokaiseen, etten ilmeneeraisi et peräti Keijukaiseen