Seniorit, tehkää tästä uusi aloite.

tehdääntämänyt

Aloitteen sisältö
Eläkkeiden korotukset tulee sitoa yleisiin työehtosopimusten korotuksiin ja ne tulee tarkistaa vuosittain.

Ehdotan tässä asiassa lainvalmisteluun ryhtymistä yhdessä eläkeasioihin perehtyneiden tahojen kanssa.

Perustelut
Eläkkeiden sitominen indeksikorotukseen ja lopulta tämän korotuksen poisto on suoranainen loukkaus eläkeläisiä kohtaan. Eläkeläinen on elämänsä aikana kerännyt työn kautta oikeuden eläkkeeseensä eikä eläkkeen suuruus saisi jäädä laahaamaan tasolle jolla ei enää nykypäivänä tule toimeen. Tämä laahaaminen johtaa monella eläkeläisellä elintason heikkenemiseen ja jopa sosiaalituen varaan joutumiseen.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/899

Tämä hyvä aloite on saanut 34 ääntä, se tarkoittaa ettei tiedotus ole toiminut ja alote on tehty suksyllä, talvea vasten,
monet eläkeläiset ei käytä nettiä joten paperilomakkeet käyttöön,
1,5 miljoonaa eläkeläistä ja lisää tulee joka vuosi noin satatuhatta,

Keräys kävisi helposti eläkeläisten tapahtumissa, vaikka niissä ei saa kuulemma politiikkaa puhua niin lomakkeen voi täyttää,
eläkkeen korotuksen hyväksyy jokainen.

Indeksikorotuksen jäädytys on kuulemma vienyt 22% eläkkeistämme,
tehkää uusi, olen valmis allekirjoittamaan ja jakamaan viestiä.

9

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tunnollinen

      Pitäisi perustaa Suomen Eläkeläiset ry. ja sitten kerätä 5000 kannattajakorttia sekä rekisteröidä yhdistys puolueeksi.
      Senioripuolue on lopetettu rahapuutteen vuoksi.

      • yxkaksmonta

        Ei tuohon puoluetta tarvita, muutama osaava ihminen riittää.

        Eläkeläisyhdistyksistä löytynee niitä jotka eläkeläisten asioita ajaa.


      • tunnollinen
        yxkaksmonta kirjoitti:

        Ei tuohon puoluetta tarvita, muutama osaava ihminen riittää.

        Eläkeläisyhdistyksistä löytynee niitä jotka eläkeläisten asioita ajaa.

        Aloitteen tekemiseen ei tarvitakkaan, mutta eläkeläisten asioiden hoitamiseen kyllä. Eläkeläisyhdistyksiä on pilvin pimein ja ne ovat toimineet vuosikymmeniä. Onko kaikki hyvin vanhusten kohdalla??


      • vaaditaanoikeuksiamme

        Eläkeläisyhdistykset toimivat eri puolueiden alaisuudessa siksi asiat on hoitamatta, siksi myös politiikasta puhuminen on kielletty esim,
        teatteriretkillä, näin mitään vaatimuksia ei voida esittää,
        tämä kansalais-aloite avaisi keskustelun eduskunnassa,
        vain siten asioihin saadaan muutos, ei vaikenemalla.


      • tärkeä_asia

        Asiat pitää hoitaa. Myös eläkeverotus, joka on korkeampi kuin palkkaverotus.
        Voisiko RAY:ltä saada avustusta toiminnan käynnistämiseen?


      • metsämökkiläinen

        Jos, perustettaisiin Suomen Eläkeläiset ry, niin moniko siihen olisi valmis liittymään? Jäsenmaksu 20 euroa, jotta sitten kun on saatu 5000 jäsentä niin voitaisiin yhdistys rekisteröidä puolueeksi.
        Suomessa on sentään 1,5 miljoonaa eläkeläistä.

        Entä jos perustettaisiin Suomen Pienituloiset ja Eläkeläiset ry. nimellä?
        Ei oikea ei vasen eikä keskusta.


    • ajatuksia-

      Parisuhteessa oleva saa kansaneläkettä vähemmän kuin yksin asuja. Täysi kansaneläke parisuhteessa olevalla on 564,69 e/kk kun taas yksineläjä saa 636,63 e/kk. Eli tässä on epäkohta johon pitäisi saada korjaus. Esimerkiksi työttön saa saman summan oli sitten parisuhteessa tai yksineläjä.
      Moni parisuhteessa elävä eläkeläinen elää nykypäivänä varsin itsenäistä elämää. Eikä avioliitolla ole sellaista taloudellista asemaa kuin sillä joskus 1960-70-luvuilla on ollut. On oma eläke, omat menot. Toisella puolisolla saattaa olla omaisuutta mutta toisella ei. Kyseessä voi olla leski, joka omistaa perillisten kanssa jotain kiinteää. Myös velka on henkilökohtaista, samoin pankkitilit ja omaisuus. Kuitenkin heidän etuuksiinsa vaikuttaa puolison omaisuus, vaikka saisivat kumpikin pelkän kansaneläkkeen. Kansaneläkettä saava puoliso ei saa asumistukea, jos puoliso omistaa jotain. Hän ei saa toimeentulotukea, vaikka tarvitsisi, koska puoliso omistaa tai on osakkaana kuolinpesässä.
      Eli tähänkin pitäisi saada korjaus. Parisuhteessa oleva ja yksineläjä pitäisi saada samalle viivalle kansaneläkkeen sekä etuuksien (asumistuen ym.) suhteen. Onhan sen hyt selvääkin, että kun kaksi ihmistä asuu yhdessä tarvitaan isompi asunto ja kaikkea kuluu tuplaten yksineläjään nähden.
      Tiedän monta parisuhteessa ollutta eläkeläistä, jotka ovat joutuneet eroamaan ja muuttamaan erilleen koska silloin tulevat paremmin toimeen. Osa saa vielä jopa toimeentulotukea eron jälkeen. Mitä eivät saaneet ollessaan parisuhteessa.

      Myös kiinteistövero saisi poistua kansaneläkeläisiltä. Moneltakin kiinteistövero lohkaisee ison osan eläkkeestä ja saa talouden heilahtamaan todella pahasti. Osa on joutunut jopa ottamaan kulutusluottoa kiinteistöveron maksamiseen. Omakotitalossa asuminen on monellekin kansaneläkeläiselle halvempi asumiskeino kuin vuokralla asuminen. Vuokran hinnan voi laittaa suoraan asumiskuluihin, koska asumistukea ei saa.

      Yksi epäkohta on omaishoitotuen verotus ja siitä perittävät muut maksut. Työttömyysvakuutusmaksu, työeläkemaksu ym. Todellisuudessa tuosta pienimmästä omaishoidontuesta ei jää käteen kuin parisen sataa euroa palkaksi ympärivuorokautisesta työstä. Lisäksi omaishoidontuki vaikuttaa kaikkiin muihin etuuksiin.

    • TurhaanNarisette

      Maahanmuuttoon varataan selvästi aiempaa enemmän rahaa
      KOTIMAA |
      STT
      "Hallitus varaa maahanmuutton kustannuksiin selvästi aiempaa enemmän rahaa.
      Maahanmuuttohallintoon, pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden vastaanottoon ja paluumuuttajien muuttovalmennukseen kohdistetaan ensi vuonna noin 158 miljoonaa euroa. Tämä on noin 97 miljoonaa euroa enemmän kuin tänä vuonna.
      Kotouttamispolitiikkaan hallitus varaisi 144 miljoonaa euroa, joka on 47 miljoonaa euroa enemmän kuin tänä vuonna.
      Talousarvioesityksen määrärahat on mitoitettu 15 000 turvapaikanhakijan mukaan. Kiintiöpakolaisten määrä on edelleen 750–1 050."

      Tuo mitoitus on alakanttiin ja elintasopakolaisten hyysääminen maksaa huomattavasti enemmän. Eläkeläisten on turha narista mistään lisäavuista eikä mikään aloite vaikuta poliitikkoihin sillä he ovat keskittäneet kaiken intonsa elintasoterroristien hyysäämiseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      65
      3326
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2350
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1878
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1599
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      88
      1478
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1436
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      75
      1421
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1216
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1140
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1098
    Aihe