Koiravero ja sassiin.

Hommataan taajamaan monta rakkia kilpaa haukkumaan ja käytetään pari kertaa syksyllä muka metillä.100€ koira olisi sopiva vero.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sinulle pitäisi määrätä vero paskan jauhamisesta. Menisit konkurssiin alta aikayksikön.

Äänestä
  • Eikai Joukamo Kortesalmelle voi määrätä edes koiraveroa !

    Äänestä

varmaan joku vanhapiika joka kiimoissaan kuuntelee koiran haukkua kun ei ole panomiestä .

Äänestä

No kieltämättä aloittaja on siinä mielessä oikeassa, että koirat näköjään saavat haukkua pihalla (häkissä?) 24/7 ja tosissaan häiritsee naapureita. Varsinkin näin kesällä tulee ikkunoita pidettyä auki yölläkin ja kyllä se uni häiriintyy kun haukuntaa kuuluu silloinkin. Itselläni on (sisä)koira ja kyllä rajoitan sitä haukkumista päivällä ollessaan pihalla. Ihan naapurisovun kannalta olisi kyllä ystävällistä miettiä, häiritseekö oma tai sitten sen koiran käyttäytyminen muita.

Äänestä

Asun keskustassa ja omistan kaksi sisäkoiraa. Ja huomattu on lenkillä kulkiessa kuinka paljon keskustan alueella on metsästyskoiria häkeissään haukkumassa. Tekemisen puutettahan ne reppanat siellä häkeissään mekastavat.
Omat koirat kyllä niin rakkaita että olisin kyllä valmis niistä vaikka veroja maksamaan. Ei ollenkaan pöljempi ajatus ole koiravero, kunhan sillä ylläpidetään keskustan koirapuistoa!

Äänestä

Ainahan sen häirikkö koira voi järkätä "hoitoon" esim. sukulaisille , jotka asuvat haja-alueella , siellähän se haukku ei sitten häiritse "ketään" ?

Äänestä

vai koiravero, idiotismi ei suomesta ole näköjään kadonnu minnekkään.aikoinaan sitä kerättiin jokaiselta ja sen keräys tuli kalliimmaksi ku tuotto.aivopieruja ei pitäisipäästää jo siitäkinsyystä kun nämät koiraihmiset maksaa ruuissa ja muissa ostoksissa veron. mutta yleensä eivät käytä kunnan esim liikuntapalveluita mutta maksavat toistenkin harrastuksia. yksi asia jolla tuo haukkuminen vähentyy että nämät jotka ulkoiluttaa siis paskotuttaa koiriaan niin menisi sen tekemään syrjäiseenpaikkaan koska toiset koirat haukkuvat niitä kun koira lukee reviirikseen pihapiirinsä ja sen vierustatiet. mutta sitä ei kaikki näytä ymmärtävän

Äänestä

Mitä se auttaa.. Meinaatko etteivätkoiraveroa maksavien omistajien koirat hauku

Äänestä

No jos olisi koiravero , jäisi turhanpäiväisen häkki-koiran hankkiminen jossain tapauksissa tekemättä , ja näin haukkuminen voisi hiljakseen vähetä .

Äänestä

siinä on se vois, eli täti ois setä jos sillä ois munat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yxväsynytyöläinen kirjoitti:

Hommataan taajamaan monta rakkia kilpaa haukkumaan ja käytetään pari kertaa syksyllä muka metillä.100€ koira olisi sopiva vero.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu