Myynti vain nousee

Kovin tuntuu nousevan Citikan myynti Euroopassa ja Kiinassa ! Olisipa itselläni varaa niin vaihtaisin ruosteisen Avensikseni tyylikkääseen DS5:een ! Siihen saa dieselin perään automaatinkin !
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

PSA myy toiseksi eniten Euroopssa VW-konsernin jälkeen. Kiinassa myynnin kasvu vasta hurjaa on!

Äänestä

Markkinajohtaja joka maanosassa! :D

Äänestä

Olisi ihan hyvä tälle Suoli24-sivustolle, että typerät automerkkien väliset v-tuilut ja "perinteinen" bullshit jäisi pois. Eli siis tojo on maailman suurin, tai ainakin melkein suurin, autovalmistaja. PSA taas rakentaa business-mallinsa Euroopan, ja nykyään entistä enemmän, Kiinan markkinoiden varaan. Tojo taas operoi maailmanlaajuisesti.
Onko autoissa eroa?. On. Hesarin tämän päivän testi Avensiksesta kertoo hyvin missä mennään Tojon kanssa, kannattaa lukea.
Avensis ei hae samoja asiakkaita kuin DS5. Jo pelkkä hinnan ero kertoo sen.
DS5 kaikilla herkuilla painuu reilusti päälle 50 k€:n ja on materiaalivalintojen ym. osalta täyttä premium-laatua. Baijerilaista nahkaa olevat penkit sähkösäädöillä (ja ovat muuten hyvät) ja runsas alumiinin ja muiden korkealaatuisten materiaalien käyttö muut himmelit yhdistettynä onnistuneeseen ulkoasuun on tuote, mikä ei ole tarkoitettu massoille, perus-Citikat taas on. Siksi PSA erotti DS:n omaksi merkiksi. Ihan kuten Toyota vs. Lexus. Tai VW:n eri tuotemerkit. Tai tai, maailma on täynnä brändäystä.

Äänestä

Veikkaan rajua myynninnousua kesäkuussa.Jos toukokuussa myytiin 10 autoa ja kesäkuussa 11 niin onhan se valtava nousu prosentuaalisesti.

Bravo Shitikka !

Äänestä
  • Katso Euroopan ja Kiinan tilastoja, älä tämän Junttila Suomen.

    Äänestä

Taas oli PSA:n myynti noussut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verso_S kirjoitti:

Kovin tuntuu nousevan Citikan myynti Euroopassa ja Kiinassa ! Olisipa itselläni varaa niin vaihtaisin ruosteisen Avensikseni tyylikkääseen DS5:een ! Siihen saa dieselin perään automaatinkin !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu