primera p12 1.8 polttoaineen kulutus

pitkatyomatka30

Oma Primera vie bensaa ajotietokoneen mukaan matka-ajossa 6,7. Onko normaali kulutus, vai viekö liikaa?

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nissanii

      Ei kuulosta pahalta. Sanoisin että pieni jos ilmastointi käytössä.

      • pitkatyomatha

        Ei OO ilmastointi päällä noissa kulutuksissa. Jos malttaisi ajaa säästäväisemmin, niin kulutus vähän tippuu 6,4-6,5.


    • AikaNormaalia

      6,8 lukemiin pääsin itse matka-ajossa ilmastoinnin kanssa. Vaihtelua oli vuosien aikana hyvin vähän.

      6,3-6,4 lukemiin pääsin yllättäen vaihtamalla ajotapaa. Pienemmälle vaihteelle vaihdoin paljon totuttua myöhemmin. 1,8 on aika sitkeä menijä isoilla vaihteilla, joten turhan herkästi tuli vaihteita vaihdettua pienemmälle.

    • malko

      Miten on mahollista että pääsette noin alhaisiin kulutuslukemiin, ite en pääse alle 7 litran vaikka kuinka yrittää, siis ?

      • kebu666

        Ilmansuodatin, moottoriöljy, öljynsuodatin, vaihteistoöljy, renkaiden ilmanpaineet sekä ajotapa. Nämä hoitamalla kuntoon on mahdollista päästä 80km/h nopeuksissa n. 5l/km lukemiin ajotietokoneen mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      291
      11073
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      25
      3150
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3023
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      94
      2721
    5. 89
      2591
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2291
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      270
      2186
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe