Millähän perusteella persu valitsee henkilön tai henkilöt joihin luottaa? Tämä on sinänsä dilemma, koska persu harvoin ajattelee itse.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taitaa mennä niin että persuihin takertuvat, siis nuo, jotka huutavat hallelujaa teki kuka hyvänsä persu mitä hyvänsä, kelpuuttaa ihan minkä auktoriteetin tahansa, puhuu tämä kuinka pahasti läpiä päähänsä hyvänsä, kunhan auktoriteetti vain riittävän kiivaasti uskottelee olevansa oikeassa, mieluiten maailman ainoa oikeassa oleva ihminen.
Persut ovat lukeneet Göbbelsinsä eli mikä tahansa menee läpi, kun siitä mölistään riittävän kovaa ja usein. Puoli miljoonaa äänestäjää uskoo vieläkin, että persut ovat ihan oikea puolue ja ajaa juuri heidän asiaansa.
Ei usko kauan. Vävyni, joka on sekaantunut persujen kuntapolitiikkaan, oli erittäin kärttyinen mennessään johonkin heidän paikalliskokoukseensa kuluneella viikolla, ja vielä kärttyisämpi sieltä palatessaan.