Että mitä hyötyä ihmiselle on näistä autuuden asioista vaikka hän osais koko Raamatun ulkoa, mutta peris iankaikkisen kadotuksen.
Minä yhtä asiaa ihmettelen
todella
201152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
>>
Että mitä hyötyä ihmiselle on näistä autuuden asioista vaikka hän osais koko Raamatun ulkoa, mutta peris iankaikkisen kadotuksen.
>>
Kuvaamassasi tilanteessa ei mitään hyötyä. Toisaalta, jos ihminen osaa Raamatun ulkoa ja seuraa elämässään tuota kirjaa, niin ei joudu kadotukseen:)
Kun tietää Raamatun totuuden, niin voi valita seuraako ihmisoppeja vai Raamatussa ilmoitettua totuutta:)
Ymmärrän kyllä että Raamatun tuntemus on vl-opin kannalta huolestuttavaa. Raamatun tuntemuksen ja kadotuksen yhdistäminen kuulostaa kuitenkin siltä että kyllä on Piru epätoivoinen...
Miten voit todistaa, että näin ei voisi olla ?
*ihmettelen vaan*
>>
Miten voit todistaa, että näin ei voisi olla ?
*ihmettelen vaan*
>>
Raamattu todistaa ettei näin ole.
Koko Raamatun punainen lanka on pelkkä usko, joka vaaditaan pelastukseen. Raamatun mukaan uskon voi saada Raamatusta itsestään:
Joh. 20:31
"mutta nämä ovat kirjoitetut, että te uskoisitte, että Jeesus on Kristus, Jumalan Poika, ja että teillä uskon kautta olisi elämä hänen nimessänsä"
Raamatussa KIELLETÄÄN opettamasta vl-opin tavoin että välimies tarvitsisi välimiehen:
1. Tim. 2:5
"Sillä YKSI on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus, "
Raamatussa EI OLE:
-Vaatimuksia yhteen joukkoon kuulumisesta
--> Päinvastoin Jeesus kielsi tuomitsemasta miestä joka ei seurannut heitä.
-Raamatussa ei ole mainintaa vl:ien keksimästä ehkäisemättömyysopista.
-Vl-oppi tuomitsee muut kristityt epäuskoisiksi.
--> Raamattu varoittaa jakamasta tuomioita sekä kertoo että "millä tuomiolla te tuomitsette, SILLÄ TEIDÄT TUOMITAAN!"
Sama kun kysyisit että miten voit todistaa ettei musta ole valkeaa...
Summa summaarum: Raamattu ja vl-oppi ovat toisensa poissulkevia. Toinen täytyy hylätä uskoakseen toiseen...
Voi raamattu olla väärässäkin, ihmisten kirjoittama sekin on.
...en löytänyt tästä kohdasta mitään, mikä KIELTÄISI uskomasta "välimieheen"?
Yksi on se "välimies", jonka vuoksi olemme ansiotta syntimme anteeksi saaneet, MUTTA Raamattu opettaa useassa kohden, ettei ihminen voi rukoilemalla ja Raamattua tutkimalla yksin pelastua, vaan tarvitaan joku, joka saarnaa ne synnit anteeksi. Tähän väliin en nyt jaksa etsiä, missä kohtaa ne Raamatusta löytyvät, mutta esimerkkinä mainittakoon Paavali, joka oli hyvinkin tunnetulta kirjanoppineelta, muistaakseni Gamalielita, saanut opetuksensa, mutta kuitenkin tarvitsi uskovaisen ihmisen, Ananiaksen, poistamaan suomut silmiltään kun Jumala häntä puhutteli ja sokaisi hänet.
Samoin olikohan se nyt sitten Kandaken kamaripalvelija vai kuka, tarvitsi uskovaisen ihmisen selittämään hänelle kirjoituksia ja saarnaamaan synnit anteeksi.
Tuhlaajapoikavertauksessa isä ei itse pukenut poikaansa "niihin parhaisiin vaatteisiin" eikä antanut sormusta hänen sormeensa, vaan käski palvelijoitaan tekemään sen puolestaan.
Ja Jeesus itse opetti seuraavasti:
"Minä annan teille taivaan valtakunnan avaimet. Joille te synnit anteeksi annatte maan päällä, niille ne ovat anteeksi annetut taivaassa. Joilla te ne pidätte, niille ne ovat pidetyt taivaassa."
Nämä asiat ymmärtää vasta, kun Pyhä Henki haluaa ihmisen ymmärryksen avata. Minäkin köyhänä yritin niitä selittää ja toivon, että ymmärrät.
>>
Raamattu opettaa useassa kohden, ettei ihminen voi rukoilemalla ja Raamattua tutkimalla yksin pelastua, vaan tarvitaan joku, joka saarnaa ne synnit anteeksi.
>>
Päinvastoin. Ikävä että sinulle on valehdeltu. Raamatussa ei löydy yhdenainutta paikkaa, jossa vaadittaisiin toista ihmistä uskoon tullakseen. Tiedän että vl-oppi opettaa useita aasinsiltoja, joissa Raamatun sanomaa yritetään vääntää päälaelleen, mutta se on kuin tunkisi käärmettä piippuun...
Etkö lukenut laittamaani Raamatunpaikkaa, jossa todettiin että Raamattu on kirjoitettu juuri siitä syystä että sitä lukiessa voisi löytää pelastavan uskon?
Joh. 20:31
"mutta nämä ovat kirjoitetut, että te uskoisitte, että Jeesus on Kristus, Jumalan Poika, ja että teillä uskon kautta olisi elämä hänen nimessänsä"
Puretaanpa juttua:
>>
Paavali, joka oli hyvinkin tunnetulta kirjanoppineelta, muistaakseni Gamalielita, saanut opetuksensa, mutta kuitenkin tarvitsi uskovaisen ihmisen, Ananiaksen, poistamaan suomut silmiltään kun Jumala häntä puhutteli ja sokaisi hänet.
>>
Raamattu kertoo että Ananias ainoastaan paransi Paavalin näön. Tuo on yksi tyypillisimpiä vl-valheita:(
Paavali itse sanoo evankeljumistaan aivan toista. Paavalin sai evankeljuminsa suoraan ylösnousseelta Jeesukselta. Näin ainakin Raamattuun kirjoitettujen Paavalin omien sanojen mukaan.
Galattalaiskirje 1:
"11 Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista;
12 enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut. "
>>
Tuhlaajapoikavertauksessa isä ei itse pukenut poikaansa "niihin parhaisiin vaatteisiin" eikä antanut sormusta hänen sormeensa, vaan käski palvelijoitaan tekemään sen puolestaan.
>>
Tuhlaajapojassa poika meni suoraan ISÄN luokse. "ISÄ ARMAHTI", ei palvelijat. Isä käski palvelijoita...
>>
Ja Jeesus itse opetti seuraavasti:
"Minä annan teille taivaan valtakunnan avaimet. Joille te synnit anteeksi annatte maan päällä, niille ne ovat anteeksi annetut taivaassa. Joilla te ne pidätte, niille ne ovat pidetyt taivaassa."
>>
Jeesus oli vuosikaudet opettanut opetuslapsiaan että jokainen joka uskoo, PELASTUU...
Näin hän uskalsi antaa valtuudet julistaa syntien olevan anteeksi niiltä jotka uskonsa tunnustavat ja pidätetyt niiltä jotka kieltäytyvät uskomasta. Huomaa että tässä puhutaan uskosta Jeesukseen, ei vl:iin;)
Joh. 3:18
"Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen. "
Joh. 6:47
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka uskoo, sillä on iankaikkinen elämä. "
Mark. 16:16
"Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen. "
Ap. t. 10:43
"Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, JOKA USKOO häneen, SAA SYNNIT ANTEEKSI hänen nimensä kautta." "
Ap. t. 13:39
"ja että JOKAINEN, JOKA USKOO, tulee hänessä vanhurskaaksi, vapaaksi kaikesta, mistä te ette voineet Mooseksen lain kautta vanhurskaiksi tulla. "
Room. 10:4
"Sillä Kristus on lain loppu, vanhurskaudeksi JOKAISELLE, joka uskoo. "
1. Joh. 5:1
"Jokainen, joka uskoo, että Jeesus on Kristus, on Jumalasta syntynyt; ja jokainen, joka rakastaa häntä, joka on synnyttänyt, rakastaa myöskin sitä, joka hänestä on syntynyt. "
1. Joh. 5:10
"Joka uskoo Jumalan Poikaan, hänellä on todistus itsessänsä; joka ei usko Jumalaa, tekee hänet valhettelijaksi, koska hän ei usko sitä todistusta, jonka Jumala on todistanut Pojastansa. "
Rehellisen Raamattua tuntevan uskovaisen täytyy hylätä paljon suoraa Raamatun sanaa uskoakseen vl-oppiin...
>>
Voi raamattu olla väärässäkin, ihmisten kirjoittama sekin on.
>>
Uskomiseen se jää. Kiitos rehellisestä kommentistasi. Mahdatko olla vl?
Niinpä niin. Mitäpä se Ananias teki kun paransi Paavalin näön?
17 Ananias lähti. Hän meni sisälle taloon, pani kätensä Saulin päälle ja sanoi: "Saul, veljeni! Herra on lähettänyt minut -- Jeesus, joka ilmestyi sinulle, kun olit matkalla tänne. Hän lähetti minut, jotta saisit näkösi takaisin ja täyttyisit Pyhästä Hengestä." 18 Samassa oli kuin suomut olisivat pudonneet Saulin silmistä, ja hän näki jälleen. Hän nousi jalkeille, ja hänet kastettiin.
Aivan. Siis ei pelkästään, jotta näkö paranisi, vaan jotta Saul (myöhemmin Paavali) täyttyisi Pyhästä Hengestä - siis tulisi uskovaiseksi.
...Miten prosessi meni.
>>
Siis ei pelkästään, jotta näkö paranisi, vaan jotta Saul (myöhemmin Paavali) täyttyisi Pyhästä Hengestä - siis tulisi uskovaiseksi.
>>
Saul oli vainonnut ja tappanut monia herran palvelijoita. Jeesus pysäytti hänet suoraan ja myöhempien Paavalin omien sanojen mukaan hän sai tuossa tilanteessa evankeljumin, eli syntinsä anteeksi.
Oli aivan oikein laittaa Sauluksen ihmisluonto kolmeksi päiväksi pähkäilemään että kuinkas tässä nyt näin kävi. Hän oli saanut syntinsä anteeksi, mutta oli sokea ja vielä vailla Pyhää Henkeä.
Jumala halusi että Saulus kokee vielä senkin kuinka hänen vainoamansa ihmiset tekevät hyvää vainoajalleen. Kun koko prosessi oli läpi, niin Saulus sai Pyhän Hengen.
Mikäli sitten halutaan liittää anteeksiantokin tuohon Ananiaan toimintaan, niin silloin täytyisi todeta että Paavali valehteli itse tapahtuneesta myöhemmin.
=> Raamattu ei kokonaisuudessaan totta, vaan sieltä poimitaan vain sopivimmat osat...
"Hän oli saanut syntinsä anteeksi, mutta oli sokea ja vielä vailla Pyhää Henkeä."
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ohhoh, tyypillinen väärinkäsitys. Onhan Jeesus kuollut kaikkien ihmisten syntien puolesta, mutta eivät kaikki usko sitä. Ja viittaukset uskoon ovat kyllä hyviä. Emme me uskokaan siihen ihmisen tekoon vaan ihmisen julistaman evankeliumin sisältöön. Ei Paavalikaan uskonut Ananiaksen kehittäneen sitä juttua vaan se oli Jeesuksen sovitustyö, josta Ananias saarnasi.
Miten ihminen voi uskoa ellei heille saarnata?
Ei usko synny ihmisestä, se on Jumalan työ joten vaikka uskoisit kuinka, niin ei se mitään uskoa ole. Se on omavanhurskautta. Jumala toimii Pyhän Henkensä kautta joka on hänen omillaan.
Galattalaiskirje 1:
"11 Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista;
12 enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan Jeesus Kristus on sen minulle ilmoittanut. "
Vielä esim. tähän...
Tämä kohta on aivan selvä. Ei ihminen uskon asioita käsitäkään oppimalla. Olen sen täälläkin huomannut, että vaikka kuinka selittäisi ja yrittäisi, niin ei selviä.
Paavali uskoi, että Pyhä Henki on opettanut hänelle asiat. Eikä nämä olekaan ihmisten mukaisia asioita, Raamatun ja Jeesuksen sovitustyön.
>>
Miten ihminen voi uskoa ellei heille saarnata?
>>
Saarnaa voi jokainen lukea Raamatusta. Lisäksi tänä päivänä on apuna kirjat, lehdet, radio, tv, jne... Kaikilla esimerkiksi suomalaisilla on tieto että Jeesus kuoli syntiemme tähden. Kuinka moni ottaa sen tosissaan? Siinä vaiheessa kun Jumala herättää ihmisen sydämessään uskomaan siihen, niin hän on saanut uskon.
On Jumalanpilkaa väittää että suuri Jumala ei voisi ihmistä puhutella ja armoaan välittää muutoin kuin suoraan toisen ihmisen kautta.
Toki Jumala toimii MYÖS ihmisten välityksellä, mutta Raamattu ilmoittaa vain yhden välimiehen ihmisen ja Jumalan välillä. Missään kohtaa Raamatussa ei lue että välimies tarvitsisi välimiestä, jotta homma toimisi!
>>
Ei usko synny ihmisestä, se on Jumalan työ joten vaikka uskoisit kuinka, niin ei se mitään uskoa ole. Se on omavanhurskautta.
>>
"Tutkimattomia ovat herran tiet." On tosiaan omavanhurskautta yrittää rajoittaa Jumalaa toimimaan vain ihmisen kautta. Meistä ihmisistä muuten ei ole toisen uskoa mittamaan, että onko se sitä "oikeaa";) Raamattu varoittaa sellaisesta useaan otteeseen.
Raamatussa puhutaan VAIN USKOSTA JEESUKSEEN ja luvataan pelastus kaikille uskoville:)
vastauksestasi, se vastasi sydämmeen oikealta.
Ja sain oikean selityksen tuhlaajapoika vertaukseenkin,
tässä samalla, jota en ole ennen ymmärtänyt.
< Saul oli vainonnut ja tappanut monia herran palvelijoita. Jeesus pysäytti hänet suoraan ja myöhempien Paavalin omien sanojen mukaan hän sai tuossa tilanteessa evankeljumin, eli syntinsä anteeksi. >
Laittaisitko raamatunkohdan, josta ne Paavalin sanat löytyy.
...Vaikka se tuli jo pariinkin otteeseen tässä ketjussa;)
Galattalaiskirje 1:
"11 Sillä minä teen teille tiettäväksi, veljet, että minun julistamani evankeliumi ei ole ihmisten mukaista;
12 enkä minä olekaan sitä ihmisiltä saanut, eikä sitä ole minulle opetettu, vaan JEESUS KRISTUS ON SEN MINULLE ILMOITTANUT. "
EVANKELJUMI = ILOSANOMA SYNTIEN ANTEEKSIANNOSTA.
kenen kautta Jeesus Kristus toimii maailmassa?
Apt. 9:
3. Mutta kuin hän matkusti, tapahtui, että hän Damaskua lähestyi, ja äkisti leimahti valkeus taivaasta ympäri häntä.
4. Ja hän lankesi maahan ja kuuli äänen hänelle sanovan: Saul, Saul, miksi vainoot minua?
5. Mutta hän sanoi: kuka sinä olet, Herra? Ja Herra sanoi: minä olen Jesus, jota sinä vainoot: työläs on sinun potkia tutkainta vastaan.
6. Niin hän vapisi, hämmästyi ja sanoi: Herra, mitäs minua tahdot tekemään? Ja Herra sanoi hänelle: nouse ja mene kaupunkiin; siellä sinulle sanotaan, mitä sinun pitää tekemän.
monta asiaa... siis muutaman päivän päästä kun olin lukenut näitä viestejä.
aina näin raskas henki.
Pitäishän sitä voida asiallisesti keskustella tällaasista asioista. Nyt se asia jää auki ja on vaan paha mieli, kun asiat on jäänyt ilmaan.
niin...