Saksan idänkaupan komitea vastustaa avoimesti liittokansleri Angela Merkelin politiikkaa ja Venäjän vastaisia pakotteita. Sen mukaan pakotteet aiheuttavat enemmän vahinkoa Saksalle kuin Venäjälle.. Pakotteiden seurauksena Saksa on jo menettänyt 150.000 työpaikkaa.
Deutsche Wirtschafts Nachricten -lehti kirjoittaa, että pakotekriisistä huolimatta, Venäjällä on yhä tasapainoinen budjetti, yli 350 miljardin dollarin valuuttavarannot ja 150 miljoonan dollarin reservivarannot. (Lue tarkemmin: fi.sputniknews.com)
Saksa kärsii pakotteista enemmän kuin Venäjä
8
<50
Vastaukset
- muistutusvaan
Sakarii.... sulle on esitetty kysymys "mätä leviää" ketjussa. Varmasti olet sen huomannutkin joten älä luiki pakoon taas!
- Deronda
En tunne mainitun Saksan idänkaupan komitean taustoja, mutta ilmeisesti se ei komeasta nimestään huomatta edusta mitään muuta kuin jotain pientä marginaaliryhmää.
Meillä luotettavinta taloustutkimusta tekee Suomen Pankki. Sen hyviä raportteja voi lukea suoraa netistä Euro & Talous-sivustolta. Liitteenä on Suomen Pankin arvio Venäjän taloudesta.
http://www.eurojatalous.fi/fi/2015/1/venajan-talous-ja-tuonti-supistuvat-tana-vuonna-tuntuvasti/
Kun Suomen Pankki kirjoittaa taloudesta, niin se ei kiinnitä huomiota kuin tiettyihin asioihin. Ei sitä kiinnosta esin työttömyys. Suomen Pankki kuitenkin toteaa, että talous supistuu voimakkaasti ja se merkitsee vääjäämättä työttömyyden lisääntymistä.
Tietysti valtion budjetti on tasapainossa. Kyse onkin siitä miten se hoidetaan tasapainoon. Suomen Pankin raportissa kerrotaan, että tasapaino haetaan käyttämällä vanhoja varantoja. - Palloonputinilla
Niin, ja sitten?
Ei kai siinä mitään ihmettelemistä ole, jos Venäjän kanssa kauppaa käyneet saksalaiset kuten suomalaisetkin ja kaikki muutkin kärsivät pakotteista. Ihan niin kuin venäläiset osapuoletkin. Eiköhän se nyt ole kaikkien ymmärrettävissä. Länsihän selviää pienin kolhuin verrattuna Venäjän romahtamassa olevaan talouteen.
Ratkaisu pakotteiden purkamiseksihan on yksinomaan Venäjän käsissä. Ei tarvitse kuin vetäytyä Ukrainasta ja lopettaa sotiminen siellä ja Ukrainan pitäminen kriisissä ja lopettaa Krimin miehitys, niin pakotteet poistuvat. Myös sotaisa uhoaminen ja sodalla uhkailu ja pienten naapurimaiden uhkailu helpottaa myös pakotteiden poistoa.
Toisin sanoen Venäjän ei tarvitse muuta kuin alkaa käyttäytymään kuten sivistyneet valtiot.
Ei luulisi olevat liian suuri uhraus edes Venäjälle.- Hehhehehhe
Pitäisikö Krim antaa Ukrainan sotilasjuntalle siitä huolimatta, että Krimin asukkaista vaikkapa 80-90% vastustaa Ukrainaan kuulumista? Tiesitkö, että Krim oikeasti on osa Venäjää, enemmän kuin Laatokan Karjala on koskaan ollut osa Suomea.
- Palloonputinilla
Hehhehehhe kirjoitti:
Pitäisikö Krim antaa Ukrainan sotilasjuntalle siitä huolimatta, että Krimin asukkaista vaikkapa 80-90% vastustaa Ukrainaan kuulumista? Tiesitkö, että Krim oikeasti on osa Venäjää, enemmän kuin Laatokan Karjala on koskaan ollut osa Suomea.
Höpö höpö.
Venäjä miehitti ja miehittää sotilaallisesti Krimiä ja se on fakta. Siihen ei Venäjällä ollut eikä ole mitään oikeutta. Ei rajoja siirrellä sen mukaan mitä Venäjä kulloinkin sattuu saamaan päähänsä.
Missä on niin todistettu, että halusivat ja haluavat kuulua Venäjään? Miehittäjien järjestämän ja valvoman kansanäänestyksenkö perusteella? Älä viitsi naurattaa...
Ukrainan 'sotilasjuntta' on puutteistaan huolimatta sentään parempi ja demokraattisempi kuin itsevaltian Putinin oligarkkijuntta. Sehän joutuu liittoutumattomana maana puolustautumaan yksin täysin ylivoimaista Venäjää vastaan ja Venäjän aseistamia ja tukemia separatisteja vastaan, joten kaikki energia tietysti menee tähän. Normaali tilanne ei Ukrainassa ole edes mahdollista ja siitä Venäjä pitää tietysti huolenkin.
Puhumattakaan Putinin vaarallisuudesta Euroopan turvallisuudelle massiivisine hyökkäyssotavoimineen, joilla kyllä pikkunaapureita kykenee kiusaamaan. Onneksi kuitenkin Nato pitää Putinin hyökkäyshalut kurissa, myös liittoutuneiden Suomen ja Ruotsinkin osalta. Ei sinullekaan varmasti tuota vaikeuksia ymmärtää, millainen olisi Suomen asema ilman Natoa, balttian maista puhumattakaan.
Älä viitsi tehdä itsestäsi naurettavaa, ethän edes itse usko noita höpinöitäsi, saati joku muu. Tietysti 'virkansa puolesta'uskovia löytyy...
- Jönas77
Alunperin Krim on tataarien maata. ETYK-kokouksessa sen kuuluminen Ukrainalle vahvistettiin mm. Neuvostoliiton allekirjoituksella.
- hehehheheh
Nytkö sitten NL:n päätökset ja toimet ovatkin hyväksyttäviä :) Varmaankin sitten kannatat myös Baltian liittämistä Venäjään.
Krim on kuulunut satoja vuosia Venäjään, myös vuosikymmeniä NL:n aikana. Tärkeintä on kuitenkin elää nykyajassa ja kunnioittaa kansan tahtoa, tiedämme molemmat, että vaikka Krimillä järjestettäisiin sata kansanäänestystä YK:n valvonnassa, 80-90% siitä ei missään tapauksessa halua kuulua Ukrainaan. - Palloonputinilla
hehehheheh kirjoitti:
Nytkö sitten NL:n päätökset ja toimet ovatkin hyväksyttäviä :) Varmaankin sitten kannatat myös Baltian liittämistä Venäjään.
Krim on kuulunut satoja vuosia Venäjään, myös vuosikymmeniä NL:n aikana. Tärkeintä on kuitenkin elää nykyajassa ja kunnioittaa kansan tahtoa, tiedämme molemmat, että vaikka Krimillä järjestettäisiin sata kansanäänestystä YK:n valvonnassa, 80-90% siitä ei missään tapauksessa halua kuulua Ukrainaan.Etkö muka huomaa noiden päätösten osalta menettely eroa? Etpä tietenkään...
Raihanomaisesti Neuvostoliiton allekirjoittama sopimus on sivistyneen maailman mielestä aivan eri juttu kuin sotilaallinen miehitys ja valloitus.
Älä jaksa edes höpistä tuosta miehittäjien järjestämästä ja sen sotilaiden valvomasta 'kansanäänestyksestä'. Sehän oli täysi fiasko, jota mikään maa ei ole tunnustanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873247
- 622957
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332480- 802293
- 742199
- 952026
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j361813- 121626
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201613Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301450