Kumpi näistä koneista ja miksi;
vaikeeta22
1563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ylempi. Asus on tunnetusti laadukkaampi merkki
Halpa on halpa, en löytänyt tuosta tämän vuoden mallista testiä, mutta samalla kotelolla edellisen vuoden mallin näppäimistöä ja näyttöä kritisoitiin. Lisäksi toiminta-aika akulla on lyhyt ja laitteessa ei ole SSD-levyä.
Perussääntö läppäriä ostettaessa on, että näytön pitää olla fullhd tai parempi ja panelitekniikan IPS tai PLS, tuossa on erittäin suurella todennäköisyydellä TN-paneli.
Prosessori ja muisti ovat tuossa ihan hyvät, mutta edelleenkin se nyt vaan on niin, että halpa on halpa ja sillä saa hyvin hyvin harvoin hyvää.
Mutta tässä saa. Merkillä kun on väliä.
Tuollainen inttäminen on typerää. Minulle on aivan sama oletko vapunen vai jokin feikki - käyttäydyt idioottimaisesti.
Sinähän se tässä käyttäydyt puhumalla meille puutaheinää! Minä kerron totuutta.
"Kumpi näistä koneista ja miksi"
Sitä minäkin ihmettelen, että miksi? Ja miksi jompikumpi noista?
"Tulee kotikäyttöön ja pikkulasten peleihin."
Onko jompikumpi näistä syy olla ostamatta kunnollista?
Mielestäni 15.6" on kömpelön suuri kannettavaksi ja kotikäytössä pöytäkone olisi turvallisempi ja pitkäikäisempi, koska esimerkiksi näppäimistölle kaatuneet mehut eivät tuhoa koko konetta ja uuden näppiksen saa parillakympillä, mutta jos nyt välttämättä haluatte ison kohmelon läppärin, niin tässä on melko samassa hintaluokassa selvästi paremmmalla näytöllä, kohtuullisen hyvällä näppäimistöllä varustettu asiallinen peruskone:
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/Toshiba/PSKT4E-0HQ009N5.html
Juuri oikean kokoinen tämä 15.6" muut on aivan liian pieniä kotikäyttöön ja pienen pelailuun.
Jos haluaa melko hyvän läppärin:
http://shop.lenovo.com/fi/fi/laptops/thinkpad/l-series/
klikkaa "Tutustu tarkemmin"
Valitse tuo vasemmanpuoleisin
Sitten aukeavasta listasta valitse seuraavat optiot:
Processor: Intel Core i5-5200U Processor (3MB Cache, up to 2.70GHz)
Display: 14.0"FHD (1920 x 1080), IPS, AntiGlare, with WWAN
Muisti: 8GB PC3-12800 DDR3L (2 DIMM)
Kiintolevyasema: 256 GB Solid State Drive, Serial ATA3 OPAL2.0 - Capable
Integroitu WiFi.... : Intel 7265 AC/B/G/N Dual Band Wireless Bluetooth Version 4.0
Tuloksena on selvästi alle tonnin läppäri, jota voi pitää ihan kunnollisena ja laadukkaana laitteena.
Ne jotka läppäreitä paljon käyttävät, tuntuvat pitävän juuri 13"-14" kokoja parhaina vaihtoehtoina. Ehkä samasta syystä kalleimmat priimaläppärit ovat useimmin tuon kokoisia.
Ne pitävät suuremmista. Puhut taas puutaheinää kuten yleensä.
Tuon häirikön kirjoituksista ei kannata perustaa. Toki jokainen saa ostaa sen kokoisen kuin haluaa, mutta tosiaan 13-14" tuntuu olevan se kokohaarukka, jossa yhdistyy kohtuullinen paino ja kuljetettavuus kohtuullisen kokoiseen näyttöön ja tämä tuntuu olevan monen suosiossa. Jos isoa näyttöä haluaa, sitä varten on pöytäkoneet joissa 24" näyttö taitaa olla nykyään peruskoko.
Eikä sinunkaan häirikön:D
Olisiko edellisellä suositella parempaa n. 500 euron konetta?
Jos minua tarkoitit, niin ei kyllä oikein - se vaan on liian vähän, että sillä saisi mitään järkevää, mutta mielestäni tuo 619€ ei nyt ole kovin kaukana siitä.
http://www.kannettavatietokone.fi/Kannettavat/Toshiba/PSKT4E-0HQ009N5.html
Tällaisen tarjouksen löysin. Tässä ei ole kyllä IPS-paneelia ja kovalevy on mekaaninen, mutta jos tuo Toshiba on liian kallis, niin ehkä tällä pärjää.
http://www.systemastore.fi/product_info.php?products_id=134475&osCsid=1e22eb9b92ed1653a5768685cdfb6b34
Sellainen huomautus Toshibasta ja tästä Lenovosta, että näissä on prosessoriin integroitu näytönohjain, jonka uskoisin riittävän pikkulasten pelaamiseen ja joihinkin vanhoihin peleihin, mutta "peliläppäreitä" nämä eivät ole.
Toisaalta parempi näin, koska erilliset näytönohjaimet ovat yksi läppärien herkimmin vikaantuvista osista ja lisäksi niiden vaatima lisäjäähdytys nopeuttanee sitä, kuinka pian läppärin tuulettimet täyttyvät pölystä ja pitää puhdistaa.