Kuinkas ollakkaan.VW tuotteet TM mielestä ylivoimaisia.
Ja taas laajempi lehti autobild sai hyny i20 voittajaksi?Tä
Mainosraha painaa?
Ja taas laajempi lehti autobild sai hyny i20 voittajaksi?Tä
Mainosraha painaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Suomi on täysi takapajula.
Painoarvo testeissä jälkimarkkinointiin niin VW autojen arvosana nolla.
asialinja
Olen samaa mieltä minulla ollut kuusi uutena ostettua VW autoa, takuu ja jälkimarkkinointi on täyden nolla arvoista, ainakin Turun Vw autossa.
Auto Bild vertaili käytettyjä autoja - me kaikki ajamme käytetyllä - ja Golf jäi jumboksi. Focus kestää parhaiten, eikä Astrakaan huono ole. Mutta Vika-waagen oli tuskastuttanut käyttäjänsä hajoilemalla sieltä sun täältä.
Kannattaisi varmaan katsoa mitkä moottorimallit olivat vertailussa.
Toisaalta tulos voisi olla toinen, jos olisi ollut hynyn uusi turbo tuota polon uutta turboa vastassa.
Saas nähdä milloin edes tuo uusi 1,0turbo tulee hynyyn, mutta ainakin kiiaan se tulee jo elokuussa ceediin.
Eipä yllätä toi TM ainainen VAG suosiminen. VAG tuotteiden tunnetuista TSI moottoreiden , DSG vaihdelaatikoiden ja moottorien öljyvuoto ym. ongelmista ei mainita halaistua sanaa vahingosskaan.
Omat kokemukset on jotain ihan muuta.
Ihmisen piti kärsiä työnantajan volkkareista 40 vuoden ajan. Talvella jäätävän kylmiä ja kesäisin kaikenlaista teknistä ongelmaa. Näillä kokemuksilla ei ikinä tarvitse käydä vw eikä skoda-liikkeessä.
Pihassa on luotettava japanilainen, joka vie aina perille ilman ongelmia, vaikka se ei olekaan ajo-ominaisuuksiltaan ihan parhaasta päästä.
Vain idiootti ostaa autonsa jonkun TM testien perusteella maksettua paskaa!
Miksi ei samanlaista huuhaa aloitusta tullut tuulilasi lehdestä?
Kun siinäkään ei i20 pärjännyt?
Miteniin ei pärjännyt? jaettu kolmas sija. Paljon on kohentunut huin sijoitus ja niinkuin tekstissä todettiin että kun tulee turbotekniikalla olisi sijoitus luultavasti parempi. Tosin tuo uusien turbotekniikkakaan ei välttämättä tuo muuta nautintoa kun pienempi kulutus ja mahdollisesti lisää vikakohteita vanhemmiten.
"Tosin tuo uusien turbotekniikkakaan ei välttämättä tuo muuta nautintoa kun pienempi kulutus "
Turbon suurin etu on laaja tehoalue. Se tuntuu käytön vaivattomuutena ajossa. Itse tulee käytettyä vain parillisia vaihteita ja vaihtamisen tarve on muutenkin minimaalista verrattuna vapareihin. Vertaa vaparia/turboa laittamalla nelosella lämä tiskiin 1400rpm ja katso mitä tapahtuu.
Turbolla voi ajaa alakierroksilla kuin dieselillä ja etuna dieseliin on se ettei kierrosalue lopu niin alhaalla vaan kone kiertää iloisesti paljon korkeammalle. Täysin lyömätön peli käytössä.
Ja pitkät takuut kiahyny koneilla.
TSI murheet ei paina niitä..
Jos katsoo Tuulilasin arvostelua niin yhteispisteet parhaalla 8,8 Fobia ja huonoimmalla 8,5 Ooppeli sitten se parjattu hyny 8,6..Sijoitus muka huono..höpöhöpö. Aika pienet alkaa olla erot ja jokaisen varmaan pitää katsoa omien tarpeiden pohjalta minkä ostaa. Itse en uskalla ostaa VAG-konsernin autoja, niin paljon on parjattu keskusteluissa ja lyhyt takuu verrattuna tuohon "huonosti "menestyneeseen Hyundaihin.
Kerrotko mikä on tuo mainitsemasi VAG-konserni?
Mietippä sitä. Oisko Vokkelo, Skoda, Seatti jos merkkejä kaipaat.
Käyppä Googlettamassa, sieltä löytyy selitys mitä tarkoitetaan kun puhutaan vag autoista.
Lisää hakuun TSI viat.
Siihen loppuu ostohalut
Juurikin näin ellei ole se kuuluisa polttomerkki ja laput silmillä:)
Jos vaikka olisit itse sen katsonut, niin et olisi edes noin vastannut.
Koko juttuni oli testi onko edes palstalaiset millääntavoin ajantasalla ja kuten huomasimme ette ole.
Ps kannattaisi asioista edes puhua oikeilla nimillä.
Pilkunviilaaja. VAG onVAG jokainen tietää mistä merkeistä silloin puhutaan. Mutta jos pitää näytellä täällä tyhmää niin ihan sama.
http://www.ajovalo.net/Valmistusmaat_VAG.htm
Tiedä nyt sitten pitäiskö tuollaisen linkin laiton jälkeen itkeä vai nauraa, mutta et juuri huonompaa olisi pystynyt löytämään.
Kerronpa sinulle, että tuo VAG-konserni nimi on vaihdettu jo 23v sitten VW-konserniksi.
Kuinkakohan paljon tuosta sitten on maksettu?
http://www.nettiauto.com/artikkeli/hyundai_i20_pikkuauto_kaikilla_herkuilla