Sanoitus uusittava

Pöyristyttävä tuo ruotsinkielinen versio Maamme-laulusta! Se on ensi tilassa muutettava.

Nykyinen versio alkaa: Vårt land, vårt land, vårt fosterland....
Se on muutettava muotoon: Vårt land, Finland, vårt fosterland...

Nykyinen versiohan jättää sen mahdollisuuden, että lauletaan Ruotsista. Mitä ilmeisemmin sitä siinä juuri tehdäänkin. Kyllä ruotsinkielisten on aika integroitua uuteen kotimaahansa ja elettävä maan tavoilla. Ryöstöaika loppui 1809, siitä on sentään 206 vuotta!

Itse asiassa mitään muuta kuin suomenkielinen versio ei tarvita. Tai sitten pitäisi kääntää laulu myös somaliaksi, venäjäksi jne., sillä heidän määränsä tässä maassa kasvaa koko ajan.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Parempi olisi vaihtaa koko laulu! Finlandia-hymni olisi parempi kansallislaulu.

Sanatkin ovat hyvät. Siinähän suomalaine kansa nousee sortajiaan vastaan. Vaikka laulussa se on Venäjä, niin voidaan hyvin käsittää myös Ruotsiksi.

Äänestä
  • Tietysti nettifenno sympatiseeraa natsisympatioista tunnetun, äärikansallismielisen Koskenniemen sanoitusta. Kuinkas muutenkaan. Ettei vain oli V.A. Nettifennojen henkinen isä?

    Sibelius (meikäläinen) ei olisi edes halunnut Finlandiaa laulettavan.

    Äänestä

Tarviiko sinun sitten hoilata Ruotsiksi ?
Laula ihmeessä Suomeksi jos kerran osaat.

Äänestä
  • Taas yksi suru, joka pääsee yliopistoon vain koska on suru.

    Äänestä

Tietenkin kansallislaulumme sopii laulaa sen alkuperäiskielellä ja versiossa. Runoilijan alkuperäisversioon ei noin vain mennään muutoksia tekemään koske sen alkuperäsiversio on kiellellisesti vielä käypä, siihen ei tarvita muutoksia. Sen sijaan Cajanderin suomenkielistä käännöstä aina voi muuttaa ja korjata. koska se ei ole muuta kun käännös

Äänestä

Vårt land
4. Versen

Här striddes våra fäders strid
Med tanke, svärd och plog.
Här, här, i klar som mulen tid.
Med lycka hård, med lycka blid.
Det finska folkets hjärta slog.
Här bars vad det fördrog.

Äänestä

"Itse asiassa mitään muuta kuin suomenkielinen versio ei tarvita."

Alkuperäinen joutaa siis nettifennon mielestä silppuriin.

"Tai sitten pitäisi kääntää laulu myös somaliaksi, venäjäksi jne., sillä heidän määränsä tässä maassa kasvaa koko ajan."

Mikä estää? Onhan laulu käännetty suomeksikin.

Äänestä

Maamme laululla ei ole minkäänlaista virallista asemaa. Ruotsinkieliset ovat vain onnistuneet tyrkyttämään kyseistä laulua kansallislauluki.

Maamme laulu on saksalaisen säveltämä jota ylioppilaat lauloivat Saksassa juhlissaan. Virolaiset käyttävät samaa sävellystä. Näiden seikkojen takia Maamme laulua ei pidä käyttää virallisissa tilaisuuksissa, vaan jotain muuta sävellystä.

Äänestä

Ainoa mikä on pysyvää on muutos. Yhteiskunta muuttuu ja kehittyy. Emme elä 1800-luvun henkisessä ilmapiirissä. Runebergin sankarirunot ovat nykyajan perspektiivistä katsottuna naiivia propagandaa ja aivopesua. Parin sadan vuoden kuluttua tämän päivän yhteiskunta ja henkinen ilmapiiri voi vaikuttaa naiivilta ja jälkijättöiseltä. Ehkä kansallislaulua voisi muuttaa aina silloin tällöin. Se olisi tavallaan kehitystä sekin.

Äänestä

Suomalaiset laulavat rakkaasta Suomestaan, mutta surut "meidän maastamme"!!

Ero on hyvin selvä. Suruillehan perinteisesti ei ole olemassa mitään itsenäistä Suomea. Suruille on vain heille kuuluva Ruotsin itämaa! Svekosurujen mielestä Suomi ei kuulu suomalaisille???

Äänestä

Maamme-laulun sanat ovat alunperin kirjoitettu ruotsiksi, kirjoittajana J.L. Runeberg.

Äänestä

Minusta nämä sopisi kansallislauluksemme parhaiten:

Äänestä
  • Tuo "Kotimaani ompo Suomi" olisi juuri oikea. Ja sitähän ei tarvitse kääntää sillä plajonhan on puhuttu maahanmuuttajien integroitumisesta uuteen maahansa. Ruotsista tulleiden jälkeläisten olisi hyvä pikku hiljaa integroitua tähän maahan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomessasuomea kirjoitti:

Pöyristyttävä tuo ruotsinkielinen versio Maamme-laulusta! Se on ensi tilassa muutettava.

Nykyinen versio alkaa: Vårt land, vårt land, vårt fosterland....
Se on muutettava muotoon: Vårt land, Finland, vårt fosterland...

Nykyinen versiohan jättää sen mahdollisuuden, että lauletaan Ruotsista. Mitä ilmeisemmin sitä siinä juuri tehdäänkin. Kyllä ruotsinkielisten on aika integroitua uuteen kotimaahansa ja elettävä maan tavoilla. Ryöstöaika loppui 1809, siitä on sentään 206 vuotta!

Itse asiassa mitään muuta kuin suomenkielinen versio ei tarvita. Tai sitten pitäisi kääntää laulu myös somaliaksi, venäjäksi jne., sillä heidän määränsä tässä maassa kasvaa koko ajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu