Se on nyt semmoinen juttu että olen tullut siihen tulokseen että rivi-8 olisi hyvin kiehtova moottori. Pitäisi pyöriä uskomattoman tasaisesti turhia hytkyilemättä ihan tyhjäkäynnistä lähtien. Ikinä en ole omin korvin moisen käyntiääntä kuullut. Kertokaa, jos jossain olisi mahdollisuus!
Kyllähän rivi-6:ssa on jo aika hieno saundi kun kierrättää kiihdytyksessä mutta tosiaan tuo "suora 8" on piirtynyt mielen syövereihin hohdokkaana.
Kysymys kuuluu että onko missään olemassa olevassa ajokuntoisessa autossa sellaista moottoria? Kuulin huhupuhetta että jossain 1950-luvun alun Buickissa voisi olla rivi-8-moottori. Eikö missään uudemmassa vimpaimessa sellaista ole?
Jätetään jäänmurtajien V16-moottorit rauhaan, nimenomaan pitäisi olla rivikone. Kyllähän V8-hörpöttäjiä Suomesta joka kylästä vähintään se yksi löytyy. Kaikki kunnia niille, kuulostaa hyvälle se tyhjäkäynnin "hörhön-hörhön" ja kiihdytyksen "tyky-tyky-tyky-tyky" mutta nyt ei siitä olekaan kyse.
Saas nähdä sattuuko kukaan konossööri eli asiantuntija lukemaan ja vastaamaan. Ei turhia örinäviestejä kiitos!
Rivi-8-moottori kiehtoo
17
6570
Vastaukset
ne taisi jäädä 50-luvun alkupuolelle.
- Lammikkolaivuri
Olen viimeisten 10 vuoden aikana kuunnellut harva se kesä 8-sylinterisen rivimoottorin hörhötystä VESILLÄ. Kyseessä on 18-metrinen teräsalus, joka on tehty Uudenkaupungin telakalla 1960 (silloin Tasavallan Sotaväen tarpeisiin). Aluksessa on dieselmoottori Valmet 815 D, josta irtoaa 130 kW (n. 175-180 hv). Se on tehty tiettävästi Scanian (tai tuohon aikaan paremminkin Scania-Vabiksen) lisenssillä. Sama moottori oli aikoinaan käytössä VR:n sinisessä DM6- ja DM7-moottorivaunukalustossa (kiskobusseissa eli ns. "lättähatuissa", valmistusvuodet 1954-1963).
Mitään jumalten musiikkia tuon moottorin ääni ei ole pakoputken kautta ulkoajopisteeseen kuultuna. Konehuoneessa panee mielisuosiolla kuulosuojaimet päähänsä.
Mielestäni rivikuutonen ja vinkkelikasi laulavat kauniimmin, mutta kanssani saa olla vapaasti eri mieltä asiasta. - Lammikkolaivuri
Eiköhän Vehoniemen automuseossa (Kangasalan Kaivannossa) oleva J.K. Paasikiven entinen edustusauto ZIS 110 liene varustettu suoralla kasilla?
Neukut ovat käsittääkseni kopsanneet siihen tekniikkaa jenkkien 1940-luvun Packard Super Eight-autosta. Täällä tekniset tiedot 1930-luvun vastaavasta avo-Packardista:
http://www.ultimatecarpage.com/frame.php?file=car.php&carnum=1359- Lammikkolaivuri
http://www.dhd24.com/azl/index.php?anz_id=2710925
Tanskassa, lähellä Saksan rajaa olisi tarjolla Buick 40 vm. 1937. Kahdeksan mukia jonossa siinäkin. - Lammikkolaivuri
Großer Mercedes, tietenkin!
Eikös A. Hitler lahjoittanut Mannerheimillekin yhden tuollaisen W150- eli 770-mallin? 8-sylinterisessä rivimoottorissa tilavutta yli 7 litraa ja autossa painoa niin paljon että riittää.
Tekniset tiedot esim. täällä:
http://www.autogallery.org.ru/mb770150.htm - Lisävalofanaatikko
Lammikkolaivuri kirjoitti:
Großer Mercedes, tietenkin!
Eikös A. Hitler lahjoittanut Mannerheimillekin yhden tuollaisen W150- eli 770-mallin? 8-sylinterisessä rivimoottorissa tilavutta yli 7 litraa ja autossa painoa niin paljon että riittää.
Tekniset tiedot esim. täällä:
http://www.autogallery.org.ru/mb770150.htmNiinpä arvelinkin ettei viimeiseen viiteenkymmeneen vuoteen ole autoissa sellaisia ollut. No täytyy tyytyä rivikuutosen lauluun.
Olisi vain ollut mahtavaa kuulla omin korvin kasin täsmällinen jyrinä. V6-moottorin ovela mouruaminen on sekin ihan ok johonkin ompelukone rivi 4:ään verrattuna. Poikkeus vahvistaa säännön tässäkin, nimittäin moottoripyörissä neloskoneissa on poikkeuksetta upea saundi, V2:sta puhumattakaan.
Se on tosiasia että V12-koneessa on siisti ääni. Tässä taannoin nimittäin olin kuuloetäisyydellä ja menin sanomaan että onpa hyvä ääni autossasi, mikä kone? Omistaja siihen että 400-heppainen 6 litran V12 (S-mersu). Minä siihen että hieno meininki, keep up the good thing. - Lammikkolaivuri
Lisävalofanaatikko kirjoitti:
Niinpä arvelinkin ettei viimeiseen viiteenkymmeneen vuoteen ole autoissa sellaisia ollut. No täytyy tyytyä rivikuutosen lauluun.
Olisi vain ollut mahtavaa kuulla omin korvin kasin täsmällinen jyrinä. V6-moottorin ovela mouruaminen on sekin ihan ok johonkin ompelukone rivi 4:ään verrattuna. Poikkeus vahvistaa säännön tässäkin, nimittäin moottoripyörissä neloskoneissa on poikkeuksetta upea saundi, V2:sta puhumattakaan.
Se on tosiasia että V12-koneessa on siisti ääni. Tässä taannoin nimittäin olin kuuloetäisyydellä ja menin sanomaan että onpa hyvä ääni autossasi, mikä kone? Omistaja siihen että 400-heppainen 6 litran V12 (S-mersu). Minä siihen että hieno meininki, keep up the good thing.Pääsin 15 vuotta sitten (kesällä 1989) ajamaan täysimoottorisella Jaggella (XJ12) aiemmin jo tyypittämäni puolikasmoottorisen (XJ6) asemesta. Sain ajaa Gautingista (Münchenin lähettyviltä) "pyhiinvaellusmatkalle" Andechsin luostariin, jonka munkit ovat pistämättömiä oluenpanijoita. Jaggen omistaja varasi itselleen kuskivuoron paluumatkalle, ja sehän sopi minulle!
Soundista ei etupenkille saanut juuri selvää, oli sen verran kuiskaavaa kulkua. Kun automaattilaatikkoisen laitteen pedaljongin painaisi pohjaan suoremmalla maantieosuudella, ei kiihtyvyyskään häikäissyt – ensi alkuun. Juju oli siinä, että sitä kiihtyvyyttä löytyi lisää ja lisää ja lisää silloin kun sen luuli jo loppuneen aikoja sitten. Tuntui, että puolessatoista sadassa meininki oli aivan yhtä väkivaltaisen hyökkäävää kuin puolessa sadassa. Ja silloin oltiin jo saksalaisittainkin aivan laittomissa lukemissa (tavallisella maantiellä).
Moottoritietä ei reitillemme osunut. Kysäisin omistajalta, paljonko mittariin oli kutiteltu parhaimmillaan. – "Tämä on ihan vaan sunnuntaiautoiluun hankittu auto. Kattonopeutena olen pitänyt sataakahdeksaakymppiä."
Arkiajoihin miehellä oli senaikainen Mercedes 300 D.
No, myöhemmin sain kuulla, että kaveri oli sentään kerran laulattanut Jaggea 240:een saakka, noin mittarin mukaan.
Herrasmiesten ajopeli, noin lyhyen tutustumisen perusteella!
- Jussa
Se on luuloa että suorakasi pyörisi tasaisesti. Suorassa kutosessa tärinävoimat tasaantuvat automaattisesti ilman mitään ylimääräisiä tasapainoakseleita, samoin suorassa 3-pyttyisessä 2-tahtikoneessa.
- jokke
käy (ainakin buic eight mallissa) niin tasaisesti että kolikon voi panna öljykorkin päälle (halkaisia noin 5cm) eikä tipu tai liiku ainakaan tyhjä käynnillä.
- Woimakone
jokke kirjoitti:
käy (ainakin buic eight mallissa) niin tasaisesti että kolikon voi panna öljykorkin päälle (halkaisia noin 5cm) eikä tipu tai liiku ainakaan tyhjä käynnillä.
Muistaakseni Vaasan moottorimuseossa oli joskus Lennättimen entinen varavoimakone, jossa on suora 12. Miehenkorkuinen laitos ja starttimoottorit kampiakselin molemmissa päissä!
- Anonyymi
Woimakone kirjoitti:
Muistaakseni Vaasan moottorimuseossa oli joskus Lennättimen entinen varavoimakone, jossa on suora 12. Miehenkorkuinen laitos ja starttimoottorit kampiakselin molemmissa päissä!
Kaksi kuutosta pultattuna peräkkäin.
- jmj
Ja tältä se näyttää...
http://www.tr-register.com.au/pics/concours2003/c68.jpg- tuulia
Isohkoissa agrekaateissa käytetään RR;n moottoreita jotka ovat n25l dieseleitä ja käyvät tasaisesti. Ottoteho n.400Kw , ei kun vuokraamoon kattoon ja kuuntelemaan.
- 8rocks
Kyllä rivikasi tasaisesti käy, sillä ristimallinen kampiakseli ei tarvi vastapainoja eikä sen koommin tasapainoakseleitakaan, koska puolestavälistä nähden molempiin suuntiin on tärinät ja värinät peilikuvia kampurassa ja lohkossa ja ne kumoo toisensa. Sama homma ku rivikuutosessakin: tasasesti käy. Rivikasi kuulostaa erehdyttävästi veekasilta, mutta tasasempana. Puuttuu se veemottien tyypillinen "lotkotus". Toiset tykkää toiset ei. tässä ääninäyte uudelta mantereelta:
http://www.youtube.com/watch?v=HirKCzrd_ic - Anonyymi
Lättähatussa eli VR:n kiskoautojuna DM7:ssa on Valmetin suora kasi, valmistettiin Suomessa vastaavanlaisen Scania-Vabiksen lisenssillä. Sitä tuli 50-luvun lopulla ja 60-luvun alussa kuunneltua sisältä ja ulkoa, sievä oli hyrinä.
- Anonyymi
Minua myös kiinnostaisi suora kasi moottori. Buick lienee niistä kuuluisin. Itse auto voisi olla Buick Eight 1953, jossa kyseinen moottori.
- Anonyymi
Suora kasi löytyy vetureista Dv11-16 MAN W8V22/30 A.m.A.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733951- 1013515
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823358Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241636
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181036