80-luvulla olin hoikka 74kg 186cm urheilullinen mies. Lajeina pyöräily, kävely, jalkapallo, lentopallo, jääkiekko, rantapallosateeseen, suunnistus, uiminen, kehonrakennus, tennis, sulkapallo ja sähly. Olin hyvässä kunnossa. Vedin cooperin testissä kevyesti 3550 metriä.
1990 luvulla löysin viimein työpaikkani. IT-ala rämpi mutta pikku hiljaa rupesi menemään kovaa. 2000 luvulla oli melkoinen hurmos firmassamme. En kerennyt enää urheilla, kaikki aika meni ohjelmoinnin ja palaverien kanssa. Aloin lihomaan koska ruokahalu oli entisenlainen. Lihoin noin 115kg painoon.
Sitten tapahtui paljon hyviä asioita. Tutustuin erääseen meksikolaiseen naiseen, menimme naimisiin, muutimme Thaimaaseen, yms. Paino putosi pikkuhiljaa 90kg ja se oli ihan ok. Sitten alkoi firmassamme YT neuvottelut, niitä oli neljät peräkkäin, ahdistuin niistä tilanteista ja aloin syömään mielialalääkkeitä. Painon rupesi nousemaan pikku hiljaa. Työtkin loppuivat kun firma lopetti paikkakunnallamme. Nyt näitten kaikkien vuosien jälkeen olen pitkäaikaistyötön, asumuserossa, alkoholisoitunut, syön psyykelääkkeitä ja masennuslääkkeitä ja painoa on kertynyt 178kg. Ikää on 54vuotta.
Tässä ei taida toivoa enää hirveesti olla.
Olen friikki
Hopelessless
1
109
Vastaukset
- Ota.siitä.haaste
Ei Kim Dotcom eikä edes Kim Jong-Un ole noin vanha.
Mutta: laihduttaminen vasta helppoa on. Ei ole pakko edes treenata, sen kuin syö vähemmän, varsinkin huonoja hiilareita (jolloin ei tule kovin kova nälkäkään).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3156817Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss693906- 2073106
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242807- 741932
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101682- 1461682
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408