Akaan asuntojen myynti

näissämerkeissä

Nyt on 100 mennyt rikki, eli 101 omakotitaloa myynnissä Akaassa (29.06.15.). Mikä on tällä hetkellä myyntiaika? Onko edelleen lyhentynyt?

Viialan ABC:n lähellä vielä uusia kaavoitettuja tontteja, ehkä vielä lisää pitäisi kaavoittaa?

Akaan kannattaisi aloittaa neuvottelut liittymisestä ensin Lempäälään, luonnollinen jatko myöhemmin on Tampereen kaupunki (vertaa kokoa ja organisaatiota Tukholma, New York......).

Hieno pelinavaus on kaupungin johdolta, hallitukselta ja valtuustolta aloittaa nopeat liittymisneuvottelut, liittyminen Lempäälään jo 2016 alusta.

20

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tai1isoSuomi

      Ei Akaa saa liittyä lempäälään,koska Vesilahti on jo sopinut menevänsä naimisiin Lempäälän kanssa,eikä näin ollen ole varaa kaikkia konkurssikypsiä kuntia alkaa pelastamaan .Liittykää vaikka Urjalaan,sittenhän teitä on monta samanlaista nipussa.

    • huomjoukkue

      Karu vauhti kiihtyy, 4.7.15. jo 105 omakotitaloa Akaassa myytävänä. Kyyti on kylmää, uudehkojen osuus melkoinen.

    • hyvinmeneekuitenkin

      Jos on myytäviä omakotitaloja lähellä Tamperetta, hyvien yhteyksien niinkuin Akaakin on, kyseessä on myönteinen tapahtuma. Tampereelta on todennäköisesti hakeutumasta monia varakkaita nuoria perheitä hakeutumassa Akaaseen, mitä laajempi tarjonta sitä enemmän potenttiaalisia ostajia.
      Arajärven uimaranta pitäisi kaavoittaa myytäviksi kesämökkitonteiksi, tamperelaisia kyseinen hieno puhdasvetinen ranta taatusti kiinnostaa.
      Akaalaisille riittää Toijalan satama, Luttunen ja Jalannin uimalat; kaikki hienoja kirkkaita suomalaisia uimavesiä.

    • asumismuototuloja

      Mikähän on idea tehdä tilastoa Akaan omakotitalojen myyntimäärästä ja mihin tämä liittyy?
      Samanlaisia tilastoja voi tehdä Akaan kaupungin vuokra-asuntojen tarjonnasta tai kysynnästä?
      Vuokra-asujien keralla saamme Akaaseen perheitä, joista on pelkästään kuluja. Omakotiasujat tuovat esim. kiinteistöveroja.

    • Hinnoissasuuriaeroja

      Ostaisimme vaikka heti Akaasta siis Toijalan taajamasta omakotitalon,mutta ovat hieman ylihinnoiteltuja joten odotamme ja katsomme lähikunnista joista suurinpiirtein sama matka käydä töissä Tampereella.

    • toision

      Nimimerkki "hinnoissasuuriaeroja", kyllä Akaan hinnat on nyt kohdallaan, on jopa nousua odotettavissa kun kysyntä yleisen taloudellisen tilan parantuessa lisääntyy.
      Totta kai Akaassa on nyt paljon myytäviä omakotitaloja kun suuret ikäluokat myy rintamamiestalojaan ja muuttavat kerros- ja rivitaloihin.
      Kaavoitettuja tontteja kunnallistekniikalla kannattaa olla varuiksi reippaasti, ne menee nopeasti kaupaksi kun nousu alkaa, pitkäjänteistä talouspolitiikka kaupungilta.

    • AutonTuoma

      Akaasta on niin hyvät yhteydet isoihin kasvukeskuksiin, että kysyntä ei tule koskaan loppumaan. Itsekin muuttanut akaasern hyvien yhteyksien takia. Vaimo töissä pk-seudulla. Itse käyn Tampereella.

      Rauhallinen asuinpaikka lapsille. Hyvä paikka asua

    • akaaeka

      Veikkaan, että Akaan omakotitalojen laaja tarjonta lähiaikoina edelleen paranee. Nyt on todella otollinen aika ostaa rauhalliselta alueelta oma asunto.
      Jos tarjonnasta ei nyt löydy sopivaa, myös valmiiksi kunnallistekniikalla varustettuja tontteja löytyy.

    • KyynäräSaimi

      Akaasta on lyhyt matka Helsinkiin joten varmaan sieltä päin alkaa kysyntää ilmetä. Joitakin taloja voisi kaupunki ostaa pakolaismajoitukseen. Ainakin isot somaliperheet tykkäävät väljemmistä tiloista.

    • leipäontärkein

      Salo, noin 54000 asukasta, noin 156 omakotitaloa myynnissä 9.7.15. Jotain on tapahtumassa mutta missä, koska ja miten?

    • markkinattoimii

      Unohda omakotitalojen myynti, kuuntele tangomarkkinoita. Leipää ja sirkushuvia, siinä tämän kesän onni.
      Syksyllä tahti muuttu, toivottavasti ei marssimusiikiksi, ja markkinat hakevat oikeat myynti- sekä ostohinnat Akaan ja Salon, koko maamme omakotitaloille.

    • valinnanvaraa

      108 kpl 17.7.15. Suuret ruudut sano lasimestari.

    • eihuolta

      "Tarjonnan määrä lisää aina kysyntää" sanoi kauppias wc-paperihyllyllä Kuopiossa vuonna 2001.

    • nopiaaelämää

      Nyt alkoi Akaan nousu, 21.7.15. enää 107 omakotitaloa myynnissä, nyt viedään parhaat päältä, pomi äkkiä omasi. Aivan oikein, pomi äkkiä omasi.

    • toijalantie

      No mitä nyt, 3.8.15. on Akaassa 109 omakotitaloa myynnissä, vaikuttaa tilanne muuttuvan nopeasti eli nyt kaupoille.
      Sarkasmi sikseen, eiköhän nämä lukumäärät kerro todellisuutta taloudesta, moni myy pakon edessä kun tulot putosi enemmän kuin hallituksen toivoma 5%.

    • tuottotavoite

      10.9.15. tilanne on muuttunut nopeasti, enää 103 omakotitaloa Akaassa myytävänä, nyt on jokaisen nuoren perheen paras tilaisuus hankkia elämänsä unelma.
      Rahoitus onnistuu jokaiselle perheelle jos työssä on ja vakuudet ok eli vanhemmat ja isovanhemmat takaavat tämän unelmatalon 30 vuoden lainan, samalla voi myös uusia auton.
      Inflaatio syö lainaa, korot ovat alhaiset ja talousennusteet lupaavat kasvua eli nyt on nuorilla perheillä elämänsä tilaisuus hunajaisessa Akaassa.

    • maaeikasva
    • karuatietä

      Niin, katseet kääntyvät oy pankki ab.

    • Akaaseeneimuuttoa

      Akaaseen todellakin kannattaa muuttaa, pulsut istuvat kaiket päivät paikallisessa kyläkuppilassa ja siinä kunnassa näitä kylähulluja riittää. Suuria paikallisia ongelmia myös nuorison kanssa. Joten kyllä se kertoo tilanteesta jotakin että näin paljon on taloja myytävänä. Suuri ongelma myös homeasuntojen kanssa.

    • Akaantorajyvä

      Eiköhän tämä asuntojen lukuisa myyntimäärä kerro kaiken, kunta täynnä pulsuja, kylähulluja ja ongelmanuoria, lisäksi asuntojen lukuisat homeongelmat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      22
      4024
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      31
      3457
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3274
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      9
      3265
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2889
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      23
      2641
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2215
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    Aihe