Ahne verottaja otti käyttöön suoraan Neuvostiliiton aikana käytössä olleen menetelmän, jossa kansalaiset laitetaan kyttäämään toinentoisiaan.
.
Kateelliset naapurikyylät sitten humalapäissään iltaisin ja viikonloppuisin naputtelevat nettiin kostonhimoisina sairaasti iloiten ja jatkokyyläten, milloin naapurin eteen ilmestyy viranomaiset omaisuutta kurkotellen.
.
http://www.iltalehti.fi/talous/2015062919950123_ta.shtml
Neuvostoaikainen Vasikka-järjestelmä Suomeen
9
<50
Vastaukset
- KerronkoKomissaarille
Niinpä. Samaa mietin, että tätäkö nyt halutaan. Jotta saadaan pois huomio väestönvaihdosta neemuihin Afrikan ja musumaiden. Usutetaan ne toistensa kimppuun.
- näinsevaanmenee
Kyllä virkamiehet ja varsinkin varakkaammat nauravat , kun köyhät polttaa toisiansa . Kyllä tässä maassa löytyy kykyjä .
- Paratiiseja-ei-ole
Pitää muistaa, että yrittäminen maailman muissa maissa on laillista, rahaa voi tallettaa näiden maiden pankkeihin.
Suomalle ei ole mitään sanomista näissä maissa, laki on heillä omansa. - vjkbvjbkbhnknnll
Kai se verottaja muistaa maksaa verot vasikoiden palkoista, vai meneekö ihan talkoilla.
- LapsestaSaaEnemmän
Vasikoille myönnetään veroton palkkio. Virkamiehille ylennys, jos vasikoivat tuttunsa tai sukulaisensa. Jos oman lapsensa vasikoi, saa erityispalkkion.
- nfkdldkdndl
ei ne noita käsittele mitenkään. heti kun palvelu aukesi, vasikoin kännipäissäni itseni ja katsoin kuuluuko perästä. eipä kuulunut.
suurikin määrä tietoa on hyödytöntä, jos se on väärää. joten ei kuin kaljapäissään rustailemaan tarinoita:) Neuvostoliitossa oli käytössä Pavlik Morozov-järjestelmä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288417603194.html- jhyfyfgfughoo
Suomessa on käytössä kreikkailu-menetelmä, siis kirjoitetaan "kreikkailu" ja luetaan "talousleikkaukset omilta kansalaisilta."
- IlmiannaValehteleKyttää
Hyvä sanasto, ja olen tuota vilkuillut ennenkin muistin virkistämiseksi. Puuttuukos jotain vielä, jokin laajempi lista jossain?
Täytyypä lukea Soltsenitsynia jossain vaiheessa pitkästä aikaa. Ensimmäistä piiriä vaikkapa. Nyt kun pavlikilaisuus tuodaan Suomeenkin, niin osaa sopeutua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264606Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17595- 93535
- 65531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437