Maadoittamattomat pistorasiat maadoitettuihin?

Osaattekoauttaa

Hei,

Asun rivitalossa, josta löytyy sekä maadoitettuja, että maadoittamattomia pistorasioita (maadoittamattomat pistorasiat olohuoneessa ja makuuhuoneessa). Nyt olen ostanut uuden tietokoneen ja tietokone pitäisi ilmeisesti aina kytkeä vain maadoitettuun pistorasiaan. Tietokonetta olisi tarkoitus käyttää olohuoneessa, josta löytyy myös muita sähkölaitteita (televisio, pelikonsoli, laajakaista yms.)

Kysymys kuuluu, että tulisiko minun nyt olla sähkömieheen yhteydessä ja pyytää maadoittamattomien pistorasioiden vaihtamista maadoitettuihin pistorasioihin? Olen kuullut, että maadoitettujen pistorasioiden asentaminen voi tulla kovin kalliiksi eikä välttämättä edes auta ongelman ratkaisemisessa, sähkön kulkemisessa / laadussa saattaa esiintyä jopa häiriötä? Toisaalta en viitsisi kytkeä tietokonetta myöskään maadoittamattomaan pistorasiaan, jos vaikka emolevy tai muut komponentit hajoaisivat tai saisin sähköiskun.

Mitä itse tekisitte tässä tilanteessa? Vaihtaisitteko talon kaikki pistorasiat maadoitettuihin vai onko olemassa muita vaihtoehtoja? Jos pistorasiat vaihtaisi maadoitettuihin, niin mitä arvelisitte kustannuksiksi? Voiko taloyhtiö jotenkin osallistua kustannuksiin tms.?

15

2519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjuutyi

      Riippuu siitä että asutko kaava alueella vai hajaasutusalueella. Kaava alueella ei ole ilmajohtoja , joitakin tienvalaistusta lukuunottamatta. Minulle sanoi sähkömies että ei tarvitse olla maadottettua pistorasiaa. Jos asia painaa mieltä niin voi hankkia jatkopistorasian ylijännitesuojalla. Tosin sen joutuu sitten vetämään sieltä asti , missä on maadotettu pistorasia.

      • rtherth

        Ihan aikuisten oikeasti: Miksi kirjoitat pashaa? Siksi, että et ymmärrä asiasta mitään?


    • esrgergser

      Tietokoneen voi huoletta liittää maadoittamattomaan pistorasiaan. Olettaen että tietokoneesi virtalähteessä on ylijännitesuojaus, se toimii paremmin maadoituksen kanssa. Joten ukonilmalla pistotulppa irti.

      • töpselitöps

        Juuri näin - tietokoneen voi huoletta liittää maadoittamattomaan rasiaan ja ylijännitesuoja taas toimii oikein vain maadoitettuun pistorasiaan kytkettynä.

        Itselläni on ollut tietokone kytkettynä maadoittamattomaan rasiaan jo reilut 20 vuotta eikä mitään ongelmia ole ollut. 90-luvun alussa perhetuttu-sähkäri (teki keittiön piuhoitusta) mainitsi, että tietokoneen eri osat (kone, näyttö, printteri jne...) olisi hyvä kytkeä samaan vaiheeseen häiriöiden välttämiseksi ja tähän käy maadoitettu jatkojohto, johon laitteet kytketään - näin laitteiden vaiheet ja maadoitus on samalla tavalla. Ei ole väliä vaikka maadoitettu jatkojohto kytketäänkin maadoittamattomaan seinärasiaan.

        Ukkosen ollessa päällä on hyvä ottaa töpseli seinästä irti myös kaupungeissa - näin välttyy mahdollisen virtapiikin tuhoilta.


      • sdfghjk

        On se jännää, miten hörhöt jaksavat jauhaa BakksuaBaksskaa suojamaadoitusjohtimen ihmeitätekevästä vaikutuksesta. Vai että perhetuttu sähkäri. Kas kun ei persetuttu sähkäri joka demonstroi sähkölamautinta anukseen.
        Vidun idiootit.


      • fuuiopouer

        Itse olet kyllä juuri sitä miksi muita haukut.
        "töpselitöpsin" perhetuttu sähkäri on antanut hyvän neuvon jonka mukaan voi toimia jos haluaa hieman vielä lisäturvaa maadoittamattomien rasioiden ollessa kyseessä kun näin toimien saadaan eri laitteiden runkojen potentiaalit lähemmäksi samaa, tässä tosin enemmän kyse erilaisten häiriöiden välttämisestä.


      • Jonttu-Fantti

        Kyllä tietokoneen voi maadoittamattomaankin pistorasiaan kytkeä, mutta maadoituksesta saa kyllä joitain lisäetuja. Tietokoneen virtalähteessä (siis metallikuorisessa pöytäkoneessa) on häiriönpoistokondensaattorit verkkovirrasta koneen runkoon, josta pienen (vaarattoman) sähköiskun voi saada jos laite on kiinni maadoittamattomassa pistorasiassa. Myös sähkömagneettisten häiriöiden poisto on parempi jos koneen runko on maadoitettu.


      • töpselitöps
        Jonttu-Fantti kirjoitti:

        Kyllä tietokoneen voi maadoittamattomaankin pistorasiaan kytkeä, mutta maadoituksesta saa kyllä joitain lisäetuja. Tietokoneen virtalähteessä (siis metallikuorisessa pöytäkoneessa) on häiriönpoistokondensaattorit verkkovirrasta koneen runkoon, josta pienen (vaarattoman) sähköiskun voi saada jos laite on kiinni maadoittamattomassa pistorasiassa. Myös sähkömagneettisten häiriöiden poisto on parempi jos koneen runko on maadoitettu.

        Ja jatkojohto on siis 5 tai 7 laitteen liittämiseen tarkoitettu maadoitettu jatkojohto. Itse käytän kytkimellistä jatkojohtoa, jolla saa virrat pois koneista (toki laitteet tulee sammuttaa ensin oikein) kun niitä ei käytä.

        Suosittelen myös käymään tukesin sivuilla http://marek.tukes.fi/Etusivu.aspx ennen jatkojohdon hankintaa - markkinoilla on paljon huonoja tuotteita, joista voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä ellei jopa vaaraa. Yleisimmät viat jatkojohdoissa ovat liian pieni johdon halkaisija (0,7-1 mm² kun pitäisi olla 1,5 mm²) ja tästä seuraava kuumenimen tai huono suojaus eli sähköiskun vaara.


    • kaksipluskaksitoista

      Minä ottaisin kaksi rullaa keviteippiä ja viisi rullaa nittoteippiä ja seitsemäntoista paljasta maadoittamatonta rautakankea ja 22 eristettyä sorkkarautaa.
      Sitten niputtaisin kaikki yhteen tietokoneen kanssa niin että ei näy paljasta jännitteelle altista kosketeltavaa pintaa ja upottaisin koko roskan Tornionjokeen.

      • No saapiko sielä länsilapissa sitte heitellä SER-jäthet jokhen?


      • sdftgyui

        Ei saa. Mutta ei ole rautakankia eikä sorkkarautoja. Eikä ole suko-pistorasiaakaan. Eikä läppäriä. Eikä teippiä. Enää.


      • MCMK-S

        Minä sitoisin vielä koko paskan ympärille kevillisen MCMK:n ja sitoisin sen puuhun, niin saa koko paskan vielä joesta ylöskin jos tulee katumapäälle.


    • asfasfafs

      Ei talon kaikkia pistorasioita tarvitse vaihtaa kerralla, voi uusia vain yhden huoneen.

    • MCMK-S

      Käyttäkää hyvät ihmiset kevillistä S-tyypin MCMK:ta ettei tarvitse parin vuoden päästä katua.

    • eihätää

      Riittää että samanlaiset pistorasiat on samassa huonetilassa. Eri asia on sitten miten muuttaa kaapelointi. Suojamaan vetäminen keskukselta saattaa olla haikea homma. Ammattimies sen kyllä tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe