Minä olen sattuneesta syystä ollut työtön jo pidempään, ja pudonnut perusturvalle. Eli tällä erää saan käteen 485€ kk. Sen pitää riittää ruokaan ja muihin kuluihin kuten, puhelin- ja nettimaksuihin.
Eikä minulla on mitään hätää, säästeliäästi on toki elettävä mutta ihan hyvin ainakin minä pärjään. Vapaaehtoisesti en tätä ole valinnut(kuten eräät), mutta tilanteelle ei nyt näytä voivan mitään.
Vähän näyttää siltä että täälläkin pyörii näitä vasemmiston ammattityöttömiä möykkäämässä siitä mitä joku saa ja tienaa. Ilmeisesti nämä tyypit haluaisivat vaan lisää tukia itselleen, että voivat käydä kaljoilla ja haukkua hallitusta.
Mitä vasurit valittaa?
9
<50
Vastaukset
- pikavippiä
Monet nuoret varsinkaan eivät osaa elää säästeliäästi.
- 76373
Mistä saa pikavippiä?
- trööötttt
Punikki antipersut ovat tunnettuja narsistisia paskan jauhajia.
- voi.jessus
hehehehee on se kauheaa jos puoluejohtaja ja ministeri syö nakkeja.
- Turhamurhe
Vasuripaskat kadehtii niitäkin mutta eihän tältä puolueelta voi muutakaan vaatia itsesäälissään olevia reppanoita kuten tämä palstapölhökin on . Murehtii parin euronnakeista hheh .
- äääääkkks
Turhamurhe kirjoitti:
Vasuripaskat kadehtii niitäkin mutta eihän tältä puolueelta voi muutakaan vaatia itsesäälissään olevia reppanoita kuten tämä palstapölhökin on . Murehtii parin euronnakeista hheh .
Palstan antipersu on sairas ihminen
- dkdkkdkdkdkd
Vasurit aina vaatii lisää, mutta eivät halua itse tehdä mitään.
- SyytelläänTaas
Onneksi avaajallekin on koittamassa persutaivas: pakkotyöllistäminen ilman palkkaa työttömyysturvaa vastaan. Siinähän sitten mietit, miten kuljet sinne työpaikallesi ilman lisäkorvauksia. Jos systeemi ei miellytä, voit tietysti valita karenssin ja alennetun toimeentulotuen, kunhan ensin olet myynyt omistusasuntosi ja käyttänyt kaikki säästösi.
Persun ongelmana on mielipiteen muodostaminen pelkästään omien kokemusten perusteella. Velattoman ja perheettömän tilanne on taatusti hieman erilainen kuin esimerkiksi perheellisen ja asuntovelallisen.
Mutta todennäköisesti et oikeasti ole työtön tai sinulla on säästöjä eikä tuo työttömyyskorvaus ole ainut tulonlähteesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766