POHJOIS-AMERIKAN SUVISEURAT (Summer Services) ALKAVAT HUOMENNA 2.7 KANADASSA OUTLOOKISSA Saskatchewanissa ja kestävät 5.7 asti. Kuunnelkaa myös SUOMEKSI osa puheista:
http://llchurch.org/
http://llchurch.org/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Laitan vastaanottimen jo nyt kuumaksi. Kiitos vinkistä.
Onneksi siellä ei ole tällaista "vain me" linjaa kuin Suomessa!
Onpas edistykselliset sivut...oikeen videoklippejä yms sellaista mitä Suomessa ei näy... Näin heillä ei ole niin voimakasta seurakunnan sääntöviidakkoa ilmeisesti....hienoa!!!!
Suomessa ollaan niin Aatamin aikaisia ja jäykkiä ja seurakunnan sääntöjä keksimässä....pitäs purkaa meidänkin maallisia sääntöjä...ai niin niitä ei olekaan
Sama meininki Amerikassa. Eivät sanao olevansa "vain me" niinkuin Suomessa.
Onko SRK lähettänyt edustajiaan 2-5.7.2015 Kanadaan?
Kanadassako Haapsaari heiluu ?
Huhut kertoo että lähti/lähetettiin aika liukkaasti pois Suomesta kun ikävät tapahtumat srk-liikkeen sisällä alkoivat tulla kuin korkit pintaan.
noilla sivuilla pitäisi klikata, että saisi seurat kuulumaan?
Ensimmäinen seurapuhe alkaa siellä ilmeisesti vasta aamuyöllä klo 3:00 huomenna, sillä se alkaa paikallista aikaa tänään klo 18:00, ja siellä kello on 9 tuntia jäljessä Suomen kesäaikaa (mikäli siellä ei ole erikseen kesäaikaa, vaan normaali kellonaika nyt).
Mutta jos sielläkin on kesäaika, niin siellä on kello jäljessä vain 8 tuntia Suomen kesäajasta (jos kesäaika on siellä samalla järjestelyllä kuin Suomessa), jolloin eka puhe alkaisi jo aamuyöllä klo 2:00. En tiedä, onko siellä kesäaikaa, ja jos olisikin, niin millä järjestelyllä.
Juuri nyt klo 3:00 on alkamassa ensimmäinen seurapuhe.
Tänään (Kanadan torstaina) aattoseuroissa kaikki (molemmat 2) puheet ovat englanniksi. Huomenna (Kanadan perjantaina on ensimmäinen suomenkielinen seurapuhe: Aimo Helen klo 19:30 (Outlookin klo 10:30) (avausseremonia)).
josta seurat voisi saada kuulumaan? LLC:n sivuilta en löydä mitään klikkauskohtaa...
Etusivulla ( linkki avauksessa ), on avautuva linkki, jossa lukee "listen live".
Hetken kuluttua klo 19:30 on alkamassa ilmeisesti suomenkielinen seurapuhe. Puhujana rakas veljemme Aimo Helen. (Outlookin paikallista aikaa 10:30 aamupäivällä perjantaina)
En ole varma, onko tämä Aimo Helenin puhe sittenkään suomenkielinen, vai onko hänen puheensa edellä joku muu tervehdyspuheenvuoro. Nyt kuuluu enklantia...
Nyt vasta alkoi Aimo Helenin SUOMENKIELINEN seurapuhe ja tervehdys SRK:lta
Tai siis hän puhuu englanniksi, mutta rakas veljemme Jouko Haapsaari tulkkaa sitä suomeksi.
Nyt hän saarnaa suomeksi, ja joku veli (muu kuin Haapsaari) tulkkaa sen englanniksi. Nyt puhe päättyi.
Seuraohjelma on ilmeisesti kirjoitettu hieman epätarkasti, ainakin kun vertaa Suomen suviseuroihin.
Seuraohjelma:
http://www.llchurch.org/2015ssschedule.cfm
Nettikuuntelu:
http://www.laestadianlutheran.org/2015sswebcast.html
Puhe ei ole vielä alkanut. Suvivirsi menossa.
Kuuntelin kun Kanadasta saarnattiin perjantaina oikein (oliko hän Aino Helen) vai kuka niin saarnasi oikein Siinain ja Siionin vuorista.
taaskaan kuulumaan Amerikasta mitään. Luulisi, että siellä nyt Suomen varhaisena aamuna on paras iltaseura-aika.
saa sieltä koskaan kuulumaan mitään :-(
Kuulolle!
Nyt kuuluu suoraa lähetystä.
http://www.llchurch.org/
Pohjois-Amerikan 2015 suviseurojen seurapuheita voi kuunnella nyt jälkeenpäin äänitteinä tuolta:
http://archive.laestadianlutheran.org/sermons