Taas tilattiin Turusta Vapaavuoren laivoja

Onkohan Suomessa ollut koskaan yhtä hienosti onnistunutta elinkeinoministeriä kuin Jan Vapaavuori oli? Nykyinen Bobrikoff ei saa edes puhuttua kuin yhden merkityksettömän sanan kerrallaan ja sitten pitää pitää parin sanan mittainen tauko.

Turun seudulla työmäärä sen kun lisääntyy ja nyt saksalainen omistaja pohtii jo telakan laajentamista, kun risteilijätilauksia tulee solkenaan. Turun telakka voi olla se veturi, joka kiskoo koko Suomen talouden uuteen nousuun vähitellen.

Vapaavuoren junailema telakkakauppa on Suomen lähihistorian paras menestys.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unohtui avauksesta, että Vapaavuoren Janne olisi pitänyt valita Kokoomuksen puheenjohtaksi jo viime puoluekokouksessa, eikä vasta seuraavassa.

      Stubbia inhoaa nykyään suunnilleen 99 % Kokoomuksen kannattajista, vaikka yli puolet viime puoluekokoukseen lähetetyistä edustajista sortui Stubbin mediashown valheeseen.

    • ovkk

      Mitä sinä höpiset? Se oli nimenomaan Vajaavuori ja kokoomus jotka viimeiseen asti vastustivat että valtio tulisi väliin ja pelastaisi Turun telakan. Onneksi järkipuolueet vetivät kokkareet ja Vajaan kölin alta. Nyt on telakka, on laivatilauksia ja tuhansia työpaikkoja.

      • Elätkö jossakin mielikuvitusmaailmassa?

        Jan Vapaavuori neuvotteli kauppajärjestelyt, joita SDP yritti sabotoida.

        Lue Hesarin jälkikäteen tekemä yhteenveto tapahtumien kulusta:
        http://www.hs.fi/sunnuntai/a1421471226076


    • kolikoli

      Vajavakukkula se vain syytää rahaa Suomen luontoa pilaaviin kaivoksiin.

      • Onko tuo Olli “Bobrikoff” Rehnin uusi lempinimi?


    • Laivatpuuta

      Valitettvasti vaan laivanrakennus on Suomessa tappiollista toimintaa.

      • Ei nyt enää, kun toimintaa johtaa saksalaienen yritys.


    • Tolloustaas

      Voi tollolauma. Miljardien takuilla ja tuilla niitä västään. Suomelle tappiolla, tukiaoslaovoja. Saksalaiset, varustamo ja telakan omistaja käärii voittoja suomalaisen veronmaksajan rahoilla.

      • Oletvatipää

        Voi venäjäkiimavajakki. Sinun mielestäsi olisi parempi, että Suomen perinteikäs telakkaklusteri alihankkijoineen kuopattaisiin lopullisesti ja tuhannet työläiset ja toimihenkilöt joutuisivat kortistoon ja sossun luukulle?


      • Olisiko mielestäsi parempi, että suljettaisiin koko telakka?


    • Vapaavuoren hienosti hoitama Turun telakan säilyttäminen ja mahdollisuuden antaminen uudelle kukoistukselle oli suorastaan Herran lahja Turun seudulle.

      Entisten työpaikkojen telakalla säilymisen ja uusien syntymisen merkitys korostuu nyt, kun Nokia katoaa kokonaan Salosta. Vaikka kyse on eri aloista, telakan ja sen työntekijöiden sekä alihankkijoiden maksamat verotulot tukevat alueen kovia kokevaa taloutta huomattavasti.

    • Muistimies

      Persut teki 1,5 vuotta sitten välikysymysen ja olisivat halunneet, että
      Suomi olisi "lahjoittanu" siloiselle korealaiselle STX:n omistajalle lain vastaisesti 50 milj. pääomakorotuksena.
      http://www.hs.fi/kotimaa/a1305631584851

      • Internet on tuonut politiikkaan uutta armottomuutta. Soininkin täydellisen väärä vaahtoaminen säilyy kaikkien saatavilla olevissa arkistoissa paljon paremmin kuin menneinä aikoina. 30 vuotta sitten poliitikkojen kaikkein tyhmimpiä heittoja ei mikään lehti edes painanut, niin eipä löydy enää mistään.


      • Eipä ole näkynyt ainoatakaan persua tunnustamassa, että vaati suomalaisten veronmaksajien rahojen tuhlaamista korealaisille miljonääreille täysin hukkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe