pari kysymystä koiran koulutuksesta!

koiranomistaja

rottweiler palstalta kopioitua: "Pentuaikana ohjataan myös pois saalisvietin vahvistumisesta, jos ihan kotikoiran haluaan. Ei heitellä keppejä, ei leikitä vetoleikkejä, siten, että pentu voittaa ym. " vetoleikin ymmärrän että siinä ei saa antaa voittaa, mutta tuo kepin tai muun lelun heittäminen.. miten sitä sitte muuten voi leikkiä pennun kanssa jossei voi heitellä ja opettaa noutamaan..? kyllä meidän rotikka-sake-noutaja mixin kanssa on heitelty ja oppinut noutamaan, eikä saalisviettiä liiemmin ole, että se vaaraksi olis esim kissoille. ulkonakin säntää joo pupun perään mutta hyvin koulutettuna tulee heti takas kun huutaa.
sitte toinen kysymys, mitä tarkoittaa selättäminen? sitäkö että koira alistetaan ja pakotetaan selälleen rangaistus ja dominointi mielessä? kiitos vastauksistanne :)

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lovejoy-

      Omistaja voi helposti vahvistaa koiralla jo olemassaolevia viettejä tietenkin siihen pisteeseen, että pystyy itse hallitsemaan niitä joka tilanteessa.
      Vetoleikeillä ja pallon heittelemisellä yms. ei ole mitään tekemistä sen kanssa haluaako koirasta "kotikoiran" mitä tuo nyt sitten tarkoittaakin tai sosiaalisen, välinpitämättömän muiden ihmisten joukossa tai vieraiden koirien lähellä.
      Viettejä ja reagoimista eri ärsykkeisiin voidaan myös kitkeä ns. "laimentaa" pois riippuen mitä omistaja haluaa koiraltansa. Koira voi olla vahva metsästäjä, purija, vartija jne. mutta omistaja aina hallitsee näitä viettejä ja kertoo mitä tehdä sekä miten olla missäkin tilanteessa.
      Selättämistä ei kannata harrastaa. Koira kyllä alistuu ja heittää itsensä selälleen ihan ilman kosketustakin, jos pitää omistajaansa arvossaan. Väkisin kun yrittää jotain väärällä mentaliteetilla niin luottamus heikkenee haipakkaa tahtia.

    • koira846

      "ei leikitä vetoleikkejä, siten, että pentu voittaa ym. "

      Tämä juuri on pahin harha / myytti koiran kasvatuksessa. Miksei koira saa harjoituksissa voittaa ihmistä älykkäämpänä eläimenä?

      Jos koira voittaa vetoleikin silloin tällöin, tulee koiralle runsaasti itseluottamusta.

      Miksi koira pitäisi toistuvasti laittaa häviämään vetoleikissä, jossa se on parempi kuin ihminen?

      Jos muu ei auta koiraa, niin sitten kova puraisu ihmisen käteen, joka haastaa riitaa koiran kanssa.

      "ihmisen ylivoimaisuus" koiraan nähden on hyvin spekulatiivinen käsite: Missä lajissa pitäisi olla ylivoimainen koiraan nähden?

      • miksi-kilpailla

        Ei omistaja kilpaile koiran kanssa missään. Ollaan hakoteillä pahasti, jos tähän ryhdytään. Omistaja johtaa. Kyllä koiran voi antaa voittaa ihan hyvin vetoleikissä, mutta kun "leikki" loppuu niin se loppuu omistajan käskystä.
        Ei nyt koira sentään ihmistä älykkäämpi ole. Koirat ovat hyvin yksinkertaisia eläimiä. Yhtään koiraa en vielä ole nähnyt joka olisi ihmistä viisaampi enkä tule näkemään. Monia sellaisia parivaljakoita olen nähnyt joissa ihminen ei ymmärrä omaa koiraansa. Kertooko tämä sitten tyhmyydestä vai laiskuudesta, mene ja tiedä?
        Kuka nyt koiran kanssa haastaa tahalleen riitaa omistajan läsnäollessa? Kai se purasu auttaa, jos joku liikaa härnää tahalleen mutta mielummin koira poistuu tilanteesta tai sietää häiriöt.
        Omistaja on se kuka tekee päätökset miten reagoidaan tilanteisiin.


    • koira846

      Suojelukoiratkaan (Schäfer und Doberman) eivät opi puremaan ja raatelemaan millään tavoin, ellei niitä opeteta esimerkiksi ns. maalimiesten avulla.

      Suojelukoira saa hyvin paljon itseluottamusta purressaan täysillä ihmistä ja pärjää testeissä hyvin.

      • venäjänvintti

        Saa se koira nyt muustakin itseluottamusta kun hansikkaan puremisesta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe