asp-tili ja asp-laina

miukkk

tietääkö joku minkälaisia ehtoja on asp-lainalla ostetun asunnon vuokraamisesta?

6

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öjlkk

      https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=asp asunnon vuokraus

      Ensimmäinen hakutulos:
      http://www.valtiokonttori.fi/fi-fi/Kansalaisille_ja_yhteisoille/Lainat_takaukset_ja_korkotuet/Korkotuet/ASPjarjestelma/Korkotuki_ASPlainalle

      ASP-etujen saaminen edellyttää, että asunto tulee ASP-lainansaajan omaan vakituiseen asumiskäyttöön. Asunnon väliaikainen vuokraus enintään kahdeksi vuodeksi on myöhemmin mahdollista, jos ASP-lainansaaja muuttaa työn tai opiskelun vuoksi toiselle paikkakunnalle. Asunnon vuokrauksesta on ilmoitettava kirjallisesti asunnon sijaintikunnan asuntoviranomaiselle.

    • Elälainaa

      Voit käsittääkseni siirtää asp-lainan toiseen kämppään ja laittaa ekan vuokralle. http://asptili.fi/asplaina.php En tosin ole täysin varma, mutta näin olen kuullut. Ehkä kannattaa varmistaa valtiokonttorista.

    • gfffytytrytwwewew

      Asunnon väliaikainen vuokraus enintään kahdeksi vuodeksi on myöhemmin mahdollista, jos ASP-lainansaaja muuttaa työn tai opiskelun vuoksi toiselle paikkakunnalle. Asunnon vuokrauksesta on ilmoitettava kirjallisesti asunnon sijaintikunnan asuntoviranomaiselle.

      tosin tämäkään ei vastaa varsinaisesti kysymykseen voiko asunnon vuokrata pysyväluonteisesti koskaan?

    • tällälailla

      ASP ei ole tarkoitettu sijoittajille, joten niin kauan, kuin ASP-lainaa on jäljellä, vain tilapäinen vuokraus on mahdollista. Sen jälkeen, kun laina on maksettu pois, mitään rajoitusta ei ole. Ja lainan voi myös siirtää uuteen kotiin, jos niin haluaa.

    • khjogigopi

      korkotukiaikana vain omassa käytössä ja maksimi korkotukiaika on 10 vuotta. oisko tämä vastaus kysymykseen.

    • otoptop

      Asunnon väliaikainen vuokraus enintään kahdeksi vuodeksi on myöhemmin mahdollista, jos ASP-lainansaaja muuttaa työn tai opiskelun vuoksi toiselle paikkakunnalle. Asunnon vuokrauksesta on ilmoitettava kirjallisesti asunnon sijaintikunnan asuntoviranomaiselle.

      Asp-järjestelmän avulla hankitun asunnon saa vuokrata sen jälkeen, kun korkotuen maksaminen on päättynyt (maksimi korkotukiaikahan on se 10 vuotta).

      Mutta asunnon vuokraus ei ole mahdollista, jos lainaan on liitetty valtiontakaus sillä silloin valtion takaaman lainan perusteella hankitun asunnon tulee olla lainansaajan pääasiallisessa asumiskäytössä. Jos asunto halutaan vuokrata korkotuen päättymisen jälkeen, niin silloin on päätettävä valtiontakaus lainalta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      123
      4619
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3357
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3265
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      50
      2876
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2809
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2079
    Aihe