asp-tili ja asp-laina

miukkk

tietääkö joku minkälaisia ehtoja on asp-lainalla ostetun asunnon vuokraamisesta?

6

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öjlkk

      https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=asp asunnon vuokraus

      Ensimmäinen hakutulos:
      http://www.valtiokonttori.fi/fi-fi/Kansalaisille_ja_yhteisoille/Lainat_takaukset_ja_korkotuet/Korkotuet/ASPjarjestelma/Korkotuki_ASPlainalle

      ASP-etujen saaminen edellyttää, että asunto tulee ASP-lainansaajan omaan vakituiseen asumiskäyttöön. Asunnon väliaikainen vuokraus enintään kahdeksi vuodeksi on myöhemmin mahdollista, jos ASP-lainansaaja muuttaa työn tai opiskelun vuoksi toiselle paikkakunnalle. Asunnon vuokrauksesta on ilmoitettava kirjallisesti asunnon sijaintikunnan asuntoviranomaiselle.

    • Elälainaa

      Voit käsittääkseni siirtää asp-lainan toiseen kämppään ja laittaa ekan vuokralle. http://asptili.fi/asplaina.php En tosin ole täysin varma, mutta näin olen kuullut. Ehkä kannattaa varmistaa valtiokonttorista.

    • gfffytytrytwwewew

      Asunnon väliaikainen vuokraus enintään kahdeksi vuodeksi on myöhemmin mahdollista, jos ASP-lainansaaja muuttaa työn tai opiskelun vuoksi toiselle paikkakunnalle. Asunnon vuokrauksesta on ilmoitettava kirjallisesti asunnon sijaintikunnan asuntoviranomaiselle.

      tosin tämäkään ei vastaa varsinaisesti kysymykseen voiko asunnon vuokrata pysyväluonteisesti koskaan?

    • tällälailla

      ASP ei ole tarkoitettu sijoittajille, joten niin kauan, kuin ASP-lainaa on jäljellä, vain tilapäinen vuokraus on mahdollista. Sen jälkeen, kun laina on maksettu pois, mitään rajoitusta ei ole. Ja lainan voi myös siirtää uuteen kotiin, jos niin haluaa.

    • khjogigopi

      korkotukiaikana vain omassa käytössä ja maksimi korkotukiaika on 10 vuotta. oisko tämä vastaus kysymykseen.

    • otoptop

      Asunnon väliaikainen vuokraus enintään kahdeksi vuodeksi on myöhemmin mahdollista, jos ASP-lainansaaja muuttaa työn tai opiskelun vuoksi toiselle paikkakunnalle. Asunnon vuokrauksesta on ilmoitettava kirjallisesti asunnon sijaintikunnan asuntoviranomaiselle.

      Asp-järjestelmän avulla hankitun asunnon saa vuokrata sen jälkeen, kun korkotuen maksaminen on päättynyt (maksimi korkotukiaikahan on se 10 vuotta).

      Mutta asunnon vuokraus ei ole mahdollista, jos lainaan on liitetty valtiontakaus sillä silloin valtion takaaman lainan perusteella hankitun asunnon tulee olla lainansaajan pääasiallisessa asumiskäytössä. Jos asunto halutaan vuokrata korkotuen päättymisen jälkeen, niin silloin on päätettävä valtiontakaus lainalta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe