Eli ko. mikroauto ei lähde käyntiin työntämällä. Autolla mitattiin niin 15km/h piti olla vauhtia että lähti käyntiin ja lopussa 40km/h. Sitten sammuu pienillä kierroksilla ja kun pääsee kiihdyttämään niin kyllä kulkee. Miten tämän saisi käymään pienillä kierroksilla ja käynnistymään työntämälläkin?
Yamaha KT100 sammuu pienillä kierroksilla
8
594
Vastaukset
- yamaha2015
saattais olla lykkääjässä vika. jos autoa ruvetaan suoraan työntämään maata pitkin on käynnistäminen vaikeaa. (aloittelijoiden tapa työntää ja auto ei tahdo käynnistyä)
oikeaoppisesti ensin tulee nostaa perä ilmaan ottaa askel ja sitten auto tiputetaan maahan ja työnnetään, tällöin saada enemmän vauhtia jo alkuun ja auto yleensä käynnistyy.
yamahassa on myös h-ruuvi kokonaan kiinni käynnistyksessä ja se avataan sitten ajossa puoli kierrosta.- joskuskokeillut
Lähtöruudukosta 90% ei Yamahassa perää nosta työnnettäessä, joten siitä ei kannata lähteä syytä etsimään.
Käynnistäessä yläruuvi tulee pitää täysin suljettuna (ja se suljetaan myös joka kerta ennen varikolle tuloa), jonka jälkeen se avataan haluttuun asentoon, kun moottori rupeaa ottamaan kierroksia. Kuumemmilla keleillä myös alaruuvia kannattaa kiristää puolella kierroksella ajoasentoon verrattuna.
Kylmänä Yamaha lähtee käyntiin, kun sitä työntää ilman kaasua ja kun moottori pyörii sulavasti niin annetaan pintakaasua. Kuumana taas pidetään kaasu pohjassa koko työnnön ajan.
Jos ei auta, niin kannattaa putsata kaasutin perusteellisesti. Jos ei vieläkään starttaa, niin toisella kaasarilla. Jos ei vieläkään, niin moottorihuoltoon.
- Fkkfjfdkxi
Selvä. Mistäs johtuu että sammuu pienillä kierroksilla ja mutkissa? Eihän näin saisi käydä. Kellään vinkkejä?
- suoravetonen
Mitkä on pieniä kierroksia
- proproprozzzoooo
Kirjaudu kartingforumiin ja esitä kysymys siellä. Niin taatusti ei kukaan torvi kysy sulta mitkä on pieniä kierroksia.
- Jdkdnfnf
Kierrokset jotka tullaan tiukkaan mutkaan.
- joskus_ajanu
tarkista tulpanhattu ja johto kiinnitykset.
ja paremmin vastauksia www.kartingforum.fi :)
- Yam
Pienet kierrokset on alle 14000 jos et tiennyt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682570
- 622522
- 681742
- 211522
- 201470
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91420- 151332
- 381203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81147- 251066