Potkuria ei saa irti

Kysyvä

Onko kukaan tällä palstalla törmännyt tilanteeseen, jossa (purje)veneen potkuri on kiinnitetty S-vetolaitteeseen mutterilla, joka on pyöreä ja jonka keskellä on leveä hahlo? Hahlo on syvyyssuunnassa matala ja puolipyöreä, joten siitä ei saa kunnon otetta oikein millään työkalulla. Mutteri on erittäin tiukasti kiinni.
Vetolaite on Volvo Pentan ja potkuri kaiketi myös. Uusi sinkki olisi pakko saada potkurin ja vetolaitteen väliin, joten jollain keinolla potkuri pitäisi saada pois.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dodado

      doda...eiks sinkki ole kaksiosainen ja vaihdettavissa potkuria irroittamatta...ainakin minulla...

      • Kysyvä

        Kyseiseen vetolaitteeseen ei valitettavasti saa kaksiosaista anodia. Tarkistin Volvo-jälleenmyyjältä.


      • Kysyvä

        Kyseiseen vetolaitteeseen ei valitettavasti saa kaksiosaista anodia. Tarkistin asian Volvo-jälleenmyyjältä.


      • pekkali

        Jospa paljastaisit mikä on "Kyseinen vetolaite" on malliltaan ja minkälainen potkuri: Kiinteälapainen, taittolapa, montako lapaa, pronssi / alumiini / valurautainen napa. Vaihtoehtoja Volvo Pentassa on aika paljon.
        Mitä ikäluokkaa vetolaite on?


      • Sori myöhäinen vastaus.

        Asia kunnossa. Sain potkurin irti. Volvon piirrustuksiin ja jälleenmyyntiliikkeen kommentteihin nojaten yritin avata väärää pulttia...vaikeatahan tätä on tietysti myöntää ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe