Tuoreimmassa Ylen teettämässä kyselyssä persujen kannatus oli pudonnut noin kaksi prosenttiyksikköä ja oli enää 15,6 %.
Toisen sosialistipuolueen, SDP:n, kannatus oli samalla tasolla − vain 14,6 %.
http://yle.fi/uutiset/kokoomus_kiilasi_perussuomalaisten_ohi_kakkoseksi_sdpn_tuskien_taival_jatkuu/8121267
Mahtavatko PS ja sen sisarpuolue SDP laskea jo tänä vuonna alle 10 %:iin ja kadota kokonaan seuraavan vuosikymmenen aikana?
Toisen sosialistipuolueen, SDP:n, kannatus oli samalla tasolla − vain 14,6 %.
http://yle.fi/uutiset/kokoomus_kiilasi_perussuomalaisten_ohi_kakkoseksi_sdpn_tuskien_taival_jatkuu/8121267
Mahtavatko PS ja sen sisarpuolue SDP laskea jo tänä vuonna alle 10 %:iin ja kadota kokonaan seuraavan vuosikymmenen aikana?
Vastaukset 51
Vanhimmat
Media on tehokkaasti pistänyt talouden leikkaukset Persujen piikkiin.0Äänestä
Persujen pitäisi selkeämmin taisteltava Suomenkielen ja kulttuurin puolesta.
<<<<<<<<<
Mediaa on turha syyttää.
Ylen tv-uutisten katugallupissa työikäinen suomalaissyntyiseltä näyttävä nuori mies sanoi persujen alamäen syyn vähän pettyneeltä kuulostaen ääneen: ’ei ole mikään ihme, kun ne ovat pettäneet kaikki lupauksensa’.
.
Linkki uutiseen??????
.
Ylen Areenassa. Torstain pääuutiset ykkösellä.
Erittäin "suomalaisen" näköinen kommentinantaja "valikoitunut????
Mitä ihmettä tarkoitat? Etkö erota suomalaista ja afrikkalaista ulkonäöstä?
Joo, kannattaa ottaa oppia natsien propagandasta. Hekin korostivat kovasti arjalaisen rodun ja saksalaisen kulttuurin ylivoimaisuutta.
Vaikeuksiin löytyi Natsi-Saksassakin syy vähemmistöistä. Näitähän olivat muun muassa juutalaiset, romanit ja homoseksuaalit.
Yksi merkittävä ero persujen ja natsien välillä löytyy. Persut eivät voi sietää luonnonsuojelijoita (joita he kutsuvat vihreiksi), mutta natsit perustivat ensimmäisinä laajoja luonnonsuojelualueita. Eli on persuilla jotain oppimistakin aateveljistään.
.
Eihän viheriäitä erota natseista muuta kuin se että rautasaappaat puuttuu
.
Joku näköjään luulee vieläkin, että persut taistelevat "Suomenkielen ja kulttuurin puolesta" - kirjoittaja ei edes itse tiedä mitä hän tällä tarkoittaa, saatikka persupoliitikot.
En ainakaan minä luule moista. Persut eivät tietääkseni osaa suomea.
persut puhuvat "suomenkieltä" :D
Tuo on kuitenkin vain eräs persujen pienimmistä ongelmista. :D
Vihreitten nousua äänestää sossut,kun eivät muuta voi,missä voisivat hyysätä musuja
ja tuhota suomea.Tässä näette mitä sossut nykyisin oikein ovat.Työväen ja
Suomen kansan puolesta eivät enään sossut ole,siksi he muuttivat vihreitten äänestäjäksi.Täysiä limanuljuskoja ja kamelijontteja ,kokkarien kanssa .Sinne käänytään ,mistä kulloinkin tuulee,Kunhan saadaan kansallisvaltio tuhottua ja sekasikiöt valtaamaan maamme.Näin myydään kantasuomalaisten isänmaa.
Soini myy isänmaata minkä ehtii.
Persuthan on palannut keskisarjan puolueeksi, joka kamppailee samoista äänestäjistä SDP:n ja Vihreiden kanssa. Seuraava vaihe on palaaminen alle 5 %:n kannatusta nauttivaksi SMP:n seuraajaksi.
Kyllä se tekee niin kipeää kun PS ei hajonnutkaan niin kuin oli ruotsalaisissa kabineteissa sovittu
.
Käyttäisit vähemmän asian korvaavia täytepisteitä ja enemmän asiaa.
Perspöljien puoluehan on hajonnut jo monella paikkakunnalla.
Ja sitten konkurssi.
Ainakin homoista persut jaksavat aina öyhöttää.
http://nyt.fi/a1305951020221
Nytkin salaa neuvottelevat demujen kanssa uuden yhteisen puolueen perustamisesta. Nimeksi tulee demuhomot.
Persuthan ovat koko lyhyen olemassaolonsa ajan kehuneet miesten kesken olemista. (Paitsi Oinonen miehen ja hauvelin välistä rakkautta) Siihen homoinnostukseen kun liitetään Halosen sosialistien lesbointo, saadaan varmaan mielenkiintoinen uusi puolue. :D
Soinin ja Jusulan homosuhdehan on jo ns. ”julkinen salaisuus”.
Itse olen kuullut huhuja persedemokratiasta...
persut on johtava perSSeksipuolue maassamme??
KATOAVIA PUOLUEITA OVAT KESKUSTA (ei globalisaatiossa mukana)
ja sdp (ei toiminta-agendaa, vain valtionhoitajapuolue ja virkapuolue, JOKAINEN PUOLUE OSAA HOITAA paremmin tai huonommin juoksevia asioita kuten sihteeri toimistossa). Puolueiksi jää KOKOOMUS JA PS Suomessa ja vastaavanlaisia muissa maissa
PAASIKIVI-KEKKONEN-MANNERHEIMIN LINJA ON SOININ ULKOPOLITIIKAN PERUSTA EIKÄ MITÄÄN VAARAA SUOMELLE OLE NIIN KAUAN KUIN ULKO- JA TURVALLISUUSPOLITIIKKAA HOITAVAT PERUSSUOMALAISET
Kokoomuslainen presidentti Sauli Niinistö
PS ulkoministeri Timo Soini
PS puolustusministeri Jussi Niinistö
PS ryhmänjohtaja Sampo Terho maanpuolustuskorkeakoulun ex-tutkija
SOINI ON SUOMEN TUNNETUIN POLITIIKKO NYT
RUOTSIDEMOKRAATIT JA HEIDÄN PUHEENJOHTAJANSA JIMMIE ÅKESSON OVAT HYVIN OTETTUJA SOININ ULKOMINISTERINASEMASTA
ALMEDALENISSA (joka on Ruotsissa MTV:n Pori-päiviä vastaava puoluetapahtuma) Jimmie Åkesson esittää järkevästi että Ruotsidemokraattien perhepolitiikkaa lisättäisiin vahvasti vaikka puolue
tietenkin pysyy tukevasti mamutuksenvastaisella linjalla aina
http://www.svd.se/akesson-forskolans-barngrupper-maste-krympas
KATSO JIMMIE ÅKESSONIN PUHE KOKONAISUUDESSAAN
DESSA BESTIOLISKA SATANS MÖRDARE ISLAMISTER isis KOHTA 4:50
Suomen ulkoministeri on tällä hetkellä TIMO SOINI PERUSSUOMALAISISTA (TAPUTUKSIA) KOHTA 10:15
Kohdassa 13:00 Åkesson kertoo (taputuksia) JATKUVAA KASVUA KANNATUKSESSA, MIELIPIDETIEDUSTELUISSA
PARAS MAAHANMUUTTOPOLIIKKA JA ÅKESSON LUOTETUIN POLIITIKKO MIESÄÄNESTÄJIEN MUKAAN
https://www.youtube.com/watch?v=HPo4CuGaNK4
Jimmie Åkessonin Almedalen-haastattelu nyt yleisradiossa Ruotsin SVT:ssä
http://www.svtplay.se/video/3050575/debatt/debatt-fran-almedalen-sasong-6-debatt-fran-almedalen-3
Oletko jo kysynyt sossusta ostolappua uudelle näppäimistölle?
Hhheehee,Paasikiven, Kekkosen ja Mannerheimin? ulkopoliittinen linja. Timo sössinyt etyj neuvottelut jo täydellisesti. Nyt um antanut käskyn ministerille pitämään pää kiinni. Virkamiehet yrittää pelastaa sen mitä timo ei ole jo rikkonut.
Soini luuli, että jatkuva mouhoaminen ennen vaaleja siitä, kuinka vaikeaa oli edellisessä hallituksessa tehdä päätöksiä, kun siellä oli tavallisia ihmisiä puolustavia puolueita, jotka laittoivat kapuloita kokoomuksen rattaisiin, että tässä on ratkaisun avaimet menestykseen ja alkoi heti kaveriksi porvarien kanssa. Koko hallitustunnustelujen ajan oikein kehuttiin, kuinka yksimielinen hallitus meillä nyt on. Tämä oli Soinin pahin virhe. Nimenomaan änkyräpuolueeksi persut sinne äänestettiin, eikä Kokkareiden ja kepun kaveriksi.
Ei katoa sdp .Perseet tekee ilmaista vaalityötä leikkauksineen muille puolueille.
Meinaatko, että SDP eläisi sillä?
Vaalikausi on vasta alussa. Gallupeilla ei paikkoja jaeta uudelleen kesken kauden. Suomen valtiolla on 100 mrd euroa velkaa. Velkamäärä lisääntyy jatkuvasti. Se on katkaistava, mutta niin kovaan politiikkaan ei Sipilän hallitukselle ole kanttia.
Sosiaalipummien herrastelu muiden rahoilla on pantava kuriin. Työikäiset loiseläjät töihin tai koulutukseen.
Nuo kok-hutkimusgallupit ei ole koskaan osuneet oikeaan gallupeissaan
Ei niin. Niissä on yleensä tullut persuille ekstraa. Nyt ek-vaaleissa osui ihme kyllä kohdalleen.
Jäi monta prosenttiyksikköä alle niin kuin aina nuo kok hutkimukset
totta :D
http://postimg.org/image/vmlxk9i9x/
Niinpä. Sipilän hallitus ei ole tehnyt vielä mitään.
Selitä kommenttisi suoneksi, toveri?
Viimeinen Ylen gallup ennen vaaleja 16,7%. Vaalitulos 17,65%. Tuo on niin tarkka galluptulos kuin voi olla, varsinkin kun gallup lupasi persujen olevan nousussa. Missä ne "monta %yksikköä alle" ovat?
Ei taida löytyä persuilta tietoa. :D
Mitä tarkoittaa tuo virhemarginaali 1,6%?
Sitä että persujen kannatus saattoi olla jo mittaushetkellä vain 14,0 %.
.
Sitä että sossujen kannatuksessa oli liikaa 1,6 % -yksikköä
.
Niin ja vastaavasti Kokoomuksen kannatus oli galluppia suurempi. :D
SDP JA KESKUSTA KATOAVAT EDUSKUNNASTA 1,6 PROSENTIN VIRHEMARGINAALILLA
SDP ON TYÖNSÄ TEHNYT JA HAMUAA VIRKOJA
keskusta on maalaisliitto jolla ei ole mitään tulevaisuutta koska työn tuottavuus on noussut niin että kokonaista puoluetta voida mailla ylläpitää
.
Siis Suomen toiseksi suurin puolue katoaisi johonkin???????
Tällaista voi ehdottaa selvin päin vain SUomesssa ja Suomen Oopussa (antakee ruots säätiörahaa)
.
Eihän avauksessa ollut mitään puhetta Suomen toiseksi suurimmasta puolueesta Kokoomuksesta. Se on jo lähes yhtä vanha kuin itsenäinen Suomi ja sillä on vankka isänmaallinen kannattajakunta.
Toisin on tekohengitettyjen vennamolaisten kanssa. Kun mainostoimiston vitsit loppuu, puolue katoaa. :D
.
Kokkareilla on edelleen vain 37 edustajaa PS:llä 38
.
Persujen kannatus oli vaaleissa alempi ja on jatkanut alenemistaan ...
Minnekäs se tikkukirjaimia käyttävä perspöljä katosi?
ehkä se sai sossusta näppäimistön jossa Caps Lock ei mene jumiin :D
Sossun täti onkin jokaisen persun paras kaveri. :D
MITEN SAAN TIETÄÄ ETUKÄTEEN, KATOAAKO PS PIAN?
No tietenkin aktivoitumalla ja käymällä tapaamassa PERUSSUOMALAISIA
PERUSSUOMALAISET TAPAAMME SEURAAVAN KERRAN 15.7. PORISSA
http://jussiniinisto.fi/wp-content/uploads/2015/07/ilmoitus_SatakunnanKansa_140715.jpg
JA ELOKUUSSA TURUSSA
http://ps.ilmoittautuminen.com/
älä passivoidu taantumasta
https://www.suomenuutiset.fi/myos-lemmikit-karsivat-taantumasta/
Luuletko tosissasi, että katoavan puolueen poliitikot tunnustavat tilanteen?