Ajettu jo 6000 km.
Plussat:
- Hyvä ajaa, vakaa.
- Tilava, erityisesti takakontin syvyys ja takaosan levennys ovat selkeä etu. Lisäksi takapenkki on yllättävän leveä ja oikein toteutettu.
- Törmäyksen estosysteemi ja kaistavahti, aivan ehdottoman toimivia. Oppii muutaman käyttökerran jälkeen
- Xmode veneen nostossa
- Automaatti toimii hienosti
Miinukset:
- Konstikas ja raskas takaluukun alaslasku. Esim. Octavia tyyppinen pystyvipu olisi parempi. Tai luukku on muuten liian raskas. Pitänee säätää huollossa. Koskee siis tätä base mallia.
- Kesärenkaat kohtalaisen äänekkäät, mutta jos ajaa urien vieressä, niin kyllä hiljenee. Auttaiskohan lisälokarit (Finikor) tai vaihto Continentaliin?
Oikeasti suosittelen. Hieno peli. Nuo miinukset kannattaa huomioida ostovaiheessa, jos mahdollista.
Kokemuksia OB 2015
12
133
Vastaukset
- forforre
Tuon takaluukun huomioin heti kun ekan kerran autoa tutkin.
Ei maksais paljoa jos laittaisivat jo tehtaalla sähkökäyttöisen avaamis/sulkemislaitteen. Olis se vaan helkkarin hyvä.
Jotkut tietysti haluaa treenata käsilihaksiaan luukun kanssa, kun ei muuta harrastusta ole. ;-) - niiiinpäs
Laitapas rapsaa tulemaan, kun on 70 tkm mittarissa, silloin se riemu alkaa.
- PARASAUTOOB
Mikä lisä toiminto silloin tulee kilometrien täytyttyä kuvaan mukaan? lisävääntöä?
- forforre
PARASAUTOOB kirjoitti:
Mikä lisä toiminto silloin tulee kilometrien täytyttyä kuvaan mukaan? lisävääntöä?
Sitä tietysti saisi olla enemmän.
- syksylläehkäOB
Kysyitkö tarjouksia tuosta OB:sta useammalta myyjältä ja millaisua tarjouksia tuli?
- niiinpäs
Joo, tulee sellainen lisätoiminto, että ajelet huoltamolle ja alkaa pyöränlaakereiden vaihtorumba. Muitakin lisätoimintoja on luvassa, joten varaudu varaamaan aikaa niiden päivittämiseen. Ja lisää vääntöä takuuasioiden merkeissä tulee varmasti.
- Näinpäs
No perskeles. Mun Outbackilla ajettu 230000km, eikä vielä mainitsemiasi toimenpiteitä ole tarvinnut tehdä. Kaiketi siinä on sitten jotain vikaa, kun ei ole tarvinnut muuta kuin ajaa, ja säännöllisesti huoltaa.
- LisääPlussaa
Minusta yksi parhaimmista uudistuksista on uuden Outbackin ulkönäkö.
Edellinen malli oli niin rujon näköinen että meinäsi pahoinvointi yllättää sitä katsoessa. - subattaja
Mihin on asettunut käytännön kulutus tankkausten perusteella? Ajotietokoneen käyttämä kulutus heittää näissä niin rajusti että siitä ei ole iloa.
Mielestäni olisi hienoa jos uudella OBllä pääsisi kesäkelissä sekalaisessa ajossa uudehkollla autolla 8,5 alueella. Kone vertyessä kulutus laskee yleensä noin 0,5 litraa. - subi--
Pitääkö koneen siirto vertyeen teettää merkkikorjaamossa?
- OletTolvana
Mikä ihmeen koneen siirto? Eihän täällä ole sellaisesta kirjoitettu mitään.
- kuinkakummassa
No mitenkä se kone sinne vertyeen menee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760