Kieliuutisia ja esimerkkiä Ålannista

HyväÅland

Kuulin juuri uutisen kokeilusta, jossa Romani kielen opetus aloitetaan jo ykkösluokalta Ahvenanmaan kouluissa. Tuohon päätökseen oli vahva syykin Ahvenanmaalla sillä siellä on Romani kerjäläiset lisääntyneet merkittävästi ja heidä halutaan palvella tulevaisuudessa Romani kielisesti. Ahvenanmaalle odotetaan suurta Romani kerjäläisten ryntäystä koska jossain EU:maassa heiltä on kieletty kerjääminen ja näin Ahvenanmaa osoittaa suurta suvaitsevaisuuttaan keskittämällä apunsa Romani kerjäisten kerjäämisen auttamiseen. Jopa Ahvenanmaan maakuntahallitus on järjestänyt tilojaan jossa kerjäläiset saavat levätä ja kerätä voimia uuteen päivään Maarianhaminan kaduilla ja kujilla työskentelyynsä.

4

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suvaitsevaisuutta

      Ahvenanmaa osoittaa suurta hyvyyttän ja suopeuttaan Romani kerjäläisten auttamisessa ja siinä oiva malli ja esimerkiksi Manner-Suomeen josta mitä ilmeisemmin Romanit muuttavat nyt joukoittaien Ahvenanmaalle viettämään ratkiriemukasta iloista kesää.

    • Hirkumpirkum

      Aina häiriintyneet kohdistavat ympäri maailmaa kiinnostuksensa saarivaltioihin. Sinänsä en yhtään ihmettelisi, jos Ahvenanmaalla olisi tällainen valmius siirtolaisiin. Onhan se sentään autonomiassaan pystynyt paremmin kuin mannermaalla integroimaan maahanmuuttajat yhteiskuntaansa, ehkä aina. Ahvenanmaalaiset ovat ilmeisesti kulttuuriltaan paljon avoimempia muualta tulevia kohtaan, kuin mihin mannermaalla on totuttu. Jos pieni Ahvenanmaa pystyy sulauttamaan saarivaltioon tulijat, voi vain kysyä, mikä meitä (fastlandet) vaivaa? Tottahan sekin on, että pakolaisuus koskettaa enemmän mannermaata, mutta silti.

      • RasistienSaaretÅland

        "Ahvenanmaalaiset ovat ilmeisesti kulttuuriltaan paljon avoimempia muualta tulevia kohtaan, kuin mihin mannermaalla on totuttu. Jos pieni Ahvenanmaa pystyy sulauttamaan "

        Ruotsalainen kulttuuri on periytynyt ruotsista ahvenanmaalle ja muistamme miten ruotsissa säädettiin laki 1800 luvulla jolla romanit olivat lainsuojattomia ja heidät sai jopa tappaa. Romanit muuttivat suurinjoukoin turvaan Suomeen ja siksi heillä on ruotsalaiset nimetkin siitä ruotsalaisuudestaan.


      • HöpöHöpöHöpö
        RasistienSaaretÅland kirjoitti:

        "Ahvenanmaalaiset ovat ilmeisesti kulttuuriltaan paljon avoimempia muualta tulevia kohtaan, kuin mihin mannermaalla on totuttu. Jos pieni Ahvenanmaa pystyy sulauttamaan "

        Ruotsalainen kulttuuri on periytynyt ruotsista ahvenanmaalle ja muistamme miten ruotsissa säädettiin laki 1800 luvulla jolla romanit olivat lainsuojattomia ja heidät sai jopa tappaa. Romanit muuttivat suurinjoukoin turvaan Suomeen ja siksi heillä on ruotsalaiset nimetkin siitä ruotsalaisuudestaan.

        HöpöHöpö. heitäpä nyt todiste tuosta väittämästäsi Ruotsin romanilaista ja kerro tarkemmin minä vuonna se säädetiin. Ai niin, ethän sä voikaan kun sellaista ei o ollu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      179
      2340
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1305
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1058
    6. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1008
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      999
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe