Kieliuutisia ja esimerkkiä Ålannista

HyväÅland

Kuulin juuri uutisen kokeilusta, jossa Romani kielen opetus aloitetaan jo ykkösluokalta Ahvenanmaan kouluissa. Tuohon päätökseen oli vahva syykin Ahvenanmaalla sillä siellä on Romani kerjäläiset lisääntyneet merkittävästi ja heidä halutaan palvella tulevaisuudessa Romani kielisesti. Ahvenanmaalle odotetaan suurta Romani kerjäläisten ryntäystä koska jossain EU:maassa heiltä on kieletty kerjääminen ja näin Ahvenanmaa osoittaa suurta suvaitsevaisuuttaan keskittämällä apunsa Romani kerjäisten kerjäämisen auttamiseen. Jopa Ahvenanmaan maakuntahallitus on järjestänyt tilojaan jossa kerjäläiset saavat levätä ja kerätä voimia uuteen päivään Maarianhaminan kaduilla ja kujilla työskentelyynsä.

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suvaitsevaisuutta

      Ahvenanmaa osoittaa suurta hyvyyttän ja suopeuttaan Romani kerjäläisten auttamisessa ja siinä oiva malli ja esimerkiksi Manner-Suomeen josta mitä ilmeisemmin Romanit muuttavat nyt joukoittaien Ahvenanmaalle viettämään ratkiriemukasta iloista kesää.

    • Hirkumpirkum

      Aina häiriintyneet kohdistavat ympäri maailmaa kiinnostuksensa saarivaltioihin. Sinänsä en yhtään ihmettelisi, jos Ahvenanmaalla olisi tällainen valmius siirtolaisiin. Onhan se sentään autonomiassaan pystynyt paremmin kuin mannermaalla integroimaan maahanmuuttajat yhteiskuntaansa, ehkä aina. Ahvenanmaalaiset ovat ilmeisesti kulttuuriltaan paljon avoimempia muualta tulevia kohtaan, kuin mihin mannermaalla on totuttu. Jos pieni Ahvenanmaa pystyy sulauttamaan saarivaltioon tulijat, voi vain kysyä, mikä meitä (fastlandet) vaivaa? Tottahan sekin on, että pakolaisuus koskettaa enemmän mannermaata, mutta silti.

      • RasistienSaaretÅland

        "Ahvenanmaalaiset ovat ilmeisesti kulttuuriltaan paljon avoimempia muualta tulevia kohtaan, kuin mihin mannermaalla on totuttu. Jos pieni Ahvenanmaa pystyy sulauttamaan "

        Ruotsalainen kulttuuri on periytynyt ruotsista ahvenanmaalle ja muistamme miten ruotsissa säädettiin laki 1800 luvulla jolla romanit olivat lainsuojattomia ja heidät sai jopa tappaa. Romanit muuttivat suurinjoukoin turvaan Suomeen ja siksi heillä on ruotsalaiset nimetkin siitä ruotsalaisuudestaan.


      • HöpöHöpöHöpö
        RasistienSaaretÅland kirjoitti:

        "Ahvenanmaalaiset ovat ilmeisesti kulttuuriltaan paljon avoimempia muualta tulevia kohtaan, kuin mihin mannermaalla on totuttu. Jos pieni Ahvenanmaa pystyy sulauttamaan "

        Ruotsalainen kulttuuri on periytynyt ruotsista ahvenanmaalle ja muistamme miten ruotsissa säädettiin laki 1800 luvulla jolla romanit olivat lainsuojattomia ja heidät sai jopa tappaa. Romanit muuttivat suurinjoukoin turvaan Suomeen ja siksi heillä on ruotsalaiset nimetkin siitä ruotsalaisuudestaan.

        HöpöHöpö. heitäpä nyt todiste tuosta väittämästäsi Ruotsin romanilaista ja kerro tarkemmin minä vuonna se säädetiin. Ai niin, ethän sä voikaan kun sellaista ei o ollu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3436
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3206
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3024
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      79
      2991
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2901
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2678
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2490
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2351
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2225
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2002
    Aihe