Hei,
jos talon ryhmäkeskukseen (ei pääkeskus jossa mittarikin ja pääsulakkeet, tämä on liittymäkohdassa ja se on todella kaukana) tulee TN-C syöttö PEN -johdolla (4-napainen) ja on olemassa vain PEN kisko. Onko miten ok jos vetää ryhmäjohdon keskukselta 3 -napaisella kaapelilla jossa suojamaa esim. pistorasiaryhmälle ja kytkee keskuksella suojamaan ja nollan molemmat siihen PEN kiskoon. Ja jos yhteenkytkemisen jälkeen asentaa VVS:n ryhmään onko toiminta oikeaan päinkään?
Kiitokset vaivannäöstä.
TN-C ja TN-C-S kyselyä
17
3003
Vastaukset
- omatoiminen_mökkeilijä
Mikäli käytät sellaista MCMK:ta missä on kevi valmiina niin ei ongelmia.
- sähvö
On ihan OK. Nolla- ja vaihejodin laitetaan vain kulkemaan sen vikavirtasuojan kautta, muut kytkentäpaikat ennallaan.
- mmmmmmmmmmmmm
Pitkä matka... Pakottanee tekemään ryhmäkeskuksen rakennukseen, ja reilumpaa syöttöä.
-Oikosulkuvirta tullee murheeksi ensimmäisenä? - sähvömiäs2
Pitkä piuha, oikosulkuvirta tulee vastaan?
-Ryhmäkeskus rakennukseen, reilu syöttö poistaa ongelman, ja tulevaisuus helpompaa.- tnc
Kiitokset vastauksista! Koitan selventää vielä hieman eli rakennuksessa on jo ryhmäkeskus johon tulee TN-C ja siellä on sulakkeita. Yritetääs näin eli liittymäkohta on TN-C -> Pääkeskus on ->TN-C-> rakennuksen ryhmäkeskus/ ryhmäkeskukseen sisälle VVS -> ryhmäjohto esim 3x2,5S ->Suojamaadoitettu pistorasia.
Eli nolla ja PE kytketään PEN kiskoon jonka jälkeen tulisi se VVS, ryhmäjohdon nolla ja vaihe tietenkin VVS kautta. - khgsiluf
Homma aivan OK kuten esim. "sähvö" jo kertoikin, älä välitä noista jotka vaan yrittävät sotkea asioita.
- tnc
Piirsin vielä ajatuksen jos auttaisi:
-------------------- suojamaa pr
|
PEN-Kisko ------- ------------ nolla pr
VVK
L1 ------- ------------ vaihe pr- tnc
Jaahas se muuttikin sitä kokonaan lähetyksen jälkeen näköjään, unohtakaa tuo.
- varmista_
Mittaat vielä sieltä oikosulkuvirran että dynamiikka riittää ropun palamiseen niin hyvä tulee.
- Avikuri
Oikosulkuvirtaa ei ole pakko mitata vikavirtasuojatuista ryhmistä, koska vikasuojaus (poiskytkentäehto <0,4 s) toteutuu vikavirtasuojan ansiosta kirkkaasti (tyypillisesti < 25 ms).
- oikosulku
Avikuri kirjoitti:
Oikosulkuvirtaa ei ole pakko mitata vikavirtasuojatuista ryhmistä, koska vikasuojaus (poiskytkentäehto <0,4 s) toteutuu vikavirtasuojan ansiosta kirkkaasti (tyypillisesti < 25 ms).
Ei se vikuri auta jos kuorma repii virtaa ja huonon dynamiikan takia ei nalli napsahda. Eri asia sitten jos virta karkaa maihin.
- ajatus_edellä
oikosulku kirjoitti:
Ei se vikuri auta jos kuorma repii virtaa ja huonon dynamiikan takia ei nalli napsahda. Eri asia sitten jos virta karkaa maihin.
Eipä siitä sitten mitään hengenvaaraakaan ole.
- oikosulku
ajatus_edellä kirjoitti:
Eipä siitä sitten mitään hengenvaaraakaan ole.
Ei ennenkun hehkuva kaapeli sytyttää mökin liekkeihin. Oikosulkuvirran tarkistaminen kuuluu asennukseen. Tietää sitten että johdonsuojaus on kohdillaan.
- ajatus_edellä
oikosulku kirjoitti:
Ei ennenkun hehkuva kaapeli sytyttää mökin liekkeihin. Oikosulkuvirran tarkistaminen kuuluu asennukseen. Tietää sitten että johdonsuojaus on kohdillaan.
No sitä vaaraa ei kyllä ole, sulake kyllä estää johdon ylikuumenemisen.
- ukoh78
oikosulku kirjoitti:
Ei se vikuri auta jos kuorma repii virtaa ja huonon dynamiikan takia ei nalli napsahda. Eri asia sitten jos virta karkaa maihin.
Et taida ymmärtää että ei sen nallin sitten edes tarvi eikä pidäkkään palaa jos virta ei ylitä rajaa.
- rajalämpö
Normaalisti riittää että huolehtii vikasuojauksen toimivuudesta, oikosulkusuojaus kyllä toteutuu ihan luonnostaan, ellei unohda laittaa sulakkeita.
- BvL
"Käyttöönottotarkastuksissa ei ole mittausvaatimuksia oikosulkusuojauksen toimivuudesta."
http://www.sahkoala.fi/ammattilaiset/artikkelit/sahkotekniikka/fi_FI/vika-ja_oikosulkusuojaus/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7222569Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3492190Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262022Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o151877Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581618Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121162Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181139- 551000
- 63985
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2948