VÄlfärd - nÄtet - Är......

Finne99

Kuuntelin ruotsalaispoliitikkojen Almedalen-puheita TV:stä.
Raskasta on tuo riikinruotsalaisten tapa ääntää eet ää-kirjaimina (no, vänster äänettiin kyllä eellä).
Mihin tämä perustuu? Kai ruotsin kielessäkin on joku kieliopillisesti oikea tapa lausua sanoja. Vai äänetäänkö vaan vapaasti joko eellä tai äällä eli että molemmat ovat hyväksyttyjä tapoja.
On vaan näin koulussa ruotsia suomalaisittain opittuna raskasta kuunnella - tekisi mieli sammuttaa televisio.
Vielä rivompaa on kuulla ruotsalaisten lausuvan esim. "sjukhus". Tämä "sj" ääntyy heillä ihan reiluksi hooksi: "huukhuus" - hyi h...
Vielä tuli mieleen O-U -dikotomia: Olle / Ulla - eikö ole eroa oolla ja uulla. Tästä tuli mieleen vanha asia - kun Mauno "Manu" Koivisto valittiin Suomen presidentiksi, saatiin Ruotsin iltapäivälehdistä lukea "Manno" Koivistosta...
Ennen kuin lopetan ihmettelen vielä, että ruotsaiset eivät ui (simma) vaan kylpevät (bada): badstrand, badbyxor etc, mutta kuitenkin badrum.
Suomenruotsi on huomattavasti kirkkaampi ja selkeämpi kieli. Toivottavasti sitä vaalitaan eikä ryhdytä opettamaan mitään riikinruotsia - loppuisivat perunatkin koulun ruokalasta.

7

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pontus77

      Professor Ebba Witt-Brattström (Nordisk litteratur, Helsingfors Universitet) säger om finlandsvenskan så här:

      "Vad är det bästa Tusen sjöars land gett dig?
      – En större glädje att vara i det svens­ka språket. I Sverige upplever man det som något slags kranvatten, som skvätter hit och dit.
      – Finlandssvenskarna däremot håller sitt språk högt. Det är som ett bättre vin, vilket lagrats länge, och man njuter av dess arom och dricker det med försiktig­het."

      "Kranvatten, som skvätter hit och dit" = huukhuus, nÄtet, vÄlfärd etc.

      • Lärare

        I svenska språket finns det inga stränga regler hur orden skall uttalas. Riksvenskarna säger "vÄlfärd" men här i Finland är det "vElfärd".
        Jämför "arton" ock "aderton".


      • BRamstedt

        Struntprat - det finns regler. Rikssvenskan är bara ett annat språk.


    • Outoa

      Suomen kielessä on onneksi sellainen käsite kuin kirjakieli. Se takaa, ettei tuollaista kielen raiskausta mitä Ruotsissa tapahtuu ei voi tapahtua täällä. Savolainen ja turkulainenkin puhuvat tarvittaessa niin, että muutkin saavat selvää. Toista on Ruotsissa: siellä uutistenlukijatkin voivat vääntää mitä tahansa kuuma peruna suussa - kirjakielestä ei ole hajuakaan.

      • ZachrisT

        " Stockholmskans kännetecken framför andra - att man blandar ihop e och ä - kommer snart att vara historia. Det tillhör i dag bara språket hos den äldre generationens huvudstadsbor att säga lesa och eta; bland unga vuxna är det ovanligt, bland barn och ungdomar existerar det knappast.

        Stockholmarna har därmed gett upp den kamp som akademiledamoten Verner von Heidenstam och andra författare förde runt förra sekelskiftet, nämligen att få dessa uttal accepterade som god rikssvenska. Heidenstam rimmade gärna bäva med leva och menade att alla bredare ä-uttal var bonniga och obildade."

        Raskasta luettavaa. Tilanne siis ainoastaan pahenee, kun vanhat tukholmalaiset katoavat. Heidenstam ihaili nuoruudessaan Topeliusta ja lähetteli hänelle varhaisia runokyhäelmiään arvosteltavaksi. Ehkä Heidenstam sai Topeliukselta kipinän puolustaa suomenruotsalaista e-muodon käyttöä.

        Pitäkää Heidenstamin lailla huolta, ettei tämä ä-sairaus leviä tänne Suomeen. Nuoriso kun kopioi helposti ulkomaisia esikuviaan.



    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2514
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1463
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1343
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe