Olen piakkoin 15 ja saamassa mopoa. Olen miettinyt paljon kyydityshommia... Minkä ikäinen saa kuljettaa mopolla ja minkä ikäistä? Ja millainen varustus olisi suotava
Minkä ikäinen saa kyydittää ja minkä ikäistä
5
75
Vastaukset
- näino
Mopolla saa kyydittää kaveria, mikäli on kahdelle istuintilaa sekä kahdet jalansijat. Ei ikä rajoituksia.
Varustus: pojilla shortsit, sandaalit ja t-paita ja tytöillä pikkukengät, legginsit ja toppi - Jonne_valvonta
15 vuotias jolla on vähintään mopokortti taskussa ja mopo joka on rekisteröity kahdelle henkilölle.
suositeltavaa ei tietenkään ole heti ottaa kyytin matkustajaa kun kortin saa, vaan opetella eka pyörän hallintaa ja liikenteessä ajoa.- Jonne_valvonta
JA suositelvaa tietenkin olisi kaikki suojavarusteet, kypärä,ajo kengät, rinta panssari, ajo takki, ajo housut, ajo hanskat, mutta nämä varusteet maksavat niin paljon niin niitä ei viellä mopoiluun ydeensä osteta kun vaa pelkkä pakollinen kypärä.
- hanaavaan
Jonne_valvonta kirjoitti:
JA suositelvaa tietenkin olisi kaikki suojavarusteet, kypärä,ajo kengät, rinta panssari, ajo takki, ajo housut, ajo hanskat, mutta nämä varusteet maksavat niin paljon niin niitä ei viellä mopoiluun ydeensä osteta kun vaa pelkkä pakollinen kypärä.
Ja se kypäräkin halpahallin alelaarista, halvin mahdollinen. Värin vuoksi voi ehkä ottaa sen seuraavaksi edukkaimman. Ja sitten eikun toppi päällä hakemaan tisseihin tulehdusta. Ja jos ei sillä tule rintamus tarpeeksi kipiäksi niin kaato ja siitä suorin vartaloin vatsapuoli edellä asfalttiin.
Elikkäs, ei kai sitä kokovartalohaarniskaakaan tarvitse mutta hieman kun katsoo mitä päälleen laittaa jos jotain käy. Siellä rantsulla voi sitten niitä päällimmäisiä riisua pois.
- NelliKuukeri
Jeesukset taas vaudissa. Kypärä päähän ja lain kirjain on täytetty. Ei ole pakko könytä, eikä se taivaskaan päähän putoa. Hävetkää nyt aikuiset mie..., eikun kukkahattu-sedät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696