Miksi vanhoilliset eivät usko omiin fraaseihin, kuten " Vain yksin usko Jeesukseen Kristukseen vanhurskauttaa ihmisen " tai "ihminen tulee autuaaksi yksin uskosta, yksin armosta ja yksin Kristuksen tähden." Muut kristityt uskovat näihin, mutta vanhoilliset eivät. Eikö ole jotenkin outoa?
Miksi vanhoilliset eivät usko?
15
<50
Vastaukset
- melperi
Katsos kun oikeat uskovaiset uskovat Raamattuun eivätkä kulje saatanan ja SRK:n yhteisessä talutusnuorassa.
Toinen on tilanne vanhoillislestadiolaisilla.- heinoshellarille
Luuk. 11:35
Katso siis, ettei valo, joka sinussa on, ole pimeyttä.
- troughfaith
Kyllä me uskomme näihin fraaseihin, mutta emme suoraan, vaan oman uskomme kautta!
- oppipoikia
Niin ja meidän pitää totella, mitä veljet opettavat. Jumalan sana ei avaudu itsestään.
- rauhanyhdistyslainen
Minua kiinnostaa se miten minä uskon. Pyri samaan omalla kohdallasi.
- taasHelluntaiAvaus
Taas helluntaipellen avaus, näitä riittää. Niin, on ollut puhetta, kuten kansanedustaja Hirvisaarikin kuvaa helluntailaisuuden pedofilista ilmapiiriä seuraavasti "Valitettavasti myös pedofiilit hakeutuvat seurakunnissa mielellään luottamustehtäviin, kuten esimerkiksi Tikkurilassa on taannoin tapahtunut. Ihmiset ovat hämmästyttävän sokeita "lapsia rakastaville" limaisille sedille, jotka pitävät muiden seurakuntalaisten lapsista niin paljon, että jopa suutelevat heitä suulle kaiken kansan keskellä"
- todennäköisesti
Oletkohan itse tuo limainen setä, kun tiedät asian noin tarkkaan?
- apuavoiolla
Etkö pelle voisi kysä äitiltäsi oliskä hällä jokin normaali kommentti aina joskus tänne aiheisiin?
kun sinulla ei ole sellaiseen mahdollisuuksia! - Kgkfjf
Tiesittekö? Vladimir Putinilla on maailman isoin pippeli! HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHaHaHaHahahahaha...
- grvbnhjm
Aloittajalla ajankohtainen kysymys, mutta vanhoilliset eivät osaa asiallisesti keskustella ja vaihtavat aihetta. Tyypillistä!
- kesjamelper
Aloittaja puhuu muista kristityistä? Outoa. Oletko joku hellarharhailija? Monihan kuvittelee ja luulee olevansa kristitty omin teoin.
- näinmeillä
Juuri niin.
Kyllä vain vilkuttelemalla voi pelastua! - melperi
Veli puhuu asiaa.
Vain VILKUTTELU antaa synnit anteeksi ja pelastaa sielun. Vielä varmempi lopputulos, jos vilkuttelee Nortti hampaissa.
Vl-puhujilla taas paras tae syntien anteeksi saamisessa on se, että puheen lopussa puhuja itkee krokotiilin kyyneleitä ja sanoo kuulijoille vapisevalla äänellä:
" Saanko minäkin onneton kurja uskoa syntini anteeksi?"
Ei siis puhettakaan USKOSTA KRISTUKSEEN vaan OMASSA VOIMASSA ITSE hoidellaan omat synnit anteeksi. Tästähän Raamattu ei puhu sanaakaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Krokotiilin_kyyneleet
- vanhoillinensetä
Me uskomme uskoomme vanhoillislestadiolaisuudesta. Onko se niin kummallinen asia? Meillä on oikea usko vaikka se ei niin raamatullinen olisikaan.
- nnnhjmk
"" Meillä on oikea usko vaikka se ei niin raamatullinen olisikaan. ""
Tuo on ihan todellista ajattelua vanhoillisten keskuudessa. Muistan kun keskustelin puhujaveljen kanssa tuhlaajapoikavertauksesta, kuinka ilman ihmisen välitöntä vaikuttamista kuitenkin Isä armahti poikansa ja hyväksyi omaksi pojakseen, niin puhujaveli vain totesi: "pääasia meillä on oikea usko, vaikka se ei ihan raamatullisesti menisikään."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709