Soinilla munaa murtaa kekkosen suomettuminen

Miksi Suomen pitäisi enää elää menneisyydessä? Olemme oaa lälnsimaalaisuutta. Yehdäänse selväksi myös Venäjälle.
1172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ERITYISESTI Sauli Niinistö haluaa pitää sormensa irti KEKKOSEN ETYJISTÄ
SOINI JA SAULI NIINISTÖ EIVÄT OLE MUKANA ETYJ-ASIOISSA
KOSKA SE EI KUULU ulkopoliittiselle johdolle VAAN KANERVALLE

Kreml on jatkuvissa riidoissa ETYJ-järjestön kanssa

Kremlin diktatuuri arvostelee etyj-toimintaa Ukrainassa
http://www.bbc.com/news/world-europe-30056604

Kremlin diktatuuri on vanginnut etyj-tarkkailijoita
http://www.bbc.com/news/world-europe-27265927


Ja varsinainen vitsi, KREML LYKKÄÄ ETYJ-KOKOUKSIIN EDUTAJIAAN JOILLA ON MATKUSTUSKIELTO

KREML ONKIN VAIN HÄIRIKKÖ ja sen toimista nyt ei UUTISOIDA MISSÄÄN MUUALLA KUIN SUOMESSA KOHKATAAN
Siksi on tärkeää että KANERVA hoitelee venäläiset eivätkä ulkopoliittiset
päättäjät

SOINI JA SAULI NIINISTÖ SEKAANNU MILLÄÄN TAVALLA TÄHÄN ETYJ-PUUHASTELUUN

Kanerva on lisäksi pian eläkkeelle lähtevä YYA-kauden menneen ajan politiikko,
jonka on hyvä hoidella venäläisiä nyt

TÄRKEINTÄ ON ETTÄ KANERVAA JA ERKKI TUOMIOJAA EI MITENKÄÄN PÄÄSTETÄ NEUVOTTELEMAAN
EU:N PAKOTTEISTA VENÄJÄÄ VASTAAN VAAN NE PIDETÄÄN JA NIITÄ LISÄTÄÄN ELLEI RAUHAA UKRAINAAN TULE
JA KRIMIN MIEHITYSTÄ LOPETETA

Aikaisemmin Erkki Tuomioja on yrittänyt suhmuroida pois pakotteita ja tukea Kremliä
http://yle.fi/uutiset/sk_kertoo_tietovuodetuista_sahkoposteista_kokoomus_halusi_vaientaa_tuomiojan/7931196

Äänestä
  • Kun Krimin asukkaat vihdoinkin saivat demokraattisen tahtonsa lävitse ja päättivät Venäjään liittymisestä (krimiläisten tavoite 1990-luvun alusta saakka), voidaan sanoa Krimin "miehityksen" vihdoin PÄÄTTYNEEN. -- Sota Ukrainassa jatkuu niin kauan kuin USA-NATO jatkaa valtaan nostamansa Kiovan juntan terroritoimien tukemista. -- ETYJ on todellakin osoittanut puolueellisuutensa ja menettänyt uskottavuuttaan sen myötä.

    Äänestä

Olemme tosiaan osa länttä, upoksissa velkaan ja heikommat putoavat kärryistä jotyta vauraat vaurastutetaan lisää.

Äänestä
  • "Suomi kuuluu länteen" = Suomi on päättänyt upota lännen mukana.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    "Suomi kuuluu länteen" = Suomi on päättänyt upota lännen mukana.

    Toinen vaihtoehto olisi upota idän mukana.

    Äänestä

  • Mielestäni länsi uppoaa hitaammin.

    Äänestä

  • pepep kirjoitti:

    Mielestäni länsi uppoaa hitaammin.

    Kelluu viellä hetken rahapatjalla (velkaa), mutta ensimmäiset meinasivat jo lipsahtaa patjalta, lisättiin velkaa ja taas kelluu hetken, sitten lisätään velkaa ja sanotaan että talous on lähtenyt nousuun ;) Leikataan velat ja unohdetaan asia kunnes uusi uppoaminen lännellä alkaa.
    Pelivoittojen varaan ei voi talouttaan laskea valtiotkaan.

    Äänestä

  • Vittu_kun_hienoa kirjoitti:

    Kelluu viellä hetken rahapatjalla (velkaa), mutta ensimmäiset meinasivat jo lipsahtaa patjalta, lisättiin velkaa ja taas kelluu hetken, sitten lisätään velkaa ja sanotaan että talous on lähtenyt nousuun ;) Leikataan velat ja unohdetaan asia kunnes uusi uppoaminen lännellä alkaa.
    Pelivoittojen varaan ei voi talouttaan laskea valtiotkaan.

    Olisiko "itään" kuuluminen mielestäsi sitten parempi vaihtoehto?

    Äänestä

Sinä et selvästikään näytä ymmärtävän, että suomettumisen käytännön teot tekivät pääasiassa muut kuin Kekkonen.

Äänestä

Miten olet suurena sankarina, ajatellut tehdä se Venäjälle selväksi ?

Äänestä

Vain typerykset ei tajua että meillä on 1300 km maarajaa Venäjän kanssa. Vain typerykset härnäävät karhua. Vain typerykset luulee että Suomen armeijalla on joku mahdollisuus pärjätä Venäjälle. Yksin Moskovassa asuu kaksi kertaa niin paljon ihmisiä kuin koko Suomessa ja Venäjä panostaa asevoimiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumarrellaano kirjoitti:

Miksi Suomen pitäisi enää elää menneisyydessä? Olemme oaa lälnsimaalaisuutta. Yehdäänse selväksi myös Venäjälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu