Mistä Suomelle johtaja??

Mokaajat

Täysin tuuliajolla koko maa,mokaa pukkaa ,Mitä voitimme estämällä diplomaattin tulon? entäs mitä se maksaa??? Yksin Suomi saa kantaa vastuun vai maksaako Viro nyt Suomelle tuon kiellon aiheuttamat menetykset?

8

65

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gekkonentakas

      Jos saatais Gekkonen takaisin?

      Geggonen Geggonen Gekkonen..

    • Panic

      Mitä se maksaa. Hävetti suomalaisena, kuunnella Sweisiläise ja Itävaltalaisen parlamentin jäsenten ihmettelyä, meidän Niinistön tekemästä maahantulo kiellosta.
      He ihmettelivät mikä muutti suomen linjan rauhantekijänä ja ETYJ linjan luojana. Esille nousi hinoinen epäilys USA painostuksesta. Niinistön heikkousko tuli paineen alla esiin.Minne katosi "itsenäisen"valtion johtajan päättäväisyys, eikö se kestä painostusta. Toivotaan että mies jää yhdenkauden presitentiksi. Historiaan hän kirjautuu presitenttinä joka painostuksen alla murtui ja vastoin ETYJ perusasiakirjan määritelmää, alkoi murtamaan sen säänötöjä. USA iski mestarillisesti juuri oikeaan aikaan tähän heikompaan lenkkiin.Ja sai suomen peloteltua taas kerran lähemmäksi NATO.

    • Maamyyrä

      Marempi kun ryssät pysyvät poissa Suomen kamaralta, riittää kun
      melskaavat Ukrainassa laittomasti.
      Eipä nyt haloska työnny Ylelle esiintymään ja sanomaan,
      että Ukrainan sota on laiton.
      Eipä tietenkään, kun toivoo mielessään samaa kohtaloa Suomelle.

      • halonen-sumutti

        SAK-STASI-Halonen on Suomen vihaaja ja toivoi Suomen rauhanomaista liittymistä Neuvostoliittoon. Kun Neuvostoliitto kaatui, Suomen vihaajalle Venäjäkin kelpaa. Ehti saada jo maamiinat Suomen puolelta pois.


      • halonen-salaili
        halonen-sumutti kirjoitti:

        SAK-STASI-Halonen on Suomen vihaaja ja toivoi Suomen rauhanomaista liittymistä Neuvostoliittoon. Kun Neuvostoliitto kaatui, Suomen vihaajalle Venäjäkin kelpaa. Ehti saada jo maamiinat Suomen puolelta pois.

        Mistähän johtui, että Halonen ei raportoinut pääministeriä ja ulkopoliittista johtoa monista kahdenkeskisistä keskusteluistaan Putinin kanssa? Tapaamiset eivät olleet kahden yksityishenkilön kyläilyjä ja kustannettiin valtion varoilla.


    • Venäjän edustajien pääsyn estäminen ETYJ-kokoukseen oli raukkamainen ja epäkohtelias teko. Suomi on yksin vastuussa tapahtuneesta. Jos Suomi on itsenäinen valtio, kuten poliitikot uskottelevat, niin silloin lupia maahantuloon ei tarvitse kysellä EU-mailta. Itsenäinen valtio ei kumartele minkään EU-pakotelistan edessä, vaan heittää sellaiset listat roskakoriin tai tekee niistä wc-paperia.
      Presidentillä pitäisi olla enemmän selkärankaa näissä asioissa. Hänen pitäisi tajuta, että suhteet Venäjään ovat Suomelle paljon tärkeämmät kuin suhteet EU-maihin.

      • luuserit

        Juurikin näin, itsenäinen valtio tekee omat päätöksensä ,mutta Suomi ei enää ole itsenäinen se on myity joten jonninjoutavat itsenäisyyspäivät voi unohtaa ja nekin rahat no lähettäkää vaikka Kreikkaan.


    • Suomipoika_itse

      Täällä näyttää venäläiset kirjoittavan hoono soomikeeli, jolla haukkuvat suomalaisten poliitikkojen päätöksiä.
      Saisivat lopettaa, sillä haluamme itse haukkua omat poliitikkomme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe