Ensinnäkin, monta kertaa hevoselle annetaan päivässä karuaa? Kaksi vai kolme?? Ja paljonko n.155cm korkea issikka joka on 10v voisi syödä aamulla kauraa? Eli monta desiä 155cm korkea ja kymmenen vuotta vanha issikka voisi syödä aamulla kauraa, entä illalla??
Issikan ruokinta??
6
461
Vastaukset
- zip--
Kaura ei ole hevoselle mikään pakollinen ruoka, eikä kaikille syötetä kauraa lainkaan. Varsinkin alkuperäisroduille (kuten se issikka) tulee väkirehuja (esim. kaura) syöttää hyvin harkitusti. mm. kaviokuume riski on suurempi alkuperäisroduilla.
Väkirehuja annetaan niin usein kuin tarvetta on. Jos hevonen syö paljon, tulee väkirehut jakaa useampaan osaan. Muutaman desin voi hyvin antaa yhdelläkin kertaa.
Hevosen koko ei vaikuta siihen, paljonko kauraa syötetään. Väkirehun määrään vaikuttaa hevosen kunto ja liikuntamäärät.
Mikäli lähtee väkirehumääriä lisäämään, tulisi se aina pystyä perustelemaan. Jos hevonen voi nyt ilman kauraa hyvin, ei ole mitään syytä kauraa syöttää.Eli kävisikö jos aamulla antaisi vaikka 3dl kauraa, päivällä vaikka n. 4kg heinää , ja illalla 3dl kauraa? Vai käsitinkö nyt väärin?
- Kasiro
Heinää annetaan joka kerta eli 3 - 5 krt päivässä. Se on hevosen pääruoka, muut ovat ravintolisiä joita annetaan vain tarvittaessa. Jos se saa kauraa, niin se annetaan heinäaterian kanssa samalla kertaa.
- zip--
Näin.
Todellakin heinää kuuluu antaa mahdollisimman usein.
Ihanteellista olisi antaa väkirehut esim. 30min heinien jälkeen.
6dl kauraa on aika vähän. Kannattaa miettiä, miksi ylipäätänsä sitä kauraa syöttää. Onko tähän joku syy vai pärjäisikö hevonen ilmankin?
Olen samaa mieltä Kasiron ja Zipin kanssa. Ei sitä kauraa kannata pelkän huvin vuoksi syöttää.
- terveyskauraa
Sanotaan että mustakuorinen kaura olisi terveellisempää kuin valkokuorinen, mulla olisi luomuviljeltyä mustakuorista myytävänä, 0.80 € kilo--
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051737- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671150
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947