Oolanti 116 kuntineen on vitsi

lopettakaa_Kreikka

.

"Mutta kallis sellainen suomalaisille veronmaksajille"

.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnSeSellainen

      116? Fenno valehtelee aina

    • Huomautus

      Oikea luku taitaa olla 16, mutta SEKIN on suorastaan naurettava määrä kuntia!

      Vajaan 30 000 asukkaan alue pitäisi ehdottomasti olla yksi kunta.

      Mutta tunnetusti kuntatalous on Ahneidenmaan pääelinkeino. Ja sitä ylläpidetään suomalaisten veronmaksajien rahoilla.

      • Kuka kumma ne ahvenanmaalaisten maksamat verot käyttää? Nettofennojen mielestä he maksavat kaiken Ahvenanmaalla, joten jonnekin meidän maksamien verojen täytyy hävitä.
        Ahvenanmaalla kunnat eivät huolehdi terveydenhoidosta eivätkä toisen asteen koulutuksesta. Pienissä kunnissa on erittäin vähän työntekijöitä, joten tuo ainainen väite kuntatalouden olemisestä joku elinkeino. perustuu pelkästään (tahalliseen?) väärinymmärrykseen.


      • xvvv
        ahvennainen kirjoitti:

        Kuka kumma ne ahvenanmaalaisten maksamat verot käyttää? Nettofennojen mielestä he maksavat kaiken Ahvenanmaalla, joten jonnekin meidän maksamien verojen täytyy hävitä.
        Ahvenanmaalla kunnat eivät huolehdi terveydenhoidosta eivätkä toisen asteen koulutuksesta. Pienissä kunnissa on erittäin vähän työntekijöitä, joten tuo ainainen väite kuntatalouden olemisestä joku elinkeino. perustuu pelkästään (tahalliseen?) väärinymmärrykseen.

        Mihin tuollaisella alueella tarvitaan 16 kovapalkkaista kunnanjohtajaa?


    • Åålantimyyntiin

      Oolannin "klumpsumma" mahdollistaa "kuntatalouden". Oolanti saa könttäsumman vaikka ei laittaisi rikkaa ristiin. Olisi terveellisempää jos Oolanti saisi hoitaa kaiken itse. Ilman könttäsummaa olisi Oolannissa hyvin äkkiä säästötalkoot käynnissä. Ei puhettakaan 16:sta kunnasta. Oolanti loisii Manner-Suomen verokertymällä.

      • Mutta mihin menevät meidän maksamat verot sitten menevät? Klumpsumma vastaa (melkein) ahvenanmaalaisten osuutta väestöstä, ja kun Ahvenanmaa on varakas maakunta, verojakin maksetaan.
        Ja tuosta itse hoitamisesta. Ahvenanmaa on esittänyt, että selvitettäisiin mahdollisuus omaan verotuksen mahdollisuus. Ehdotus on saanut Suomen hallituksilta aina ehdottoman ei-vastauksen. Luulisi se mielellään tehtävän, jos muka manner-Suomi on antavana osapuolena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2501
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1423
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe