Tuleeko kenellekään ajatuksia, mistä seuraava vika voisi johtua:
Moottoritiellä, kun höllään kiihdytyksen jälkeen kaasupoljinta tai vapautan sen kokonaan, niin satunnaisesti saattaa käydä niin, että auto nykäisee tai "kolahtaa" samaan tapaan, kuin kytkimen nostaisi liian nopeasti ylös vaihteen vaihtamisen jälkeen. Eli tuntuisi ihan siltä, että Audi tekisi varsin tiukan moottorijarrutuksen. Kysymyksessä on manuaalivaihteinen Audi A4 Quattro.
Auto nykäisee kaasupolkimen hölläämisen jälkeen
11
<50
Vastaukset
- Radial
Renkaista johtuu. Renkaan kulutuspinta ja vanne joustavat toisiinsa nähden. Jo likkelle lähdössä voi käydä niin keskiö kiertyy kulutspintaan nähden. Ensin tengas jousta, sitten potkaisee takaisin ja saattaa sammuttaa koneen. Tuo taipumus ilmestyi -60 luvulla kun laittoi esim. Michelin X renkaat. Siinä on sivujen kankaat renkaan säteen suuntaisest ja siksi sivut joustivat ja osasi rengas ampua takaisinkin. Eli sama ilmiö monessa nykyrenkaassa.
- yguhijok
Just joo ihan varmasti renkaista...
Moottorin tukikumit, voimansiirron ja pyöräntuennan väljyydet -paljonko ajettu? - mersumies__100
Eikö audihåmå osaa ajaa ?
- AUDIPOWER
Jottei ny olis sit kaasuläppä nokinen ei pääse palautumaan moottori jurnutuksessa!
- mersurunkkarit
Ja sit vielä alistuspaineiden vuoto, lisäksi, jos ny moottorin käynti häiriöstä johtuu? Tai sit on väljää jossakin tosi roimasti!
- Merkkivaihtunut
Näköjään mikään ei ole muuttunut sitten 90-luvun ja Audi 80.Moottori heilui silloinkin miten sattui ja kaasuläppä aiheutti harmaita hiuksia.
- AutoAlkaaAalla
Voisko olla vesipumppu?
- punasellekadulle
Luultavasti on jälkikäyntiä, korkeaoktaanista löpöö tankkiin, mosa karstoittunut hissuttelu ajossa?
- Onneavaansullekin
Taitaa olla venttiilit karstas öljyn syönnin ansiosta.
- yguhijok
punasellekadulle kirjoitti:
Luultavasti on jälkikäyntiä, korkeaoktaanista löpöö tankkiin, mosa karstoittunut hissuttelu ajossa?
Täähän olikin jo parempi kuin tuo rengas juttu...
- ZontaVanZetta
Pistä radio kovemmalle ! Onko siinä muuten radio? Onko se kunnolla kiinni?
Pelle miljoona ainakin nykiii......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684