2ltr -13 bensa outikka LAISKA

himmeli87

kiihtyvyys 12.6sekkaa muuten oisin ostanut kun tilatkin paremmat. mites korjaamokäynnit?
mutta tuohan on kuin 1.6 qashkai ja nizut perinteisesti japseista olleet verkkaisimpia

7

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiisselilanderi

      Joo koeajoin tuollaisen bensana ja ärsytti se laiskuus ja koko ajan sai vaihdella (manuaali) ja huudattaa konetta isoilla kierroksilla.
      Voisi olla mukavakin jos siinä olisi joku 2.5 200hv bensakone mutta tuo on moponmoottori.
      Ostin sitten samanlaisen diesel automaatin ja uskomattoman mahtava ajella ja vääntöä riittää.

    • eikaikkiparanenykyään

      empä kyllä tiedä 2 ltr bensakonetta joka kiihtyy yli 11 sekunnin eli kyllääpä on massaa autolla ihan väärin rakennettu

    • nonäillämennään

      miksi pitää kiihtyä, montako % sun ajosta on kiihdyttämistä? ja haittaako se jos ylämäkeen kiihtyy 5sek hitaammin kuin joku x5?

    • EiKoskaanLiikaa

      Hyvä olla tehoja reservissä niin ei tarvitse aina käyttää kaikkia mitä löytyy eli polkea hullunlailla.

      • hmhmhm

        Sehän on laiska, koska on tavoiteltu polttoainetaloudellisuutta.

        Bensakoneessa huipputeho vaikuttaa suoraan auton kulutukseen, vaikkei sitä huipputehoa käyttäisikään. Sillä se on taloudellisimmillaan siellä huipputehon lähialueilla, siis polttoainen kulutus tuotettuun tehoon suhteutettuna on pienin lähellä niitä kierroksia millä huipputeho saavutetaan.

        Diesel taas on taloudellinen myös osakuormilla.


      • mummoankalle

        Laiskan pullea louskuttaja ei ainakaan kone kulahda ja alustakin pysyy kuosissa noilla tehoilla!


    • osjruh

      Mulla 1,6 L vm 2003 Space Star kiihtyy nopeammin kuin aloittajan mainitsema Mitsu vaikka on vain 98 hv. Keskikulutusmittarin mukaan 6,7 L/ 100 km.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4248
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      224
      3756
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      44
      2718
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      107
      2699
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2699
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      12
      2625
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2416
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2377
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2316
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe