Klo 8 aamulla kärtsän hajua, klo 20 kotiinpalattuani sama juttu. Alueella on kaikenlaisia omakotitaloja ja haiseehan se saunan lämmittäminenkin aina joskus, mutta mikä kumma nyt käryää kun sama haju 12 t välein (liekö ollut koko päivän)?
Joku tuikannut vanhan autonsa tuleen yöllä ja tienoo haisee koko päivän? Roskia pitää poltella vuorokauden ympäri?
Jos tuo lämpövoimala haisee kaasulla käydessään kesällä aina tältä, niin kyseessähän on varsinainen ongelmajätelaitos. Talvella se piti ääntä 2 kk putkeen (kunnes ilmeisesti joku puuttuva osa saatiin paikoilleen, tai joku valitti); jos tämä lemukin johtuu siitä, niin jopas onkin erinomainen innovaatio koko laitos. Mutta ei kai nyt sentään?!
Mikä haisee Rikussa kärähtäneelle?
6
72
Vastaukset
- tuulessakäryää
Edelleen haisee. Selvitän asiaa, jos pystyn. Astmaatikolla ei ole resursseja tällaista haistella päivästä toiseen.
Saisi tähän kyllä muutkin vastata jos mitään mistään tietävät. - puumerkkinn
Pellettilämmitykset haisee joskus omituiselle, jos ei pala kunnolla.
- tuulessakäryää
Eivät sitten ole palaneet ilmeisesti kunnolla ikiaikoihin. Onhan meneillään jo neljäs viikko että lemahtelee. Taikka harvinaisen paska erä materiaalia lämpövoimalassa. Siltä suunnalta se lemu nimittäin valitettavasti tulee.
- Savu_turmelee_aivot
Myös Raikussa käryää ja haisee palaneelle. Tontin kulmalle laitetaan illalla nuotio huonosti palavaa jätettä, joka käryää voimakkaasti vielä aamulla savun levitessä tyynellä ilmalla koko kylään. Tämän touhun tarkoitusta ei ihan äkkiseltään pysty ymmärtämään muuten, kuin epäilemällä nuotiontekijän ymmärryksen puutetta.
- Arska0132
Putinin maakaasua polttavat...
- Rankkia
Keittäiskö joku ponua ja on päässy palaanpohjaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1291132
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1441069- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891