Kumma pk-seudulla kerrostalossa asun ja aina ollut Elisan asiakas mutta kun koko ajan tarvitsisi ties mihin video- ja leffajuttuihin nopeampaa kaistaa niin Elisa on jäämässä pahasti jälkeen. Korkein mitä tähän luukkuun saa Elisalta 20/1 laajakaista. Ehdottivat 50M 4G:tä, mutta joku... mokkulahomma?!?! :I Kaista ulospäin sentään isompi.
Miten ja miksi Soneralta saa tähän sitten 100M kuidun? On tosin kallis, 50M kuitu on mielestäni kohtuullisempi, sekin kalliimpi kuin tuo Elisan 4G, mutta varmasti toimii varmemmin ja vaihteluvälit pienempiä.
Tulikohan tämä nyt kahteen kertaan kun lähetin, niin huomasin että olin tuossa Laajakaista-alueen etusivulla ja sitten viesti muka on kadonnut ja ei löytynyt mistään ala-alueelta ja nyt vinku että aihetta on käsitelty aiemmin. No sama se.
Elisa ja Sonera ym ihmetyttää
3
231
Vastaukset
- 4rtgf
Ilmeistyivätkin sitten kivalla viiveellä :D
Talojakamoonne on ilmeisesti vedetty Soneran valokuitu, josta sitten kukin halukas voi tilata nopean laajakaistaliittymän, oletettavasti VDSL, jos huoneistossa ei ole verkkoliittimiä, vaan pelkkä puhelinvastake. Elisa on jätetty rannalle ruikuttamaan vanhentuneen ADSL:n kanssa.
Meidän taloyhtiössä meni juuri toisin päin. ;)
50 Mb/s hakkaa 50 Mb/s G4:n sata-nolla, joten ei ole epäselvää kumpi kannattaa kiinteään käyttöpaikkaan hankkia.- ei_tarvi
En kyllä keksi mihin tarvitaan yli 2 mbit/s yhteysnopeutta. Jotkin HD-videot käyttää kaistaa jopa 3.5 mbit/s, mutta ei sekään ole lähelläkään 50mb/s, joka on siis 480mbit/s.
Jotkin hifistely videot ovat luokkaa 10mbit/s, mutta niiden katsomiseen tarvitaan jo niin järeää kalustoa, ettei palveluntuottaja käytännössä pysty sellaista tarjoamaan. Gigan yhteydellä pystyy palvelemaan teoriassa 100 käyttäjää, mutta kokeilepa käytännössä..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1617553Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2692305
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571116Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661065