Elisa ja Sonera ym ihmetyttää

4rtgf

Kumma pk-seudulla kerrostalossa asun ja aina ollut Elisan asiakas mutta kun koko ajan tarvitsisi ties mihin video- ja leffajuttuihin nopeampaa kaistaa niin Elisa on jäämässä pahasti jälkeen. Korkein mitä tähän luukkuun saa Elisalta 20/1 laajakaista. Ehdottivat 50M 4G:tä, mutta joku... mokkulahomma?!?! :I Kaista ulospäin sentään isompi.

Miten ja miksi Soneralta saa tähän sitten 100M kuidun? On tosin kallis, 50M kuitu on mielestäni kohtuullisempi, sekin kalliimpi kuin tuo Elisan 4G, mutta varmasti toimii varmemmin ja vaihteluvälit pienempiä.

Tulikohan tämä nyt kahteen kertaan kun lähetin, niin huomasin että olin tuossa Laajakaista-alueen etusivulla ja sitten viesti muka on kadonnut ja ei löytynyt mistään ala-alueelta ja nyt vinku että aihetta on käsitelty aiemmin. No sama se.

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4rtgf

      Ilmeistyivätkin sitten kivalla viiveellä :D

    • Talojakamoonne on ilmeisesti vedetty Soneran valokuitu, josta sitten kukin halukas voi tilata nopean laajakaistaliittymän, oletettavasti VDSL, jos huoneistossa ei ole verkkoliittimiä, vaan pelkkä puhelinvastake. Elisa on jätetty rannalle ruikuttamaan vanhentuneen ADSL:n kanssa.

      Meidän taloyhtiössä meni juuri toisin päin. ;)

      50 Mb/s hakkaa 50 Mb/s G4:n sata-nolla, joten ei ole epäselvää kumpi kannattaa kiinteään käyttöpaikkaan hankkia.

    • ei_tarvi

      En kyllä keksi mihin tarvitaan yli 2 mbit/s yhteysnopeutta. Jotkin HD-videot käyttää kaistaa jopa 3.5 mbit/s, mutta ei sekään ole lähelläkään 50mb/s, joka on siis 480mbit/s.
      Jotkin hifistely videot ovat luokkaa 10mbit/s, mutta niiden katsomiseen tarvitaan jo niin järeää kalustoa, ettei palveluntuottaja käytännössä pysty sellaista tarjoamaan. Gigan yhteydellä pystyy palvelemaan teoriassa 100 käyttäjää, mutta kokeilepa käytännössä..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe