.xp

ostin uuden koneen ja oli luonnollisesti win xp mukana. haluaisin asentaa siihen vanhan win 95:n joka toimii mielestäni paremmin. onnistuuko, kun xp:ssä ei dos:sia?
8408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

asentamasta sillä XP ei tuon jälkeen enää toimi. Asennus pitää AINA olla ENSIN vanhin sitten uudemman asennus. Minusta tuo väitteesi on ihmeellinen. Kyllä XP toimii vakaammin kuin 95,98 tai ME. Opettelet vain käyttämään sitä. Voi tulla myös ajuriongelmia uuden koneen kanssa.

Äänestä
  • Tuon kysymyksen kirjoittaja pilailee takuuvarmasti...

    Äänestä

Voithan yrittää asentaa molemmat. Mulla on koneessa Windows 98, Windows Xp ja Mandrake Linux. Windows 98 toimii ainakin uudellakin koneella, mutta 95 voi olla kyllä jo niin vanha käyttis, ettei kaikille laitteille löydy ajureita. Väite, että 95 toimii paremmin on kyllä älytön.

Äänestä

siis onko sulla aivoja ollenkaan,vai ei.tai voikait ne olla mutta ei ehjänä.niin se on monella.jos meinaa laittaa xp tilalle w95. microsoftin omistaja saisi varmaan anuru kohtauksen jos tietäisi että kyseinen pelle laittaisi xp tilalle 95 järjestelmän.mene hoitoon jos on vielä mahollista.EI KUKAAN VIISAS LAITA 95 ENÄÄ MIHINKÄÄN,SE ON JO OLLUT KUOLLUT VERSIO YLI 5 VUOTTA.XP PRO VOISI OLLA TÄTÄ NYKYPÄIVÄN JÄRJESTELMÄÄ.TAIAT ELÄÄ VUOTTA 95.ELÄ LAITA SITÄ 95,SIINÄ EI PELAA KUN EHKÄ HIKISENÄ PING ONGIT JA TETEIKSET JA HININEN 100V VANHA MEDIA PLAYER!

Äänestä
  • KORJAAN:siis onko sulla aivoja ollenkaan,vai ei.tai voikait ne olla mutta ei ehjänä.niin se on monella.jos meinaa laittaa xp tilalle w95. microsoftin omistaja saisi varmaan nauru kohtauksen jos tietäisi että kyseinen pelle laittaisi xp tilalle 95 järjestelmän.mene hoitoon jos on vielä mahollista.EI KUKAAN VIISAS LAITA 95 ENÄÄ MIHINKÄÄN,SE ON JO OLLUT KUOLLUT VERSIO YLI 5 VUOTTA.XP PRO VOISI OLLA TÄTÄ NYKYPÄIVÄN JÄRJESTELMÄÄ.TAIAT ELÄÄ VUOTTA 95.ELÄ LAITA SITÄ 95,SIINÄ EI PELAA KUN EHKÄ HIKISENÄ PING PONGIT JA HIKISET,100V VANHA MEDIA PLAYER! ELIKKÄ OOT AIKA OUTO JA TYHMÄ IMMEINEN.JÄRKI KÄTEEN!   

    Äänestä

Älä hyvä ihminen poista xp:tä koneeltasi. Monet uudet ohjelmat ei toimi 95:ssa. Microsoft ei tue enää 95:sta. Kyllä xp on huomattavasti vakaampi kuin 95.
95 on rakennettu kivikautisen DOS:sin pohjalle. Kaikki Windows NT:t joihin xp:kin kuuluu toimivat vakaammin juuri sen takia kun ne eivät pohjaudu DOS:siin, Jos kaipaat DOS:ia, löytyy xp:stä toki DOS emulaattori jolla voit ajaa vanhoja DOS- ohjelmia (cmd.exe).

Äänestä
  • Siis miten käytännössä voi käyttää vanhoja ohjelmia???

    Äänestä

  • tarkoittaa kirjoitti:

    Siis miten käytännössä voi käyttää vanhoja ohjelmia???

    Tuskin sinulla on DOS- sovelluksia. Jos on, niin heitä meneen (paitsi ne jotka tulevat käyttiksen mukana esim. format.com). Käynnistyvät DOS- kehotteesta tai Windowsin "suorita"-ikkunasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.win. kirjoitti:

ostin uuden koneen ja oli luonnollisesti win xp mukana. haluaisin asentaa siihen vanhan win 95:n joka toimii mielestäni paremmin. onnistuuko, kun xp:ssä ei dos:sia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu