Venäjän tie on selittelyn tie

Pravdaa

Venäjä selittelee ja selittelee. Valitsemalla Etyj-delegaatioon suoraan EU:n matkustuskieltolistalta nimet päästiin haluttuun konfrontaatioon. Olisi valinnut nimet omalta matkustuskieltolistalta, jolla on 200 000 kansalaista. Venäjän pitäisi siirtyä rauhan edistämisen aikaan, selittelystä hyviin tekoihin. Krimin ja Itä-Ukrainan kriisin aikana on jo kuollut 8000 venäläistä sotilasta, sitä ei selittelemällä voi toiseksi muuttaa. Mitä vielä?

4

63

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjä saa valita ETYJ-kokoukseen ne edustajat, mitkä se itse haluaa. Venäläisten pääsyn estäminen kokoukseen on epädiplomaattinen, epäkohtelias ja raukkamainen teko. Vetoaminen johonkin matkustuskieltolistaan on typerä tekosyy. Mitään matkustuskieltolistoja ei saisi olla edes olemassa. Rauhaa ei rakenneta matkustuskielloilla, vaan yhteyksien luomisella eri maiden kesken. Juuri sitä vartenhan eri maat kokoontuivatkin Helsinkiin.
      Itsenäinen maa ei myöskään kysele muilta mailta, ketkä saavat maahan tulla ja ketkä eivät.
      Useat länsimaiden diplomaatit ovat kritisoineet Suomen päätöstä, evätä venäläisiltä pääsy ETYJ-kokoukseen. Tästä voi lukea enemmän tämän päivän 8.7.15, Ilta-lehdestä.
      Venäjä ei myöskään ole syyllinen Krimin ja Ukrainan kriisiin. Krim liittyi Venäjään täysin vapaaehtoisesti ja laillisesti sen jälkeen kun suuri enemmistö Krimin väestöstä sitä kansanäänestyksessä oli halunnut. Itä-Ukrainan tilanne sai puolestaan alkunsa siitä, kun USA:n ja EU:n tukemat kapinalliset vallankaappauksella syrjäyttivät Ukrainan vaaleilla valitun presidentin.
      Rauhaa ei ole syntynyt, koska Ukrainan nykyiset vallanpitäjät eivät ole noudattaneet Minskin sopimusta.

    • Abrahamm

      Kanerva on pilannut maineensa jo siinä, että ei tunnusta itä-Ukrainalaisia tasavertaisena Kiovan kaappari hallinnon kanssa ja vielä suuremmalla ääni demokratia hallinnolla.
      Suomessa on nyt fasisti hallinnolle Lapuanliikkeen ainekset, kuin Kosolan aikaan ja silloikin sananvapautta rajoitti yksipuolinen media !?

      • Suuta_soukemmalle

        "Suomessa on nyt fasisti hallinnolle Lapuanliikkeen ainekset, kuin Kosolan aikaan ja silloikin sananvapautta rajoitti yksipuolinen media !?"

        Voi olla, mutta samanlainen meininki on Venäjällä. Putinin Venäjä kaiken lisäksi rahoittaa eurooppalaisia natsipuolueita, jotka muiluttavat mm. mamuja, juutalaisia, romaneja ja VASEMMISTOLAISIA, joihin "kommunisti"-Abrahammkin on kuuluvinaan. Tosin itse uskon, että Abrahamm on pelkkä trolli.


    • Ihaneriplaneetalta

      Mitä ne vanjat oikein kitisee. Eihän niitä ole päästetty aikaisemminkaan Helsinkiin.Talvisota kun alkoi niin silloin ne uhosivat että 2-3 viikkoa niin pidetään paraati Helsingissä Isä Aurinkoisen syntymäpäivien kunniaksi 18 päivä joulukuuta.

      Jatkosodan loppuvaiheessa kesällä 1944 kun Kannaksen suurhyökkäys alkoi kesäkuun alussa niin silloinkin Puna-Armeijan tavoite oli Helsingissä.

      "Neuvostosotilaan täytyy päästä Helsinkiin" Se oli selkeä tavoite silloinkin mutta ei niitä sitten kuitenkaan näkynyt pääkaupungissa ellei lasketa sodan jälkeen täällä olleita Valvontakomission jäseniä.

      On se veli venäläinen vaan aika erikoinen tyyppi !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1486
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      103
      1211
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1122
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      54
      1079
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      773
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      635
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe