Tarvitsisin siis rahaa, koska olen menossa parin vuoden päästä vaihto-oppilaaksi. Se tulisi maksamaan kaikkine kuluineen n. 10 000, eli ei mikään kovin halpa. En haluis ruinata rahaa vanhemmilta/isovanhemmilta, vaan haluisin ansaita ihan ite. Töihin en siis voi mennä koska oon tosiaan alle 14. Viikkorahaa saan muutaman euron.
Kyllä mun vanhemmat osan maksaa, mutta pitää itekki ansaita. Ajattelin jo pistää tavaraa kirpparille myyntiin ja tehä vähän extra-kotitöitä. Asiallisia vinkkejä, kiitos!
Kyllä mun vanhemmat osan maksaa, mutta pitää itekki ansaita. Ajattelin jo pistää tavaraa kirpparille myyntiin ja tehä vähän extra-kotitöitä. Asiallisia vinkkejä, kiitos!
Vastaukset 10
Vanhimmat
myy ittees kaudulla ;) Kai oot tyttö? Poikana se ei saattais onnistuu.. Ei vaa. No en tiiä Jos 2pari vuotta aikaa nii saatko mentyy vuoden/kahen kesätöihin ennen matkaa?
Taitaa olla sellanen tilanne, että voit vain tehdä vain tutuille siivous, puutarhahoito, kauppareisuja ym..Huono homma on että niistä et rikastumaan pääse :/
jos oot tyttö nii ei onelma.. keksit vaan jostain aikuisesta että se on hyväkskäyttäny sua joskus jossain niin saat helpost 8000-15 000 "kärsimyskorvauksia!!
ne uskoo aina :)
Eikö teillä aikuisilla oikeesti mitään muuta päässä likuu, (jos ees oot aikune, et nimittäin siltä vaikuta) oikeesti ootte tekin!!
Opeta pienille muksuille jotain hyödyllistä.
Kuten?? Mitä mä opettaisin?? En keksi...
Multa saat...riippuen mitä sulla on reisien välissä !!!!! ????
Kannattaa mennä kesätöihin sitten kun pääsee. Jos on hyvä palkka niin tienaa ihan kivasti.
www.neobux.com/?rh=696E6F7272 Tuo ei ehkä ole nopein vaihtoehto, mutta siitä saa hyvin extraa matkakassaas. Muutamassa kuukaudessa sulla on jo 500 dollaria.
http://bit.ly/OBECjm
Osallistumalla nettikyselyihin voit olla mukana vaikuttamassa tulevaisuuden tuotteiden ja palveluiden kehitykseen. Kyselyihin vastaaminen kestää yleensä muutama minuutti ja saat aina korvauksen ajastasi.