LUPIINIKO TUHOLAINEN

Lupiini raukka ,olet nyt kaikkien intomielisten perässä seuraajien vihan kohde. Lukekaapa lupiinin hyödyistä vaikkapa netti sivustoilta,mikä mainio hiilihydraatin,öljyn ja monen muun ravinto aineen tuottaja.Sen siemeniä käytetään myöskin paahdettuna kahvipavun tapaan.rehuna ja typen sitojana myös mainio kasvi ja kaiken muun lisäksi vielä todellinen tienvarsien hernekasvien kaunotar.
754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pitää niittää ja maistaa.Kerron sitten mielipiteeni lupiinista ravintokasvina ,jos jään henkiin.

Äänestä
  • Kyllähän nyt jokainen ymmärtää että lupiineja on montaa eri lajia joten moneen tarkoitukseen löytyy omansa.

    Äänestä

Pois vaan kaikki vieraslajit Suomesta,minua risoo alppiruusut,sypressit ja kaikki lentokoneilla tuotavat kasvit ja siemenet,sipulit ja mukulat ym.Suomalaiset tulisivat hyvin toimeen ilman banaaneja, appelsiineja ym.
myös laukonpeura on vieraslaji.Nyt vaan täytyisi jonkun pättää mikä vuosituhat on se mihin loppui alkuperäinen Suomi niin voisimme joukolla häätää kaikki sen jälkeen tullut vieras pois armaasta Suomestamme.

Äänestä

Juu ja minkit, supikoirat, rusakot, karpit, perunaankeroinen, koloradokuoriainen, perunakoi ym. ym. kaikki pois ovat vieraslajeja.

Äänestä

Jee, lähdetään kaikki joilla ei oo muuta elämää mukaan talkoisiin.

Äänestä

Lupiini on kaunis ja on hyvä kasvi kaikin puolin, tosin kova leviämään. Senkin voi estää leikkaamalla oikeaan aikaan. Eihän perunakaan ole suomalainen.

Äänestä

Pois sitten myös omena, luumu, kirsikka ja useimmat marjapensaat. Vieraslajeja kaikki tyyni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaffepapu kirjoitti:

Lupiini raukka ,olet nyt kaikkien intomielisten perässä seuraajien vihan kohde. Lukekaapa lupiinin hyödyistä vaikkapa netti sivustoilta,mikä mainio hiilihydraatin,öljyn ja monen muun ravinto aineen tuottaja.Sen siemeniä käytetään myöskin paahdettuna kahvipavun tapaan.rehuna ja typen sitojana myös mainio kasvi ja kaiken muun lisäksi vielä todellinen tienvarsien hernekasvien kaunotar.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu