Siis wau minkä värinen kissa! Pörräsin tuossa netissä ja eksyin tämänrodunedustajien sivuille.
Äitini on parin vuoden kuluessa siirtymässä eläkkeelle ja haaveilee silloin ottavansa Ragdollin ja mahdollisesti pari muutakin kissaa.
Kysyisinkin minkälainen tämä rotu on käytännössä kotioloissa? Tuleeko toimeen muiden kissojen kanssa? Esim. Ragdollin?
Paljonko maksaa suunnilleen? n.500 euroa?
Kiitos vastauksista!
Äitini on parin vuoden kuluessa siirtymässä eläkkeelle ja haaveilee silloin ottavansa Ragdollin ja mahdollisesti pari muutakin kissaa.
Kysyisinkin minkälainen tämä rotu on käytännössä kotioloissa? Tuleeko toimeen muiden kissojen kanssa? Esim. Ragdollin?
Paljonko maksaa suunnilleen? n.500 euroa?
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse kissasta en osaa sen paremmin sanoa, mutta hintoja seuranneena hinta on siinä 1000euron molemmin puolin.
Toi on kyllä tosi harmi että Bengalit maksaa 1000 euroa. Ite ottaisin mieluusti tuon värisen ja näkösen kissan, mutta en maksaisi kissasta tuhatta euroa vaikka se osaisi puhua ja olisi sininen. :) Tottakai tiedän ettei rotukissojen "tekeminen" ilmaista ole mutta jösses, Bengali maksaa 5 kertaa enemmän kuin meidän auto!
Ja tiedän senkin ettei kissan ylläpito ole ilmaista ja ettei tuhat euroa riitä 10-20 vuotiaaksi elävän kissan kanssa mihinkään mutta silti, kertasummana lemmikistä ihan liikaa.
No, pitää vaan hommata maatiais"tiikeri" ja olla iloinen sellaisesta. Eihän se kisun ulkonäkö kuitenkaan ole läheskään niin tärkeä kuin luonne.
Siis tuhatta euroa ei tartte maksaa ellei halua näyttelyissä käydä. Itse maksoin omastani 750e. Paljonhan sekin on, mutta kyllähän kissaa katteleekin seuraavat kymmenen vuotta ainakin, toivottavasti. Mielestäni bengali on hintansa väärti. Joutuuhan muistakin rotukissoista maksamaan satoja euroja. Vähän rahaa lisää ja saa tämän komean tiikerin. Ja se turkki on niiiin sileä! Ei varmaan millään kissalla ole niin silkkistä turkkia! Ja luonnekin on kultaa.
Bengali ei ole ihan tavallinen kissarotu, sillä se polveutuu pienen luonnonvaraisen villikissalajin ja kotikissan risteytyksestä. Villikissan perimä näkyy mm. värityksestä ja komeista hampaista, mutta luonne on jalostettu sävyisäksi; aggressiiviset ja arvaamattomat yksilöt eivät kelpaa jalostukseen. Myös näyttelyihin hyväksytään vain kissat jotka ovat vähintään neljän sukupolven päässä alkuperäisestä leopardikissasta. Rodun kallis hinta johtuu juuri huolellisesta jalostamisesta.